Domowy plac zabaw. Królestwo zabawy w domowym zaciszu

2019-05-28 17:57

Dziecięca potrzeba zabawy, odkrywania, eksploracji jest właściwie nieograniczona. Nie sposób ograniczyć jej tylko do choćby częstych wizyt na placu zabaw. Czemu nie stworzyć analogicznej przestrzeni w dziecięcym pokoju? Domowy plac zabaw to nie tylko zaspokojenie potrzeb dziecka, lecz także wsparcie rozwoju jego motoryki.

Spis treści

  1. Czemu warto zorganizować plac zabaw w domu?
  2. Chwile szaleństwa – chwile spokoju
  3. Siniaki, obtarcia, płacz i ból
  4. Ściana wspinaczkowa w domu
  5. Zjeżdżalnia w domu
  6. Schron, baza i jaskinia

Czemu warto zorganizować plac zabaw w domu?

Oczywiście nic nie zastąpi wizyt na świeżym powietrzu. Szaleństwa na publicznych placach zabaw to punkt obowiązkowy w życiu małego człowieka. Nie tylko zresztą ze względu na świeże powietrze. Plac zabaw to miejsce nawiązywania więzi i próbowania się w różnego rodzaju społecznych sytuacjach.

Nie zmienia to jednak faktu, że ogromną część dnia dziecko spędza w domu. Dom zaś, choć jest miejscem nauki innego rodzaju umiejętności i odpoczynku, nie sprawia, że potrzeba wspinaczki, skoków, czołgania się i tym podobnych znika.

Nie martwmy się, że domowy plac zabaw będzie dla dziecka rozproszeniem, że nie będzie w stanie zająć się obowiązkami. Wręcz przeciwnie, jesteśmy w stanie dzięki niemu zbudować u dziecka jeszcze więcej dobrych skojarzeń z jego pokojem.

..   Pokój dla dziecka: jak urządzić pokój dziecięcy w 5 krokach? >>>

Huśtawka we wnętrzu
Autor: Katarzyna Białasiewicz/Getty Images Kojarzona głównie z zabawą na świeżym powietrzu huśtawka z opony daje się z powodzeniem zastosować we wnętrzach. Musimy jedynie upewnić się, że pozwala na to stan naszego sufitu i zadbać o solidne mocowanie, najlepiej z wykorzystaniem kołków chemicznych.

Chwile szaleństwa – chwile spokoju

Bezpieczna przestrzeń do domowych szaleństw to nie tylko korzyści dla małych ludzi. Stworzenie dziecku przestrzeni, gdzie może na własną rękę zająć się sobą, spełniając swoje różnorakie potrzeby, w tym potrzebę ruchu, to zapewnienie sobie samemu długich chwil spokoju.

Ponadto tego typu samodzielne spędzanie czasu zapewnia dziecku niesamowite możliwości rozwoju. Umiejętność samodzielnego wyznaczania sobie zadań i ich realizacji, samodzielnej oceny własnych osiągnięć i możliwości – to ledwie wierzchołek zalet, które płyną z takiej samotnej zabawy.

Jeśli jest to przestrzeń do zabawy dla więcej niż jednego dziecka – tym lepiej! Oczywiście, będzie się to wiązało pewnie z sytuacjami konfliktowymi. Nic jednak lepszego nie możemy zapewnić dziecku w temacie konfliktów niż wczesna nauka ich rozwiązywania. A jeśli uda się wprowadzić ład we wspólną zabawę – jeszcze więcej spokoju dla opiekunów.

Raj młodego wspinacza
Autor: ASIFE/GettyImages Wystarczy, że na chwilę odwrócisz wzrok, a twoje dziecko już wspina się na drzewo, a w domu chciwym okiem łypie na szczyt kredensu? Stwórz mu bezpieczną przestrzeń do wspinaczki.

Siniaki, obtarcia, płacz i ból

Nie ma innej drogi nauczenia się dobrej oceny własnych możliwości. Trzeba wielokrotnie ponieść klęskę. To samo dotyczy koordynacji ruchowej, oceny odległości i wszystkich innych rzeczy, których nauczyć się można na placu zabaw.

Planując przestrzeń do zabawy dla dziecka w domu, zadbajmy, żeby była tak bezpieczna, jak to konieczne, a nie tak, jak to tylko możliwe. Zbudujmy wspinaczkowy trawers, tak żeby wspinacz nie zrobił sobie krzywdy, a nie tak, żeby nie nabił sobie siniaka.

Domowy plac zabaw to miejsce nauki zdrowej odwagi. Nie powodowanej chęcią zaimponowania, a jedynie naturalną potrzebą nowości i ciekawością własnego ciała. To warte nawet paru setek zadrapań.

Zintegrowany plac zabaw
Autor: Martyna Rudnicka Sprzęty rodem z placu zabaw wcale nie muszą wymagać dodatkowego miejsca.

Ściana wspinaczkowa w domu

Ściana wspinaczkowa i zjeżdżalnia kojarzą się nam z dużymi, plenerowymi sprzętami. Te dwa urządzenia kojarzą się także słusznie z wielką adrenaliną. Na szczęście również i taką rozrywkę może udać się umieścić w domowym placu zabaw.

Wiele firm zajmuje się montażem małych ścianek wspinaczkowych w domach. Możemy też spróbować wykonać taką ściankę sami. Musimy jednak zachować szczególną dbałość o bezpieczeństwo. W internecie łatwo znajdziemy wiele podpowiedzi o tym, jak samemu bezpiecznie zbudować ściankę.

Jeśli boimy się dopuszczać do tego, żeby nasza pociecha wspinała się na zbyt dużą wysokość, zainstalujmy drogi poziome, tak zwane trawersy, na których zabawa jest równie duża, a upadek z nich mniej bolesny. Niezależnie jednak od przebiegu drogi zadbajmy o materac, zwykły lub profesjonalny, zwany crash-padem.

Sprzęty ze sklejki
Autor: mat. pras. Kutikai Sklejka w naturalnym kolorze to uniwersalny materiał do stosowania przy budowie domowego placu zabaw.

Zjeżdżalnia w domu

Idealnym miejscem dla zjeżdżalni będzie łóżko na antresoli. Zaczynać dzień od szybkiego, wesołego zjazdu? Każde dziecko poczuje się jak bohater ulubionej książki!

Jeśli mamy w planach większy remont bądź dopiero urządzamy dom, a w dodatku mamy do dyspozycji więcej niż jedną kondygnację, pomyślmy o zjeżdżalni równoległej do biegu schodów. Co za oszczędność czasu! Ile zabawy w zwykłej czynności!

Schron, baza i jaskinia

Podczas zabawy naturalnie pociągają nas miejsca odosobnienia, zaciszne i niejako tajemnicze. Każdy plenerowy plac zabaw też jest wyposażony w tego rodzaju domek, tyle że zazwyczaj jest pełen innych dzieci próbujących dopchać się do zjeżdżalni. W domu taka przestrzeń może pełnić inną funkcję.

Zaciszna prywatna przestrzeń wewnątrz pokoju to nauka wytaczania sfery prywatnej, skupienia i poszanowania dla tajemnicy. Jeśli wykonamy ją z neutralnych materiałów, w wyobraźni dziecka łatwo przeobrazi się w zamek, schron, bazę kosmiczną i kto wie co jeszcze!

Nasi Partnerzy polecają