Jak usadzić gości przy stole? Zasady podczas spotkań oficjalnych i nieformalnych

2020-03-20 13:33

Jak sprawić, by w trakcie biznesowej kolacji goście znaleźli wspólny język i czuli się swobodnie? Jak zapoznać ze sobą znajomych w trakcie nieformalnej imprezy? Kluczem będzie odpowiednie usadzenie przy stole. Podsuwamy kilka praktycznych wskazówek, które pozwolą sprostać zadaniu i poznać podstawowe zasady.

Jak usadzić gości przy stole?
Autor: GettyImages

Spis treści

  1. Usadzanie gości w trakcie spotkań biznesowych
  2. Zasada alternacji
  3. Nieformalne spotkania
  4. Rodzinne spotkania formalne
  5. Nieformalne przyjęcia rodzinne
  6. Spotkania z przyjaciółmi

Usadzanie gości w trakcie spotkań biznesowych

Trzeba pamiętać, że w biznesie najważniejsza jest rozmowa, a więc goście muszą zostać dobrani w taki sposób, aby móc nawiązać nowe znajomości, znaleźć wspólny temat do rozmowy i jednocześnie nie czuć skrępowania. Przykładowo: posadzenie stażysty u boku prezesa będzie niezręczne i niestosowne.

Organizując służbową imprezę, gdzie stół jest prostokątny, prezes powinien zasiąść u szczytu, a po prawej stronie należy przygotować miejsce dla ważnego gościa (na przykład osoby, na cześć której wydawane jest przyjęcie, kluczowego klienta albo członka zarządu), natomiast po lewej stronie – dla osoby ważnej rangą, na przykład wicedyrektora. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy obecna jest małżonka prezesa, wówczas to ona siada po lewej stronie.

W przypadku okrągłego stołu również obowiązuje hierarchia. Zawsze warto kierować się tak zwaną zasadą prawej ręki – ważnych gości sadzamy po prawej stronie gospodarza lub najważniejszej osoby w firmie. Prawa strona to swego rodzaju ukoronowanie, oddanie czci. Jeżeli na biznesowej kolacji nie pojawia się gość honorowy, wówczas należy posadzić obok prezesa (szefa, właściciela) innego członka zarządu lub kogoś, kto piastuje ważne stanowisko w firmie.

Zasada alternacji

Jeżeli organizujemy bardzo ważne, uroczyste przyjęcie (na przykład rozdanie nagród, benefit itp.), możemy zastosować tak zwaną zasadą alternacji, czyli sadzanie naprzemiennie kobiet i mężczyzn. W ten sposób rozdzielimy również pary, co zmusza do nawiązywania konwersacji z innymi, często nieznanymi sobie osobami.

Nieformalne spotkania

Organizacja firmowych spotkań przy okazji Bożego Narodzenia lub świętowanie sukcesów – w takich wypadkach możemy odejść od sztywnej etykiety i usadzić gości, kierując się ich osobowością. Najwięcej tematów do rozmów będą miały osoby, które się znają (pracują w tym samym pokoju lub dziale) lub dzielą wspólne pasje.

.. Nakrywamy do stołu. Jak ułożyć sztućce? >>>

Rodzinne spotkania formalne

Jeśli organizujemy przyjęcie dla rodziny o nieco bardziej oficjalnym charakterze (na przykład okrągła rocznica urodzin), głównym gościem przy stole będzie albo osoba, na cześć której wydawana jest impreza, albo gospodarz (lub gospodarze). Co ciekawe, w przypadku dwójki gospodarzy najlepiej, aby znaleźli się oni naprzeciw siebie, dzięki czemu wszyscy goście będą mieli okazję nawiązać konwersację z najważniejszą osobą na imprezie. Takie rozwiązanie będzie zapewne mniej wygodne dla samych organizatorów imprezy, którzy powinni się komunikować, ale samopoczucie gości jest najważniejsze. Istnieją dwie szkoły. Według angielskiej gospodarze powinni zasiąść na dwóch krańcach prostokątnego stołu. Szkoła francuska, mniej formalna, zakłada, że powinni zasiąść naprzeciwko siebie, ale pośrodku stołu. Jeżeli na przyjęciu rodzinnym nie ma gościa honorowego, najważniejszą osobą stanie się najstarszy członek rodziny, który powinien zasiąść u szczytu stołu.

Aby uniknąć nieporozumień, na formalnych uroczystościach rodzinnych warto przygotować wizytówki wskazujące odpowiednie miejsce. Oczywiście jeżeli goście będą chcieli się zamienić, mają do tego pełne prawo.

Nieformalne przyjęcia rodzinne

Zazwyczaj w takim przypadku goście sami zasiadają w wybranym miejscu. Ważne, aby gospodarz zarezerwował sobie miejsce, z którego będzie miał łatwy dostęp do kuchni. W sytuacji gdy za każdym razem będzie trzeba przepraszać gości i torować sobie drogę, na pewno odczujemy dyskomfort.

Spotkania z przyjaciółmi

Choć zapewne wszyscy sami znajdą miejsce przy stole, dobrze jest mieć stałą pieczę nad przebiegiem imprezy. Jeżeli nasi przyjaciele nie znają się nawzajem, warto przysiadać się do nich i podsuwać wspólne tematy. Gospodarz powinien zasiąść w centralnym miejscu, aby mógł swobodnie rozmawiać z każdym z gości.

.. Savoir-vivre. Jak używać sztućców i jak nakryć do stołu? >>>

Nasi Partnerzy polecają