Królik karzełek – co musisz wiedzieć? Porady, informacje, akcesoria dla królika domowego

2021-05-26 16:22

Królik karzełek w domu to chyba najbardziej urokliwy pupil, jakiego można sobie wymarzyć. Króliki są ciekawskie, uwielbiają pieszczoty, ale są również wielkimi indywidualistami. To zwierzątko, które potrzebuje nie tylko uwagi, ale również troskliwej opieki. Jak dbać o królika miniaturkę? Czym go karmić? W tym artykule znajdziesz wszystkie przydatne informacje o królikach domowych.

Królik domowy
Autor: agencjafree/living4media

Spis treści:

Królik domowy, czyli królik karzełek

W przeciwieństwie do swojego kuzyna królik domowy, nazywany królikiem karzełkiem lub miniaturką jest dużo mniejszy i delikatniejszy. Króliki domowe występują w różnych odmianach, a oto kilka najpopularniejszych, nie tylko w Polsce:

  • Królik karzełek (Teddy, karzełek perski pluszowy) – może ważyć od 800 do 1700 g. Karzełek ma dosyć długą, grubą i gęstą sierść, stosunkowo łatwą w pielęgnacji.
  • Królik angorski – to jedna z najstarszych ras wśród królików miniaturek. Ma długą, miękką sierść, która przy braku odpowiedniej pielęgnacji lubi się kołtunić. Aby tego uniknąć, angora trzeba regularnie czesać. Dorosły królik waży ok. 1,5 kg.
  • Królik belgijski, czyli królik lewek – to stosunkowo nowa rasa, wyhodowana w Belgii. Królika belgijskiego łatwo rozpoznać, bo wyróżnia go bujna grzywa, przypominająca lwią (stąd nazwa). Dorosły królik waży ok. 1-1,5 kg. Lewki przysparzają nieco mniej problemów przy pielęgnacji niż króliki angorskie.

Ile żyje królik miniaturka? Przeciętnie ok. 7-10 lat.

Świnka morska w domu – co musisz wiedzieć? >>>

Co jedzą króliki domowe?

Królik karzełek powinien mieć zróżnicowaną, a równocześnie bardzo prostą dietę. W sklepach zoologicznych możemy dla uszatych pupili kupić pokarm granulowany i siano, a oprócz tego każdy królik domowy chętnie schrupie obrane warzywa i owoce. Najlepiej, aby były to: marchewka, rzodkiewki, seler naciowy, papryka, pietruszka, szpinak lub rzepa.

Trzeba pamiętać, że królik miniaturka ma bardzo wrażliwy żołądek, dlatego lepiej nie podawać mu eksperymentalnych pokarmów i dbać o odpowiednią ilość błonnika w diecie, który reguluje procesy trawienia. Króliki lubią również trawy i zioła. Na pewno zasmakuje im bazylia lub lucerna, a także krwawnik i babka.

Chomik w domu – poradnik >>>

Wszystko dla królika - przydatne akcesoria

Dla królików miniaturek znajdziemy mnóstwo ciekawych i przydatnych gadżetów, które ułatwią hodowlę i codzienną pielęgnację królików domowych. Co będzie na pewno przydatne?

1. Klatka dla królika

Pamiętajmy, że choć królik domowy jest malutki, to jednak jego klatka powinna być spora. Króliki karzełki są bardzo ruchliwe, dlatego potrzebna im klatka o długości około metra. Nie musi być wysoka – zwierzątka te i tak nie potrafią się wspinać. Dlatego warto zadbać, aby dno było jak najszersze i najdłuższe. W środku klatki potrzebne będą miski na pokarm, poidło oraz paśnik na siano. I obowiązkowo – domek!

2. Domek dla królika

Na rynku mamy do wyboru domki plastikowe i drewniane. Ponieważ królik i tak będzie je obgryzał, wybierzmy drewniany, na którym na pewno nie pokaleczy sobie pyszczka.

3. Kuweta dla królika

Tu również mamy spory wybór. Najbardziej popularna jest kuweta pudełkowa, o prostokątnej podstawie i krótkich ściankach. Sporą popularnością cieszą się również kuwety narożne, które oszczędzają nieco miejsca w klatce, a także kuwety z pojemnikiem na siano, bo króliki lubią je podgryzać w trakcie załatwiania swoich potrzeb.

Czy trzeba czegoś unikać? Tak! Nie kupujmy kuwet z metalową kratką w podłodze, co teoretycznie ma ułatwić czyszczenie. Niestety, kratka może poranić łapki królika, jest również niewygodna i zmusza króliki do przyjmowania nienaturalnych pozycji.

Pamiętajmy też, aby nie wysypywać na dno kuwety żwirku dla kota. Jeżeli zwierzę je połknie, może to grozić jego śmiercią! Najlepszym wyborem będą sosnowe, osikowe lub cedrowe wióry.

4. Kojec dla królika

Jeżeli mamy możliwość wybudowania kojca dla królika na zewnątrz, zadbajmy o to, aby miał on sporą powierzchnię. Za dno niech posłuży naturalna trawa. Kojce można kupić i samodzielnie złożyć (najczęściej metalowe, bo siatkę królik może po prostu przegryźć). Znajdziemy je w sklepach zoologicznych lub internetowych.

5. Zabawki dla królika

Są niezbędne z kilku powodów. Po pierwsze: odwrócą uwagę od domowych sprzętów, kabli i mebli. Po drugie: stymulują rozwój królika. Świetnym wyborem będą drewniane domki, pełne drabinek i schowków. Znakomitą zabawką dla królika będą również kule z wikliny i trawy morskiej, tunele wiklinowe i korkowe oraz namioty (jako alternatywa dla domku). Świetnym pomysłem będzie drapak i tak zwana „kula smakula”, do której wkładamy smakołyki.

Niewskazane są zabawki wykonane z sizalu oraz drewniane gryzaki z barwionego drewna.

6. Szelki dla królika

To ważne, aby kupując szelki dla królików domowych, dopasować je do wielkości zwierzęcia. Lepiej nie wykonywać ich samodzielnie, bo mogą zaszkodzić królikowi. Nie nadadzą się tu również szelki dla kota lub psa, które grożą złamaniem delikatnego kręgosłupa. Co wobec tego będzie odpowiednie? Szelki, które w rzeczywistości przypominają kubraczki. Powinny być odpowiednio skonstruowane, dlatego kupujmy je w sprawdzonych miejscach, na przykład w sklepach zoologicznych.

Żółw w domu – co trzeba wiedzieć, jak o niego dbać? >>>

Królik miniaturka - świetny pupil dla dzieci i dorosłych

Króliki karzełki nie lubią być trzymane na rękach, ale kiedy leżą obok człowieka, można je głaskać do woli. Nie będą bawić się z właścicielem, ale właściciel może dołączyć się do zabaw królika, zwłaszcza jeżeli wybierze do tego podłogę. Wbrew pozorom to zwierzątka towarzyskie i ciekawskie, które dostarczają tyle samo radości, co koty i psy. Warto pamiętać, że królika należy kastrować/sterylizować.

Czy rozpoznasz te zioła?

Pytanie 1 z 12
Zioło na zdjęciu to...
kozieradka
Jak zadbać o pupila w zimie
Nasi Partnerzy polecają