Wybraliśmy najciekawsze według nas kuchnie 2013 roku z prawdziwych mieszkań i domów. W galerii prezentujemy duże kuchnie. Są to inspirujące aranżacje dla tych, którzy nie muszą oszczędzać przestrzeni albo planuja budowę lub remont domu, czy mieszkania. Koszty aranżacji takich kuchni sa dość wysokie - minimum musimy mieć około 20 tysięcy złotych bez wyposażenia w sprzęt AGD. 

Kuchnie dla dużej rodziny warto urządzić z zabudową w kształcie litery U. To ważne, bo taki układ skraca odległości między strefami gotowania, zmywania i przechowywania. A w kuchni dla dużej rodziny jest sporo gotowania.  Pomyśł, by zabudowa kuchni składała się z szafek stojących połączonych kompozytowym blatem. Jeśłi kuchnia jest połączona z salonem, strefę gotowania przysłoń ścianką, dzięki czemu nie będzie widoczna z salonu. Górną cześć ścianki może stanowić płyta MDF, drewniana albo tafla szkła hartowanego. Do takiej ścianki dostawisz barowy stolik i krzesła np. z przejrzystego plastiku. W kuchniach dla dużej rodziny przydadzą się małe i duże AGD. Jeśli to możłiwe, warto się zdecydować na lodówkę typu side by side. Kuchnie będą wówczas nowoczesnymi i ergonomicznymi wnętrzami.

Kuchnie dla dużej rodziny: na co zwrócić uwagę

W kuchni można zamontowac blat i zlewozmywak z kompozytu – materiału odpornego na zarysowania i działanie wody. Zlewozmywak podwieszony pod blatem można ściśle z nim połączyć. Dzięki temu powstaną gładkie, łatwe w czyszczeniu powierzchnie. Nie ma więc problemu z posprzątaniem kuchni nawet wtedy, kiedy cała rodzina wspólnie gotuje. Część blatu kuchennego z poprzecznymi wyżłobieniami służy jako ociekacz. Bateria z wyciąganą wylewką oraz umocowany w blacie dozownik płynu do naczyń - niby drobiazgi, ale w kuchni dla dużej rodziny też ułatwiają prace kuchenne.

Kuchnie: tynk strukturalny zamiast płytek

Nad blatem w kuchni dla dużej rodziny można zastosować niestandardową okładzinę ścienną – mineralny tynk strukturalny imitujący beton. To idealne rozwiązanie dla osób lubiących łamać w kuchni ogólnie przyjęte konwencje, nieprzepadających za płytkami czy szkłem nad kuchennym blatem. Tynk strukturalny można kupić w wielu wersjach kolorystycznych. Pozwala uzyskać na ścianie rożnorodne faktury. Jest do nabycia w marketach budowlanych lub w specjalistycznych sklepach. Kosztuje ok. 300 zł/kg, m.in. w ofercie firmy Fox Dekorator. Po całkowitym wyschnięciu tynku (zwykle 24 godzinach) warto zabezpieczyć ścianę warstwą przezroczystej żywicy epoksydowej, która ochroni tynk przez zabrudzeniami i wilgocią. Tynk można położyć samodzielnie, ale lepiej powierzyć to zadanie fachowcowi. Całkowity koszt materiału oraz wykonania takiej okładziny w kuchni wynosi ok. 150 zł/m2.