Obrazy na ścianę! Aranżacja domowej galerii: praktyczne rady

2019-01-02 14:57

Obrazy na ścianę nie mogą trafiać w sposób przypadkowy. W aranżacji domowej galerii warto się kierować sprawdzonymi zasadami lub... sięgnąć po sprytne triki. Prezentujemy jedne i drugie: klasyczne reguły ekspozycji obrazów w mieszkaniu i świeże pomysły. Wszystko po to, by efektownie rozwieszone obrazy faktycznie dekorowały wnętrze.

Spis treści

  1. Grupa obrazów na ścianie jak je ułożyć?
  2. Obrazy na ścianę! Jeszcze więcej inspiracji w galeriach

Obrazy na ścianę! Ten estetyczny rozkaz brzmi prosto, jednak zadanie w istocie takie proste nie jest. Ot, choćby mały obraz na wielkiej pustej ścianie wrażenia przecież nie zrobi. Ten przykład ilustruje, jak są ważne właściwe proporcje galerii. Oczywiście można minigrafikę czy fotografię powiększyć, dodając jej szerokie passe-partout i ramę (drobne prace w takiej oprawie prezentują się bardzo dobrze). Jednak trzeba pamiętać, że obraz solo na dużej powierzchni raczej nie powinien być mniejszy niż 50x60 cm. Mniejsze warto zebrać w grupę – albo spójną (za sprawą tematu, techniki, koloru, kształtu), albo przeciwnie, różnorodną.

.. Domowa galeria krok po kroku: pomysły na dekoracje ścienne

.. Domowa galeria w 5 krokach: modne dekorowanie ścian

Warto wiedzieć
Salon w stylu vintage

Autor: Celestyna Król

Agnieszka i Marcin znają się na rodzimym wzornictwie. Kredens z lat 60., wyprodukowany we Włocławskich Fabrykach Mebli, kupili za bezcen przez serwis ogłoszeniowy OLX i odnowili. Legendarne krzesła PRL-u projektu prof. Rajmunda Teofila Hałasa pochodzą z domu rodzinnego Marcina. Dostały nowe życie dzięki firmie Dwie Baby. Odrestaurowanie oryginalnej, bardzo zniszczonej podłogi było trudne, ale ostatecznie zakończyło się sukcesem. Nie udało się natomiast zachować okien ani parapetów, ale wykonano na zamówienie (przy użyciu nowych technologii) ich repliki. Punktem wyjścia do zabawy z kolorami był akryl gdańszczanina Macieja Zabawy „Buziaczek”, wariacja na temat słynnego pocałunku komunistycznych dygnitarzy Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera. Na kredensie stanęła NRD-owska lampka w nurcie space age (futuryzm lat 60. XX w. nawiązujący do wyścigu kosmicznego między USA a ZSRR)

Obrazy na ścianę – ale w jakiej oprawie?

W ramach złoconych najefektowniej prezentuje się malarstwo dawne. Pejzaże i portrety warto oprawić w profile dające wrażenie głębi, dodatkowo z passe-partout. Do nowoczesnych prac pasują ramy proste i wąskie.

Do obrazów w ciepłej kolorystyce wybierz oprawę w ciepłej tonacji. Do tych w chłodnej gamie – chłodną. Powinna ona nawiązywać do jednego z odcieni kompozycji. Jeśli do dominującego, niech będzie o ton jaśniejsza lub ciemniejsza.

.. Obrazy na ścianę nad kanapą – jak je rozmieścić? Rady architekta wnętrz

Dobierając obrazy na ścianę i ich układ, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na układ aranżacyjny wnętrza. Jeżeli rządzą w nim proste linie i kształty, dobrze jest wziąć za punkt odniesienia np. górną linię wysokich mebli stojących albo wiszących szafek. Czy wnętrze zostało urządzone symetrycznie? Jeśli tak, trzeba uchwycić powstałe we wnętrzu osie i do nich się odnosić, rozmieszczając obrazy.

Zobacz też: jak wieszać ramki nad kanapą w salonie: najczęstsze BŁĘDY >>>>

W przypadku wnętrz zaaranżowanych bardziej swobodnie warto z kolei sięgnąć po symetrię lokalną, czyli odnosić się nie do całości pomieszczenia, a do ustawionych pod ścianami sprzętów. Wówczas trzeba wziąć pod uwagę wysokość i szerokość mebla. Wyznaczone w ten sposób ramy pomogą określić rozmiary ściennej galerii, tak by całość dobrze wpisała się w aranżacje wnętrza. Warto przy tym pamiętać, że pojedynczy obraz zawieszony nad meblem powinien wisieć dokładnie pośrodku, a szerokość ramy lub zespołu prac nie powinna być większa niż szerokość samego mebla.

Należy też zadbać, by środek obrazu lub grupy obrazów znajdował się na wysokości wzroku. Aby całość nie wydawała się „wciśnięta” do wnętrza, wokół każdej pracy (pojedynczej czy tworzącej wraz z innymi grupę) ze wszystkich stron należy przewidzieć margines szarokości równej co najmniej 1/6 krótszego boku pracy.

Zobacz też: Ramki na ścianę: 40 inspiracji, jak udekorować ściany ramkami na zdjęcia>>

Przydatne
Domowa galeria: mobile

Autor: materiały prasowe Moebe

Jak skomponować grupę obrazów?

Rozmieszczenie na ścianie większej liczby dzieł ułatwi ci poziomica, miarka, papier, np. pakowy, i taśma malarska. Zanim wbijesz pierwszy gwóźdź, rozłóż obrazy na podłodze (lepiej zobaczysz proporcje całości, niż gdyby leżały na stole). Pogrupuj je tematycznie lub kierując się wiodącym w nich kolorem.

Następnie odrysuj na papierze kształty obrazów, wytnij je i przyklej taśmą na ścianie w wyznaczonym obszarze (prostokącie, kwadracie). Zmieniaj układy kartek, zostawiając między nimi równe odległości. Wykorzystaj do tego miarkę i poziomicę. Zaznacz miejsca na kołki do haczyków i dopiero teraz sięgnij po wiertarkę. Dzięki temu obrazy na ścianę trafią w idealnym porządku.

Grupa obrazów na ścianie jak je ułożyć?

Jeśli decydujemy się na stworzenie domowej galerii z kilku różnych obrazów pamiętajmy, że powinny one być zgrupowane w jedną całość. Ułożenie poszczególnych elementów kompozycji należy dokładnie wcześniej zaplanować, tak by stworzona przez nas galeria nie sprawiała wrażenia obcej we wnętrzu.

Zabierając się za stworzenie domowej galerii zdjęć, należy zacząć od decyzji jaki kształt chcemy jej nadać. Jeśli marzy nam się spora ilość ramek, dobrze jest trzymać się symetrii. Wieszając obrazy w jednej lini, najlepiej równać do krawędzi. Do której? Dowolnie - górnej, dolnej, bocznej, a nawet do osi pionowej lub poziomej przechodzącej przez grupę.

Zobacz też: Obrazy jako dodatki dekoracyjne w aranżacji wnętrz >>>

Nigdy jednak nie wieszajmy ram „od najmniejszej do największej i odwrotnie, znacznie lepiej będą wyglądać jeśli zostanął wymieszane wielkościami. Jeżeli nasza galeria ma mieć kilka rzędów obrazów, najlepszym sposobem jest ułożenie ich w taki sposób, by te położone najbardziej skrajnie, zamkneły się w wybranym, geometrycznym kształcie. Ciekawy efekt uzyskamy, jeśli dodatkowo stworzymy "obraz w obrazie" czyli ułożymy obrazy w taki sposób, by w środku kompozycji można było wyrażnie odnależć mniejsze fragmenty, tworzące osobne całości. Wystarczy, że wyznaczymy skrajne granice w jakich zbiór powinien się znajdować i będziemy się ich trzymać.

Domowa galeria: obrazy w grupie zwartej
Autor: Mariusz Bykowski|mat. prasowe Pernille Folcarelli|materiały prasowe IKEA

POWYŻEJ: Idealnie dobrane obrazy na ścianę – takie same ramy, tematyka grafik, odległości między nimi. Mocny kontrast z ciemnym tłem ściany sprawia, że galeria jest centralnym punktem we wnętrzu. Między kanapą a dolną krawędzią obrazów pozostaw dystans nie mniejszy niż 20 cm. Pamiętaj, że galeria wystająca poza boki mebla przytłacza go i wygląda niekorzystnie. A ekspozycja na rogu? Nietypowa, ale przemyślana. Bo skupiając na sobie uwagę zwartą kompozycją i skontrastowanymi z tłem ramami, efektownie maskuje załom ściany.

PONIŻEJ: Kompozycja otwarta – wielość kształtów i motywów, rodzajów ram i barw porządkują umowne granice całej aranżacji. Ta po prawej w przyszłości będzie prostokątem. Zanim jednak zawisną kolejne prace, w kompozycji „bierze udział” fotel. Widoczne po lewej tamborki to stale modny sposób na prezentowanie intrygujących wzorów tkanin, haftów albo zdjęć na płótnie. Dobierając obrazy na ścianę nie popełnisz błędu, jeśli stworzysz z nich kompozycję zamkniętą np. w trójkącie. Koła w równym rzędzie? Raczej nie, bo przypominałyby bardziej okrętowe bulaje niż galerię malarstwa.

Domowa galeria: obrazy w grupie swobodnej
Autor: mat. pras. House Doctor|materiał prasowy Markslojd
Ciekawe
Domowa galeria: obrazy ustawione na półce i na podłodze

Autor: materiał prasowy strellas.com|Norsu Interiors

Bez wiercenia?

Jeśli nie chcesz sięgać po młotek ani wiertarkę, obrazy na ścianie (ale nie tej pokrytej tapetą!) umieścisz za pomocą samoprzylepnych haczyków lub rzepów. Trzeba je tylko dopasować do wagi obrazu. Niektóre rzepy wytrzymują obciążenie do ok. 7 kg. Lżejsze prace można też przymocować do ściany specjalną dwustronną taśmą klejącą o podwyższonej wytrzymałości.

Inny patent (tu już bez wiertarki się jednak nie obędzie) to systemy szynowe. Dyskretne szyny montuje się pod sufitem i doczepia do nich cienkie stalowe linki z haczykami na obrazy. Wersja ekonomiczna? Biegnąca pod sufitem rurka (np. jak gruba rura karniszowa, byle solidnie przymocowana do ściany) z żyłkami lub sznurkami, na których zawisną poszczególne prace. Taką galerię można stale modyfikować.

Prace można też ustawić na półeczce albo blacie mebla lub zabudowy. Gdy ekspozycja ci się znudzi, szybko ją zmienisz. Ważne tylko, by ochronić je przed zsunięciem się lub przewróceniem. Półeczce przyda się więc listwa-ogranicznik; na blacie może stanąć ciężki bibelot, który przyblokuje obraz.

Podobnie dobry trop to podłoga. Nie każdy obraz postawiony na podłodze i oparty o ścianę jak w pracowni artysty, będzie się ładnie prezentował. Tu sprawdzą się wyraziste plakaty i zdjęcia, koniecznie sporych wymiarów.

Domowa galeria: obrazy ustawione na półce i na podłodze
Autor: materiał prasowy strellas.com|Norsu Interiors

Obrazy na ścianę! Jeszcze więcej inspiracji w galeriach

Jak dobierać obrazy na ścianę w salonie, sypialni, pokoju dziecka? I jak je rozmieścić? Inspirujące pomysły znajdziesz w poniższych galeriach.