Pokoje dziecięce: 20 zdjęć i pomysłów na piękne wnętrza dla dzieci

Pokoje dziecięce nie są łatwe do urządzenia – muszą uwzględniać potrzeby najmłodszych, ale także stanowić kreatywną przestrzeń, która będzie stymulować rozwój dziecka. Zobacz 20 zdjęć i pomysłów na pokoje dziecięce.

Ładne pokoje dziecięce zebrane w naszej galerii mogą być Twoja inspiracją, gdy szukasz pomysłu na pokój dla dziecka. Sprawdź, jak zaaranżować przestrzeń, aby dziecko zyskało ciekawe miejsce do rozwoju i zabawy. Pokój dziecięcy aranżacje - pomysły i inspiracje na wnętrza wesołe, kolorowe, przyjazne. Urządzamy pokój dziecięcy dla malucha, przedszkolaka, młodszego ucznia. Ładny wystrój pokoju dziecka to doskonała lekcja dobrego smaku. Postawmy na kolory i fantazyjne zestawienia – wszak czym skorupka za młodu...

Pokoje dziecięce: kreatywna przestrzeń

Pokoje dziecięce powinny uwzględniać niezbędne elementy w swoim wyposażeniu: szafka na ubrania dziecka, łóżko, miejsce na zabawę i zabawki oraz – jeśli dziecko jest w wieku szkolnym biurko i miejsce do nauki. Poza walorami estetycznym bardzo istotne jest, aby pokoje dziecięce stanowiły także kreatywną przestrzeń, która będzie dodatkowym bodźcem dla rozwoju dziecka. Można ją uzyskać stosując w pokojach dziecięcych farbę tablicową, farbę magnetyczną albo kładąc korkową wykładzinę na ścianie.

Sprawdź też: pokój dla niemowlaka - aranżacje i zdjęcia >>>

 

Pokoje dziecięce: kolor tworzy nastrój

Pokoje dziecięce już z zasady powinny być kolorowe i radosne. Żywe i ciepłe kolory mogą pozytywnie wpływać na nastrój, a tym samym rozwój dziecka. Jednak w pokojach dziecięcych nie stosujmy bardzo mocnych. Kontrastowych połączeń kolorystycznych. Zbyt intensywne barwy mogą niezdrowo pobudzać dziecko i powodować nerwowość.

Pokój dziecięcy aranżacje

Urządzając pokój dziecięcy otocz malucha estetycznymi, kolorowymi przedmiotami działającymi na wyobraźnię. Zaobserwuj, co lubi twoja córka, a urządzając pokój dla niej, koniecznie zapytaj ją o zdanie. Jeśli uprze się przy komnacie małej księżniczki, to trudno – pokój dziecięcy powinien się jej podobać, a ty zawsze możesz tonować przesadę.

Sprawdź też: pokoje dziecięce - galeria zdjęć >>>

Nie warto też trzymać się stereotypów podczas urządzania pokoju dziecka. Pokój dla dziewczynki nie zawsze musi być różowy, a nawet pastelowy, a pokój dla chłopca niebieski. Kolor w pokoju dobierz do temperamentu dziecka. Delikatne kolory w pokoju dziecięcym działają wyciszająco, soczyste barwy - pobudzająco. Barwne poduszki, zasłony, dywaniki, pudła na zabawki powinny podkreślać wystrój pokoju dziecięcego.

Jak urządzić pokój dziecięcy: dobre rady

Jeśli w pokoju dziecięcym masz meble z odzysku, pomaluj je – będą świetnie wyglądały. Wcześniej powinna powstać koncepcja kolorystyczna wystroju pokoju dziecka. Dobierz kolor ścian i sprzętów do tkanin na obicia (pokrowce) i okna. Fronty szafek i szaf w pokoju dziecięcym możesz ponadto ozdobić naklejkami, wzorami z szablonu, namalowanymi paskami.

Sprawdź też: jak zrobić łóżko w kształcie domku >>>

Aby odświeżyć meble tapicerowane, uszyj pokrowce. Będą tańsze i praktyczne – do prania w pralce. Zrób formę z papieru pakowego, przypnij ją szpilkami do mebla, by sprawdzić, czy pasuje. Papierowy wykrój połóż na tkaninie, dodaj po 2 cm na szwy i wytnij elementy. Zszyj gęstym ściegiem na maszynie. Pokrowiec wyposaż według potrzeby w troczki lub guziki.

Urządzanie pokoju dziecięcego: wyznacz strefy

W pokoju dziecięcym wyznacz strefy do nauki, do spania, do zabawy. To ułatwi wykorzystanie przestrzeni i utrzymanie porządku w pokoju dziecka. Jeśli masz mały pokój dziecięcy zamiast stojących regałów zastosuj wiszące półki na takiej wysokości, by dziecko mogło do nich dosięgnąć. Wykorzystaj miejsce pod łóżkiem na pojemniki.

Wystrój pokoju dziecięcego

Wybierz motyw do pokoju dziecięcego, który określi wystrój pokoju. Co lubi twoje dziecko? Samochody, zwierzęta czy bohaterów bajek? Spraw, by były z nim na co dzień. Poduszki w zwierzaki znajdziesz na Pakamera.pl, tapety m.in. na Tapetydladzieci.net, duży wybór pięknych naklejek i fototapet jest w sklepie Dekornik.pl.

Pokój dziecięcy dla rodzeństwa

Łatwiej jest urządzić pokój dziecięcy dla jedynaka niż dla rodzeństwa. Jeśli weźmiemy pod uwagę odmienne upodobania dzieci i różnicę wieku trzeba będzie podzielić pokój na dwie strefy. Należy pamiętać o tym, by w obu częściach był dobry dostęp do światła dziennego. Podziału pokoju dla rodzeństwa można dokonać za pomocą parawanu, lekkiej ścianki lub ustawienia mebli - nie musi być dosłowny, czasem wystarczy zróżnicować kolory ścian, dodatków czy tkanin. Do pokoju dziecięcego dla rodzeństwa wybierz sprzęty uniwersalne, które dobrze zniosą kolejne zmiany kolorystyki, a także takie, które będą rosły wraz dziećmi. Dla chłopca koniecznie zaplanuj półki na budowle z klocków Lego lub zbierane z zapałem modele aut.

Malowanie pokoju dziecięcego: ściany w pokoju dziecka

Maluj zdrowo. Ściany w pokoju dziecięcym gładkie: z tynkiem gipsowym lub płytą gipsowo-kartonową. Wybierz farbę do ścian wodorozcieńczalną, z atestem potwierdzającym jej nieszkodliwość, odporną na zmywanie i szorowanie. Nowością rynkową jest farba hydrofobowa Dulux Easy Care, która „odpycha” wodę oraz inne zabrudzenia, nie pozwalając im przeniknąć w głąb powierzchni. Farba tablicowa w kolorze szarym czy czarnym doskonale sprawdzi się w pokoju dziecięcym, gdy dziecko ma skłonność do ozdabiania ścian swoimi rysunkami. Możesz pomalować nią całą ścianę lub jej fragment, dodając wokół kolorową wypukłą listwę ze styropianu lub poliuretanu, by czytelnie wyznaczyć pole artystycznego działania malucha na ścianie w pokoju.

Pokoje dziecięce zdjęcia

Zobacz w naszej galerii pomysły na piękne pokoje dziecięce!

Meble do pokoju dziecięcego zrobione przez rodziców
camera

Pokój dziecięcy z piętrowym łóżkiem

LISTA ZAKUPÓW

W bieli
camera

Jasny pokój dziecka: biel, pastele, szarości

LISTA ZAKUPÓW