Dekoracje ścienne: pomysły na dekoracje ścian i dużo ZDJĘĆ

2020-07-23 17:27

Dekoracje ścienne mogą grać pierwsze skrzypce we wnętrzu albo stanowić subtelne uzupełnienie oraz zwieńczenie wystroju. Możliwości jest mnóstwo: tapety, okładziny ścienne, grafiki, obrazy, plakaty, naklejki. Wybraliśmy przykłady ciekawych pomysłów na dekoracje ścian. Przeczytaj nasz poradnik i zajrzyj do galerii zdjęć!

Spis treści

  1. Dekoracje ścienne: inspiracje do wnętrz
  2. Dekoracje ścienne: farba tablicowa
  3. Dekoracje ścian: tkaniny
  4. Tapety i fototapety – pomysłowe dekoracje ścienne
  5. Płytki ceramiczne jako dekoracje ścian
  6. Dekoracyjne ściany z betonu
  7. Sztukaterie i boazeria
  8. Nowoczesne dekoracje ścienne: bogactwo paneli
  9. Klasyczne dekoracje ścienne: od obrazów po grafiki i plakaty
  10. Dekoracje ścienne: zaprezentuj na ścianie swoje kolekcje
  11. Dekoracje ścienne: pocztówki
  12. Jak podświetlić dekoracje ścienne?

Dekoracje ścienne: inspiracje do wnętrz

Urządzanie wnętrza to nie tylko kupno mebli. Ładne, kreatywne dekoracje ścian mogą nadać indywidualny rys wystrojowi mieszkania. Najprostszym sposobem na dekoracje ścienne jest wybranie oryginalnego koloru ścian i pomalowanie nim fragmentu lub jednej całej ściany, która ma pełnić funkcję ozdobną we wnętrzu. Oprócz farb do dekoracji ścian świetnie nadają się tapety i fototapety, okładziny drewniane, cegły, plakaty czy tkaniny. Zamiast jednokolorowej płaszczyzny ściany można zastosować na wybranym jej fragmencie ciekawe wzory, stemple, faktury. To triki, które błyskawicznie odmienią aranżację wnętrza.

Dekoracje ścienne: farba tablicowa

Gdy jedną ze ścian (lub jej fragment) w kuchni, przedpokoju, salonie czy pokoju dziecka pomalujesz ciemną farbą tablicową, zyskasz miejsce np. na odręczną listę zakupów, własne rysunki czy dekoracyjne napisy. Warto też zainteresować się farbą magnetyczną i jednocześnie tablicową. Wtedy do ściany możesz wygodnie przyczepiać magnesy, a za ich pomocą mocować zdjęcia, grafiki czy inne ulubione ozdoby z papieru. Ciemną barwę farby tablicowej możesz skontrastować z jasnymi meblami i dodatkami w pomieszczeniu.

Dekoracje ścian: tkaniny

Dekoracyjne tkaniny na ścianach to nie nowość w aranżacji wnętrz. Z historii znamy zapewne słynne arrasy wawelskie, które do dziś zachwycają zwiedzających Kraków. Tego typu tkaniny ogólnie nazywamy tapiseriami. Arrasy stanowiły ich luksusowe, najdroższe wcielenie. Nieco tańsze, ale też dla zamożnych, były gobeliny. Co zaś dziś możemy wykorzystać? Czasem nawet piękny materiał na zasłonę może z powodzeniem pełnić funkcję dekoracji ściennej, zastępując tapetę. Tkaniny możemy naklejać bezpośrednio do podłoża lub napinać na ramiakach, które mocuje się do ściany lub wiesza jak obrazy. Inna opcja to dywany na ścianie, a także kilimy – obydwa rozwiązania wracają do łask. Świetnie się prezentują, optycznie i dosłownie ocieplają wnętrze, mogą też zapewniać lepszą izolację akustyczną.

Tapety i fototapety – pomysłowe dekoracje ścienne

Współczesne tapety to popisowe rozwiązania dekoracyjne do wnętrz. Najczęściej jednak wybieramy tylko jedną ścianę, a tapeta (bądź fototapeta) na niej staje się główną ozdobą pomieszczenia. W salonie może to być ściana za sofą, w sypialni zaś ściana za łóżkiem. Producenci tapet oferują takie bogactwo dekorów, że każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie. Jeśli nie chcemy poświęcać czasu na tradycyjne mocowanie tapet (czyli za pomocą nanoszonego kleju), możemy wybrać wariant samoprzylepny – od razu gotowy do zamocowania.

..  Rodzaje tapet: co mamy do wyboru? >>>

Płytki ceramiczne jako dekoracje ścian

Najczęściej stosujemy je w kuchni oraz łazience, ponieważ świetnie zabezpieczają ściany, a przy okazji ładnie je dekorują. Współcześnie jednak płytki ścienne wkroczyły też do innych pomieszczeń – np. salonu i sypialni. Solidnie zabezpieczają ścianę, a że dostępne są w coraz ciekawszych wzorach i kolorach, łatwo znaleźć coś, co będzie w naszym guście. Warto pamiętać, że płytki ceramiczne mogą się też wyróżniać oryginalnymi fakturami 3D.

Dekoracyjne ściany z betonu

Kojarzony z wnętrzami industrialnymi i minimalistycznymi, beton (najczęściej jako beton architektoniczny) stał się jedną z modniejszych okładzin ściennych. Podobnie jak płytki jest solidny, zachwyca surową fakturą (choć może być też gładki i aksamitny!), wprowadza do wnętrza wiele odcieni szarości. Może stanowić jedyną dekorację ścienną, ale też być tłem dla obrazów, grafik, napisów.

Sztukaterie i boazeria

Sztukaterie kojarzą się ze stylem pałacowym, przywołują też klimat dawnych mieszkań w kamienicach. Wyjątkowo dobrze czują się jednak także w nowoczesnych wnętrzach – jako klasyczne tło, dobre dla designerskich czy wyrazistych, barwnych mebli. Możemy je stosować z sukcesem jedynie na wybranej ścianie – np. za sofą. Sztukaterie w formie lamperii ciekawie łączą się też z tapetami ściennymi.

Co zaś z boazerią? Ta nowoczesna daleka jest od boazerii znanej z poprzedniej epoki. Ma więcej ze skandynawskiego uroku – lekka optycznie, często malowana na biało. Miłośnicy klasyki mogą się też zainteresować sztukaterią drewnianą (dekoracyjne kasetony na ścianie). Co więcej, współczesna boazeria nie musi być wykonana z drewna – o czym niżej.

Nowoczesne dekoracje ścienne: bogactwo paneli

Panele 3D, panele akustyczne (wygłuszające wnętrze) albo takie, które świetnie imitują inne materiały (drewno, płytki ceramiczne, kamień, beton) – tu mamy bodaj największy wybór, jeśli chodzi o modne, nowoczesne dekoracje ścienne. Panele winylowe lub wykonane z innych tworzyw są też bardzo łatwe w pielęgnacji.

Klasyczne dekoracje ścienne: od obrazów po grafiki i plakaty

Oryginalne obrazy olejne są zawsze dobrze widziane we wnętrzach! To zresztą klasyczny dekor – zawsze modny, ponadczasowy. Alternatywę dla nich stanowią różnorodne grafiki, plakaty, zdjęcia. Warto stworzyć ich autorską kolekcję, przeznaczając na ekspozycję wybraną ścianę.

..  Obrazy do sypialni: co powiesić na ścianie? >>>

Dekoracje ścienne: zaprezentuj na ścianie swoje kolekcje

Zbiór nie musi być imponujący – na ścianie w pokoju można powiesić kilka luster, starych kluczy czy nawet... pokrywek od waz do zupy. Do łask wracają zresztą talerze na ścianie, które pozwalają stworzyć ciekawą kompozycję zarówno w jadalni, jak i w salonie.

Pamiętaj, że kolekcje ścienne, np. starych kłódek, zegarków kieszonkowych czy kapeluszy, będą lepiej się prezentowały na kontrastowym tle. Jeżeli są to np. grafiki z jasnym passe-partout w ciemnych ramkach, radzimy pomalować ścianę na barwę harmonizującą z passe-partout lub nawet taką samą, by ramki się wyróżniały.

Innym sposobem na dekoracje ścienne jest wykorzystanie niepotrzebnych rzeczy, np. pożółkłych gazet, ram do obrazów, kawałków tapet czy tkanin pozostałych po dawnych remontach albo krawieckich zmaganiach. Mogą z nich powstać własnego pomysłu patchworkowe kolaże, zastępujące tapety.

Dekoracje ścienne: pocztówki

Ulubione pocztówki, pamiątkowe kartki, ważne wycinki z gazet możemy potraktować jak prawdziwie cenne dzieła sztuki. Umieszczone pod taflą przezroczystej pleksi, nabierają szlachetności i tworzą nowoczesną kompozycję. Możemy łatwo je przekładać, wymieniać, słowem: kreatywnie się bawić. Jest to również pomysł na "nową" ścianę zawsze wtedy, gdy zamarzy nam się zmiana.

Jak podświetlić dekoracje ścienne?

Dekoracyjne ściany w pokoju warto oświetlić – to wydobędzie ich urodę i doda im plastyczności. Oświetlenie od góry „lubią” obrazy (punktowe) i wnęki (światło rozproszone lub punktowe do eksponowania pojedynczych rzeczy). Świetny efekt daje podświetlenie sztukaterii, np. listwą LED. Dekoracje ścian to także różne wnęki, półki, sztukaterie, które łączy efekt trójwymiaru, jaki dają. Estetyczna gra pozorów dobrze służy wnętrzom. Jak wykorzystać wnęki i półki do dekoracji ścian? Można zastosować trzy rozwiązania:

1. „Plecy” wnęk można wyłożyć lustrem, zyskując na głębi. Innym zabiegiem dającym ciekawy efekt aranżacyjny jest pomalowanie ich kontrastowo w stosunku do ścian.

2. Półki (także te we wnęce) warto zrobić ze szkła i minimalistycznych wsporników – dzięki temu bibeloty wizualnie zawisną „w powietrzu”.3. Nisza obok niszy – oryginalną dekoracją ścian może być także kilka mniejszych (a nawet małych, np. na niewielki lampion, pojedynczą figurkę) wnęk usytuowanych jedna pod drugą albo obok siebie.

Nasi Partnerzy polecają