Modne łączenie kolorów na ścianach - jak łączyć kolory na ścianach?

2016-07-24 17:32

Łączenie kolorów na ścianach jest bardzo istotne. W końcu kolory ścian są elementem bazowym aranżacji wnętrz, powinny współgrać z podłogami i stolarką. Od kolorów ścian zależy także komfort przebywających w nich osób. Jedni wolą wnętrza jasne, minimalistyczne, z monochromatyczną paletą barw, inni są zwolennikami pastelowych odcieni, a jeszcze inni szukają mocnego dekoracyjnego koloru. Czym się zatem kierować, wybierając kolory farb na ściany w mieszkaniu? Jak dobrze łączyć kolory, by aranżacja była spójna?

Spis treści

  1. Łączenie kolorów: jak wybrać odpowiedni kolor ścian?
  2. Łączenie kolorów: odcienie
  3. Łączenie kolorów: wszystkie ściany identyczne czy jedna inna?
  4. Łączenie kolorów: który kolor wybrać? Tu przyda się tester!
  5. Łączenie kolorów: GALERIE ZDJĘĆ

Łączenie kolorów nie jest prostym zadaniem, szczególnie dla osób niemających wyczucia barw. Zastanawiasz się, czy lepiej wygladają wszystkie ściany w tym samym kolorze, czy może jedną ścianę lub jej fragment pomalować w kolorze dopełniającym? Nie ma jednej słusznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać i który styl aranżacji wnętrz jest naszym ulubionym. Zależy to też od tego czy chcemy nadać pomieszczeniu dynamiki wprowadzając kontrast, czy przeciwnie – sprawić, by emanowało spokojem. A może podążamy za trendami i zmieniamy kolor ścian w jednym z pomieszczeń w ogłoszonym przez producentów farb kolorze roku?

Zobacz: Nietypowe łączenie kolorów: 7 duetów, które są zaskakująco dobre! >>>

Łączenie kolorów: jak wybrać odpowiedni kolor ścian?

Wybór temperatury wiodącego koloru wnętrza wpływa na to, jak postrzegamy przestrzeń. Zimne barwy (takie jak zielenie,  błękity, fiolety) zwiększają ją optycznie, ciepłe (żółcie, pomarańcze, czerwienie) – zmniejszają, czyniąc bardziej przytulną. Kolory we wnętrzu potrafią optycznie przybliżać i oddalać – stąd ich podział na „atakujące” i „ustępujące”, który w praktyce jest równoznaczny z podziałem na kolory ciepłe i zimne. Ciepłe barwy sprawiają wrażenie bliskich, zimne – oddalonych. Reguła ta odnosi się zarówno do ciemnych, jak i jasnych kolorów. Im większe nasycenie ciepłych barw, tym efekt przybliżenia jest wyraźniejszy. W przypadku zimnych jest odwrotnie  – im bardziej rozbielone, tym wydają się bardziej odległe.

Przy doborze koloru ścian powinniśmy kierować się następującymi kryteriami:

  • wielkość i kształt pomieszczenia,
  • oświetlenie - przede wszystkim ilość światła dziennego,
  • przeznaczenie pomieszczenia,
  • styl aranżacji wnętrza.

Wszystkie te elementy są tak samo ważne i zazębiają się przy wyborze koloru ścian. Do małych pomieszczeń zaleca się wybór jasnych barw w chłodnych odcieniach, ewntualnie z jedną ścianą w dopełniającym kolorze ciepłym, ponieważ takie zestawienia kolorystyczne mają zdolność optycznego powiększania przestrzeni.

Przeczytaj: Kolory ścian do małego mieszkania: barwy dodające metrażu >>>

Bardzo istotne jest także oświetlenie, zwłaszcza dostęp światła dziennego. Jeśli pokój jest niewielki, z wystawą północną, wtedy zdecydowanie sprawdzą się jasne kolory – chyba że w tym pomieszczeniu spędzamy czas tylko wieczorami przy sztucznym oświetleniu, wtedy odcień farby możemy wybrać dowolnie. Jeśli jednak jest to pokój dziecka lub pokój dzienny, w którym najczęściej przebywamy w ciągu dnia, lepiej wybrać jasne odcienie ścian. Kolory ścian w sypialni są sprawą indywidualną. Jedni wolą kolory łagodne, sprzyjające odprężeniu, np. szary, inni są zwolennikami barw zmysłowych - choćby czerwieni.

Polecamy: KRÓLEWSKA SYPIALNIA z fantazją: 10 inspiracji na aranżacje sypialni z przepychem ZDJĘCIA >>>

Styl aranżacji wnętrza także potrafi zdeterminować kolory ścian. Tak ostatnio modny i lubiany styl skandynawski to przede wszystkim białe ściany, czasem antracytowe lub czarne. Styl nowoczesny to ściany białe, szare i beżowe, czasem z jedną ścianą wyróżnioną kolorem dopełniającym.

Nie przegap: Nowoczesna sypialnia: styl nowoczesny w formie i w kolorze >>>

Style orientalne narzucają ciepłe, nasycone odcienie między innymi fioletu, amarantu, czy oranżu.

Łączenie kolorów: odcienie

Pod podstawową nazwą jednego koloru kryje się cała paleta jego odcieni. To właśnie dobór odpowiedniego z nich przesądza o udanym efekcie końcowym.  Poszukajmy swojego odcienia wybranego koloru – nieoczywistego, unikatowego, a dzięki temu oryginalnego – bardziej naszego. Czyste, chemiczne barwy są mniej interesujące i trudniej stworzyć z nich udaną kompozycję. Dotyczy to także bieli. Czysta, śnieżna biel wygląda dobrze jedynie w towarzystwie jaskrawych kolorów. W zestawieniu z przytłumioną barwą kamienia czy drewna będzie już stanowiła pewien dysonans. Takie sąsiedztwo wymusza złamanie jej barwy – kroplą szarości, błękitu, zieleni lub beżu. Oczywiście tak uzyskana wariacja na ścianach będzie wyglądała na biel, ale odmienioną – niepowtarzalną.

Zobacz również: KOLORY ŚCIAN: Czy dany kolor będzie pasował - JAK SPRAWDZIĆ? >>>

Łączenie kolorów: wszystkie ściany identyczne czy jedna inna?

Zazwyczaj wybór koloru ścian zaczynamy od tego co lubimy, w czym się dobrze czujemy. Ale czy to dobry pomysł? Jednak to, że lubimy nosić czerwone ubrania i jeździć czerwonym samochodem nie oznacza, że czerwone ściany będą naszymi ulubionymi. Zwłaszcza w salonie, w którym szukamy wytchnienia i wyciszenia po całym dniu. Czerwona sukienka ma tę zaletę, że po kilku godzinach ją zdejmujemy, a koloru karoserii samochodu nie oglądamy z jego wnętrza. Natomiast kolor ścian w pokoju widzimy stale. Polacy najbardziej lubią przebywać we wnętrzach ciepłych i przytulnych. Przez wiele lat wybieraliśmy ciepłe odcienie koloru morelowego, pomarańczowego, żółtego i właśnie energetyczne czerwienie. Teraz najczęściej wybieranymi kolorami są beże i brązy lub ich połączenia oraz ciepłe odcienie koloru szarego. Coraz śmielej wkraczają także białe ściany - za sprawą modnego stylu skandynawskiego.

Zobacz też: Czerwona ściana w salonie? >>>

Kolory z neutralnej palety barw sprawdzają się we wnętrzach na wszystkich ścianach lub jako tło dla wyrazistych kolorów dopełniających. Poza tym łagodne odcienie szarości, beżu i bieli znakomicie współgrają z barwą światła słonecznego w naszej szerokości geograficznej. Idealnymi kolorami bazowymi będą odcienie beżowe. Sprawdzą się łagodne szarości. Zdecydowanie wart uwagi jest także uniwersalny kolor szaro-beżowy.

Przeczytaj też: Intensywne kolory ścian: czerwień na ścianach >>>

Łączenie kolorów: który kolor wybrać? Tu przyda się tester!

Czasem po pomalowaniu ścian okazuje się, że kolor wygląda inaczej niż w próbniku. Zazwyczaj kolor jest dokładnie ten sam, lecz na jego odbiór wpływa duża powierzchnia ściany – barwy nabierają wtedy mocy, oraz oświetlenie w danym wnętrzu. Często też kolory wyglądają inaczej w świetle dziennym i sztucznym. Dlatego warto korzystać z testerów farb, dostępnych w wybranych sklepach prowadzących sprzedaż farb. Takie próbki w saszetkach o pojemności 40ml pozwolą sprawdzić wybrany odcień farby na każdej ze ścian, tej lepiej oświetlonej i tej słabiej oraz przy różnych rodzajach światła.

To cię zainteresuje: Pastelowa paleta barw: jak łączyć kolory pastelowe? >>>

Łączenie kolorów: GALERIE ZDJĘĆ

Zobacz, jak wyglądają kolorowe ściany w różnych wnętrzach. W naszych galeriach zdjęć znajdziesz mnóstwo pomysłów na łączenie kolorów swoim wnętrzu.

Nasi Partnerzy polecają