Korek na ścianę - tapeta korkowa to znakomita dekoracja wnętrza!

Korek na ścianę może mieć różne kolory, wzory i fakturę, a tapeta korkowa może stanowić znakomitą ozdobę wnętrza, gdyż wprowadza do niego ciepły klimat. Ponadto boazeria korkowa ma zalety nie tylko dekoracyjne, ale i użytkowe.

Korek na ścianę wygląda bardzo dekoracyjnie i przytulnie. Co wiemy o korku? Rośnie w postaci kory na wiecznie zielonych dębach korkowych (Quercus suber L.), które obficie zalesiają zachodnie obszary basenu Morza Śródziemnego, ale jego niekwestionowaną ojczyzną jest Portugalia – to właśnie stamtąd przyjeżdża do Polski w postaci korkowych paneli podłogowych i ściennych.

Tapeta korkowa - zalety

Korek pozyskiwany z drzew co dziewięć lat bez ich uszkadzania jest materiałem całkowicie naturalnym i ekologicznym. Korek na ścianę ma wiele zalet: jest przyjemny w dotyku i ciepły - utrzymuje optymalną temperaturę i mikroklimat we wnętrzu. Korek na ścianę jest zdrowy - odporny na wilgoć i  nieprzyciągający kurzu, a więc odpowiedni dla alergików.

Korek na ścianie działa również jako izolator termiczny i akustyczny - ściany wyłożone okładziną z korka skutecznie tłumią hałasy. Ponadto korek jest prosty w pielęgnacji – wymaga jedynie odkurzania i przecierania od czasu do czasu wilgotną szmatką, łatwy do samodzielnego montażu i przede wszystkim bardzo piękny

WIĘCEJ:

podłoga z korka OPINIE >>>

naturalne materiały w małej kuchni: korek, drewno, kamień>>>

jak układac korek ścienny>>>

Korek na ścianę jako dekoracja

Ze względu na właściwości dekoracyjne – aranżacje ścian z tapetą korkową zachwycają różnorodnością wzorów, kolorów i faktur. Korek na ścianie coraz chętniej wykorzystywany jest przez inwestorów prywatnych i architektów wnętrz. Korek ścienny nie musi być nudny – osoby, które pamiętają beżowo-brązowe boazerie korkowe z lat 80. zostaną pozytywnie zaskoczone – obecnie korek może być barwiony w całości lub pokryty efektownymi nadrukami.

 

Wśród tapet korkowych znajdziemy kolekcje w odcieniach brązu i beżu, zachwycające paletą błękitów i szarości, aż po biel, z domieszką koloru żółtego i czerwieni, a nawet korek ścienny o wybarwieniu bardzo ciemnym, niemal przypominającym czerń. Wzory tapet korkowych inspirowane są najnowszymi trendami w modzie o głębokich cieniach, nasyconych barwach bądź zdecydowanych fakturach i kształtach takich jak plaster miodu, skorupa kokosa, czy formach imitujących drewno, kamień lub … cegły.

Tapeta korkowa we wnętrzu

Korek na ścianę nadaje się do każdego rodzaju pomieszczeń: salonu, sypialni, pokoju dziecięcego, a nawet łazienki. Na zdjęciach w galerii prezentujemy korek na ścianie salonowy, czyli przykładowe rozwiązania aranżacji ściennych, w których wykorzystano płytki z kolekcji marek Wicanders i Muratto. Mamy do wyboru niezwykle interesujące, w naturalnych beżach i brązach płytki z korka z kolekcji Hawai Natural (41 zł/m2), czy Stone Art Oyster (59 zł/m2), ale także wpadające w czerwień Tenerife Red (41 zł/m2). Tego rodzaju okładziny korkowe są świetną dekoracją ścian i dobrym tłem zarówno dla nowoczesnych, jak i klasycznych mebli i dodatków.

Korek na ścianie współgra kolorystycznie z drewnem, skórą, tkaniną obiciową, czy szkłem tworząc w salonie przytulny klimat i estetykę wnętrza. Dla aranżacji wnętrza w stylu awangardowym możemy wykorzystać dekoracyjny korek ścienny w postaci płytek z najnowszej kolekcji New Dekwall marki Muratto (70 zł/m2), która razem z designerskimi fotelami Arne Jacobsena (Swan Chair) przełamuje jednostajną kolorystycznie przestrzeń nadając jej dynamizmu poprzez soczyste akcenty czerwieni. Niezwykle oryginalnie wygląda też duża powierzchnia ściany-obrazu niejako udekorowana płytkami z korka z kolekcji Organic Block (185 zł/m2). Organiczne wzory są świetnym przykładem na metamorfozę ściany z korka – wypukłe wzory w elektryzującym wybarwieniu pomarańczy ożywią salon i stworzą niepowtarzalną aranżację godną nowoczesnego, designerskiego wnętrza.