Wybieramy tapety welurowe. Do jakich aranżacji wnętrz pasują?

2017-08-07 15:29

Tapety welurowe – to wyjątkowo ekskluzywny rodzaj tapet, ozdobionych miłym w dotyku flokiem. Tapety te, choć najdroższe, urzekają swoim wyglądem – delikatnie wypukłym, miłym w dotyku, welurowym wzorem. Pasują do eleganckich wnętrz mieszkalnych, w których liczy się każdy detal i wyrafinowana estetyka.

Spis treści

  1. Czym jest tapeta welurowa?
  2. Tapety welurowe w stylu klasycznym, glamour i nowoczesnym
  3. Jak układać tapety welurowe?

Idealnym  miejscem do zastosowania tapet welurowych są eleganckie wnętrza salonów, sypialni i gabinetów. Tapety welurowe łączą w sobie niebywałe ciepło i spokój, zmieniają pozytywnie akustykę każdego wnętrza, a sala TV ze ścianami pokrytymi materiałem zapewni wyjątkowe wrażenia słuchowe! Można je także wykorzystywać na meblach i frontach drzwi przesuwnych. Tapety welurowe nie nadają się do kuchni i łazienek, w których często panuje podwyższona wilgotność.

Czym jest tapeta welurowa?

Tapety welurowe wykonane są z wysokiej jakości surowców i składają się z fizelinowego podkładu oraz warstwy floku z włókien jedwabiu lub wełny. Flokowanie tapet polega na nanoszeniu na zaprojektowany wcześniej wzór ozdobnej warstwy strzyża tekstylnego. Nowością na rynku są tapety pokryte surowcem na bazie weluru. Tapety welurowe nadają się nie tylko jako okładziny ścienne w eleganckich salonach, sypialniach czy stylowych gabinetach. Możemy nimi także pokryć meble oraz drzwi ukryte i przesuwne. W zależności od wzoru, tapety welurowe pasują do wnętrz w stylu klasycznym, glamour i nowoczesnym.

Czytaj też: Tapety z modnym motywem liści palmowych

Tapety welurowe
Autor: agencjafree/living4media

Tapety welurowe w stylu klasycznym, glamour i nowoczesnym

Tapety flokowane z bogatym, powtarzalnym ornamentem będą świetnym tłem do wystroju wnętrz w:•    stylu klasycznym. Ze względu na wielkość i „gęstość” wzoru najlepiej wyglądają ułożone na wszystkich ścianach – wymagają pomieszczeń o ponadprzeciętnej wielkości i wysokości. Na koniec nie możemy zapomnieć o efektownym wykończeniu  ścian z tapetami welurowymi białą sztukaterią: wysokimi  (ok. 10 cm) listwami przypodłogowymi, płytami boazeryjnymi oraz gzymsami. •    w stylu glamour. Wybieramy tu wzory imitujące skóry dzikich zwierząt, z motywami kwiatów i geometryczne. Również „oprawiamy” je  białą sztukaterią, jednak bardziej prostą, nowoczesną. Tapety welurowe w stylu glamour często mają błyszczące złote lub srebrne tło. Bogaty wzór tapety równoważymy puszystym dywanem i błyszczącymi, metalowymi dodatkami.•    stylu nowoczesnym. Koncentrujemy się na tapetach z wzorami graficznymi i geometrycznymi: szerokimi pasami, kołami, rombami. We wnętrzach w stylu nowoczesnym tapety welurowe zazwyczaj układamy na jednej ścianie, która staje się punktem centralnym wystroju w sypialni za łóżkiem, w salonie za sofą. Bogata tapeta potrzebuje zrównoważenia wyrazistymi meblami, miękkim dywanem, lustrem w szerokiej, ale nowoczesnej ramie, wysokimi prostymi cokołami.

Czytaj też: Trendy 2017: nowa odsłona stylu glamour

Tapety welurowe
Autor: agencjafree/living4media

Jak układać tapety welurowe?

1.    Ściana musi być czysta, gładka i trwała. Nowe ściany wymagają zagruntowania specjalnym preparatem lub rozcieńczonym klejem. 2.    Potrzebne narzędzia: •    szeroki pędzel•    nóż do tapet•    rolka dociskowa do tapet•    szczotka do tapetowania•    klej do tapet•    folia malarska, wiadro, poziomica, pion, drabina3.    Nakładanie kleju – klej musi być dokładnie rozprowadzony, na całej powierzchni brytu i nasiąkać w czasie określonym przez producenta. Ważne: wszystkie bryty musza nasiąkać tyle samo. Posmarowany bryt należy złożyć i zrolować.4.    Przyklejanie należy zaczynać w miejscu najbliżej okna. Przed położeniem pierwszego brytu zaznacz ołówkiem na ścianie pion i poziom. Poszczególne bryty tapety przyklejaj zaczynając od góry (z zapasem, który będzie odcięty). Przyciskaj rolką gumowa lub szczotką do tapet kierując się w dół – będą wtedy usuwane pęcherzyki powietrza. Plamy kleju dobrze jest delikatnie usuwać zwilżoną gąbką lub ścierką, nigdy nie pocierając. 5.    Odciąć dolne i górne końcówki i pozostawić tapety do wyschnięcia.