Bieżnik na stół, serwetki na stół – jaki materiał jest najlepszy, jaki wybrać kolor i wzór

2021-12-16 7:40

Bieżnik na stół to alternatywa dla obrusów, która obecnie zyskuje coraz większe grono zwolenników. Dzisiejsze bieżniki mogą nieco różnić się od tych tradycyjnych, używanych przez nasze babcie. Czym kierować się wybierając bieżnik i serwetki na stół? Jaki wzór i kolor będzie najlepszy dla nowoczesnego wnętrza, a jaki do tradycyjnego? Podpowiadamy.

Obrus wielkanocny ZRÓB TO SAM
Autor: agencjafree / living4media

Spis treści

  1. Bieżnik na stół – co to jest?
  2. Jakie wymiary ma bieżnik?
  3. Jak wybrać najlepszy bieżnik?
  4. Jak wybrać styl i kolor bieżnika?
  5. Serwetki na stół – czy są potrzebne?
  6. Jak wybrać najlepsze serwetki na stół?
  7.  Jak udekorować stół? Oto nasze pomysły

Bieżnik na stół – co to jest?

Bieżnik na stół to dekoracyjna tkanina na stół bądź ławę, która – w odróżnieniu od obrusu – nie zakrywa całej przestrzeni mebla. Bieżnik, jak sama nazwa wskazuje, najczęściej „biegnie” przez środek blatu, wzdłuż dłuższego boku mebla. Bieżnik pełni funkcję nie tylko dekoracyjną – chroni stół przed zarysowaniami, zabrudzeniami i gorącymi naczyniami.

Bieżnik na stół w przeciwieństwie do obrusu potrafi podkreślić walory mebla (stołu, ławy, stolika kawowego), a nie tylko maskować jego wady i niedoskonałości. Bieżnik nadaje eleganckiego charakteru wnętrzu, a także nutę delikatności i lekkości.

Bieżnik można kłaść bezpośrednio na obrus, co podkreśli uroczysty charakter wystroju. Z powodzeniem bieżnik może występować solo, wtedy jego głównym zadaniem będzie dekoracyjność, podkreślenie urody stołu lub ławy.

Jakie wymiary ma bieżnik?

Tradycyjne bieżniki wytwarzano w rozmiarach odpowiadających proporcjom 2:1, gdzie długość jest dwa razy większa niż szerokość. Tradycyjne bieżniki miały rozmiar 100 × 50 cm, 120 × 60 cm. Nowoczesne bieżniki w większość odwołują się do tradycji, ale część z nich zmieniła wymiary. Nowoczesne bieżniki na stół mają wymiary 160 × 40 cm.

Jak wybrać najlepszy bieżnik?

Wybierając najlepszy bieżnik, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z którego jest on wykonany. Obecnie na polskim ryku są dostępne bieżniki z naturalnych i sztucznych materiałów.

  1. Len i bawełna. Naturalne materiały zawsze są dobrym wyborem, a bieżniki wykonane z lnu i bawełny świetnie sprawdzą się jako codzienne nakrycie stołu. Jeżeli jednak mamy w domu dzieci, łatwiejsze w utrzymaniu i tańsze będą bieżniki z syntetycznych materiałów. 
  2. Organza i organdyna. Przezroczysta, cienka tkanina, którą stosuje się w obrusach jako ich wierzchnie wykończenie, można stosować jako zwykły bieżnik lub artystycznie udrapować
  3. Poliester. To najpopularniejszy materiał na bieżnik, jest plamoodporny, praktyczny i tani. Poliestrowe bieżniki są idealne, jeśli mamy w domu dzieci lub w miejscach, w których istnieje duże zagrożenie zachlapaniem
  4. Filc. Materiał coraz chętniej wykorzystywany w nowoczesnych bieżnikach, nie zaleca się stosowania go w jadalni, ale raczej jako dekoracja stołu bądź ławy w salonie

Jak wybrać styl i kolor bieżnika?

Każdy bieżnik powinien być dobierany do stylu wnętrza, w którym go położymy. Jeżeli zależy nam na subtelnej elegancji, wrażeniu podniosłości – biały bieżnik, pudrowy błękit lub odcienie szarości będą najlepszym wyborem.

Jeżeli chcemy, by bieżnik stanowił mocną, energetyzującą dominantę, mocny akcent – postawmy na czerwony lub granatowy bieżnik. Takie rozwiązanie sprawdzi się w stonowanych wnętrzach. Jaki bieżnik będzie pasował do jasnego stołu w salonie, którego nie używamy do spożywania posiłków? Czarne lub stalowe bieżniki będą strzałem w dziesiątkę. Warto pamiętać, by nie przykrywać ciemnego blatu stołu czy ławy czarnym (lub bardzo ciemnym) bieżnikiem.

Jeśli szukamy bieżnika do naszego wnętrza w stylu boho, folkowym lub industrialnym, dobrym pomysłem będzie zakup wielobarwnego bieżnika z kontrastowymi kolorami, z dekoracjami w stylu stylizowanych roślin i motywów geometrycznych.

Styl skandynawski, minimalistyczny i prowansalski dobrze będzie komponował się z bieżnikiem wykonanym z naturalnych materiałów o jasnych, pastelowych barwach. Z kolei bieżnik na stół z falbankami i ażurowymi elementami będzie prezentował się najlepiej we wnętrzach urządzonych w stylu tradycyjnym.

Serwetki na stół – czy są potrzebne?

Serwetki na stół spełniają przede wszystkim funkcję praktyczną – kładzie się je na kolana podczas posiłku, stanowią ochronę przed plamami i zabrudzeniami. Jakie serwetki wybrać i czym kierować się podczas zakupu? Kupując serwetki na stół, warto zastanowić się, do czego nam będą potrzebne – czy szykujemy wystawną kolację, czy przyjęcie dla naszych dzieci? Ponadto powinniśmy odpowiedzieć na pytania o wiek gości, stylizację stołu i ilość czasu, którym dysponujemy.

Serwetki na stół wykonane z papieru sprawdzą się doskonale podczas imprezy dla dzieci lub luźnego spotkania ze znajomymi. Łatwo je wymienić, wyrzucić, zastąpić nowymi. Papierowe serwetki mają ciekawe kształty, wzory, kolory, są tańsze niż serwetki materiałowe.

Serwetki na stół wykonane z materiału prezentują się lepiej niż serwetki papierowe. Stół dzięki nim nabiera elegancji, wytworności. Ich wadą jest nie tylko cena, ale również problem użytkowania – trzeba je za każdym razem prać, krochmalić i dokładnie prasować. Serwetki materiałowe dają większe pole do popisu, jeżeli chodzi o układanie z nich kształtów – np. kieszonki na sztućce, łabędzia, diamentu itd.

Gdzie kłaść serwetki na stole? Serwetki na stole najlepiej kłaść bezpośrednio na talerzu, talerzyku lub obok sztućców z lewej strony.

Jak wybrać najlepsze serwetki na stół?

Na rynku jest wiele różnych rodzajów serwetek na stół, dlatego przygotowaliśmy zestawienie tych najczęściej wybieranych ze względu na materiał.

  1. Len – lniana serwetka na stół jest bardzo trwała, nie kurczy się w praniu; jej wadą jest nie tylko wysoka cena, ale trudność w utrzymaniu – len bardzo łatwo się mnie i trudno się go prasuje
  2. Bawełna – bawełniana serwetka jest tańsza niż lniana, ale nie jest tak trwała; jest estetyczna i elegancka, ale dość szybko płowieje -
  3. Jedwab – jedwabna serwetka na stół to produkt luksusowy; jest trwała, delikatna i nadaje elegancji oraz szyku; niestety, oprócz ceny ma również inną wadę – bardzo łatwo się gnie i ciężko ją wyprasować
  4. Poliester – poliestrowa serwetka jest tania, nie gniecie się, nie trzeba jej prasować; niestety, szybko się zużywa
  5. Wiskoza – serwetka z wiskozy to często wybierany produkt na polskim rynku; niestety, mimo że jest tania, bardzo łatwo się niszczy, elektryzuje się i potrafi szybko wyblaknąć

 Jak udekorować stół? Oto nasze pomysły

Elegancka kuchnia w bieli, architekci WZ Studio