Jak łączyć kolory ścian w mieszkaniu: dobierz kolory do swojego M

2016-12-09 19:22

Decyzja zapadła: najwyższy czas pomalować ściany w mieszkaniu! Tylko na jaki kolor? Biel we wszystkich wnętrzach trochę ci się już znudziła. Myślisz o innym kolorze albo nawet dwóch. Tylko jak połączyć kolory, żeby osiągnąć dobry efekt? Podpowiadamy, jak zestawiać ze sobą kolory ścian - w całym mieszkaniu oraz w obrębie jednego pokoju.

Spis treści

  1. Jak łączyć kolory w mieszkaniu: wybierz ulubioną paletę barw
  2. Jak łączyć kolory ścian: dopasuj odcień do nasłonecznienia pokoju
  3. Jak łączyć kolory ścian we wnętrzu i całym mieszkaniu: zainspiruj się kołem barw
  4. Jak łączyć kolory: praktyczne wskazówki

Dobre połączenie kolorów ścian w mieszkaniu to prawdziwa sztuka. Warto poznać podstawowe zasady doboru barw do wnętrza, by uniknąć błędów w aranżacji. Jeśli decydujesz się na pomalowanie całego mieszkania, zacznij od wykonania planu kolorystycznego. Narysuj na kartce lub w komputerze rzut mieszkania, pokoloruj każde pomieszczenie.

Sprawdź też: TEMAT MIESIĄCA - jak łączyć kolory ścian >>>

Aby dom sprawiał wrażenie większego, a jego aranżacja była spójna, warto poruszać się w obrębie jednej stonowanej palety kolorystycznej, np. dwóch, trzech odcieni szarości, kremów czy beżów. Kolory ścian zgaszone, neutralne, nieco rozbielone są uniwersalne, gwarantują udane połączenia kolorystyczne w aranżacji wnętrz. Wśród nich może też pojawić się jeden mocniejszy kolor ściany, bardziej nasycony pigmentem, np. ciemnozielony, granatowy, ceglasty. Pozwoli on wyróżnić jedno pomieszczenie lub strefę w pokoju.

Jak łączyć kolory w mieszkaniu: wybierz ulubioną paletę barw

Zastanów się, jaki masz ulubiony kolor (podpowiedź możesz znaleźć w szafie, przyglądając się barwom ubrań, dodatków lub butów). Zarezerwuj tę barwę do pokoju, na którym najbardziej ci zależy. Przykładowo: „w sypialni marzy mi się butelkowa zieleń“. W porządku. Pomaluj na ten kolor sypialnię na rzucie mieszkania. I przejdź do kolejnych pokojów, dobierając jasne, neutralne barwy, np. w przedpokoju jasnokremowy, w salonie beżowy, a w kuchni odcień cappuccino. Idealnie byłoby, gdyby w sąsiadujących wnętrzach kolory delikatnie przechodziły jeden w drugi.

Jak łączyć kolory ścian: dopasuj odcień do nasłonecznienia pokoju

Wpadające przez okno światło różni się temperaturą barwową w zależności od pory dnia, wpływa też na odbiór kolorów w pomieszczeniu. W pokoju od strony wschodniej możesz pomalować ściany na neutralny, chłodny odcień, np. beżowy, (poranne promienie słoneczne i tak je rozjaśnią, ocieplą). Inaczej we wnętrzu z oknami wychodzącymi na północną stronę świata – tu wybierz jaśniejsze, cieplejsze kolory. Do pokoju dociera słońce w południe? Pomaluj ściany na dowolny kolor, o dowolnej temperaturze barwowej. Natomiast wnętrzu z ekspozycją zachodnią zafunduj neutralne, chłodniejsze barwy ścian. Morelowe lub żółte prezentowałyby się zbyt „gorąco“ w wieczornych promieniach słońca.

Jak łączyć kolory ścian we wnętrzu i całym mieszkaniu: zainspiruj się kołem barw

Koło barw przedstawia kolory tęczy ułożone w odpowiednim porządku. Zawiera trzy barwy podstawowe – żółtą, czerwoną i niebieską oraz powstałe w wyniku ich zmieszania dwanaście barw pochodnych, które z kolei dzielą się na niezliczoną ilość odcieni. Odcieni ciepłych – zgrupowanych wokół żółcieni i czerwieni – oraz odcieni chłodnych, bliskich niebieskiemu, fioletowi, zieleni.

Koło barw pomaga zrozumieć relacje między kolorami, ułatwia ich zestawienia. Do wyboru masz zestawienia harmonijne, złożone z sąsiadujących ze sobą kolorów, a także kontrastowe, z barw przeciwległych, np. fioletowej i żółtej. Najbardziej subtelne są kompozycje harmonijne monochromatyczne. Polegają na „wyjęciu“ z jednego koloru kilku różnych odcieni, np. mocno rozbielonego niebieskiego i dwóch ciemniejszych niebieskich. Bardziej wyraziste są kompozycje harmonijne pokrewne – złożone z dwóch, trzech sąsiadujących barw z koła, np. żółtego, pomarańczowego i koralowego. Kompozycje kontrastowe dopełniające – to wybór dwóch kolorów leżących po przeciwległych stronach koła, np. niebieskiego i pomarańczowego. W świecie komponowania kolorów istnieje jeszcze tzw. triada, czyli dobór trzech kolorów położonych na kole w takiej samej odległości od siebie, np. amarantowy, liliowy, turkusowy.

Koło barw: fot. materiały prasowe Benjamin MooreW kole barw brak bieli, szarości i czerni, które pasują do większości pozostałych kolorów (kontrowersje może budzić połączenie czerni z brązem, ale pewnie i ono znajdzie swojego zwolennika). Biały i szary są neutralne, możesz używać ich na większej powierzchni. Czerń lepiej wygląda na mniejszej płaszczyźnie, skontrastowana z jaśniejszymi kolorami.

Jak łączyć kolory: praktyczne wskazówki

1. Decydujesz się na trzy kolory ścian, w tym jeden kontrastowy? Zachowaj dobre proporcje. Niech 70% koloru ścian stanowi neutralny odcień bazowy, 20% odcień uzupełniający, a 10% kontrastowy.

2. Śnieżnobiała biel na ścianie najlepiej wygląda w zestawieniu z intensywnym kolorem, np. granatowym, fioletowym, ciemnozielonym. Jeśli jej „sąsiadem“ ma być odcień pastelowy, lepiej wybrać tzw. złamaną biel off-white (z kroplą kremu, szarości czy pasteli).

3. W obrębie każdego koloru występują tonacje cieplejsze i chłodniejsze. Możesz to wykorzystać, modelując optycznie wnętrze. Na chłodniejszy odcień pomaluj ścianę, którą chcesz wizualnie oddalić. A na cieplejszy tę, którą przybliżyć.

4. Masz w mieszkaniu otwartą przestrzeń? Hol połączony z salonem, kuchnią i jadalnią możesz oczywiście pomalować farbą w jednym kolorze. Ale ciekawiej będzie, gdy poszczególne strefy rozdzielisz barwowo, np. strefę gotowania zaznaczysz na jasnoniebiesko a kącik wypoczynkowy na morelowo (kompozycja kontrastowa dopełniająca).