Projekt kuchni z dwoma oknami: jak zaaranżować przestrzeń wokół okien?

2022-05-10 12:58

Projekt kuchni z dwoma oknami może okazać się nieco problematyczny. Kuchnia bez okna, czy może aż z dwoma oknami? Tak jak, kłopotliwa okazuje się aranżacja ślepej kuchni, tak samo projekt kuchni bogatej w aż dwa otwory okienne może przysparzać nieco problemów. Jak zaprojektować kuchnię uwzględniającą aż dwa okna? Jak problematyczną kwestię przerobić w największą zaletę kuchennego wnętrza?

Spis treści

  1. Projekt kuchni z dwoma oknami: wada czy zaleta wnętrza?
  2. Kuchnia z dwoma oknami: jak zaplanować przestrzeń wokół okien?

Kuchnia bez okna, czyli tzw. ślepa kuchnia nie jest wdzięcznym obiektem do aranżacji. Znak rozpoznawczy starych budownictw i pamiątka PRL-u, przysparza niemałych trudności w urządzeniu wnętrza. Podobny kłopot możemy mieć z aranżacją wnętrza kuchennego, które bogate jest w aż dwa otwory okienne. Jak pomysłowo zaaranżować kuchnię z dwoma oknami, by te okazały się największą jej zaletą?

Projekt kuchni z dwoma oknami: wada czy zaleta wnętrza?

Projekt kuchni z dwoma oknami może okazać się nieco bardziej wymagający od aranżacji wnętrza z jednym oknem. Strefa wokół okna w kuchni wymaga przemyślanego projektu. Okno w znacznym stopniu ogranicza aranżację i uniemożliwia na przykład montaż górnych szafek kuchennych. Sytuacja ta może okazać się tym bardziej kłopotliwa, jeśli kuchnia została otwarta na salon, i straciliśmy w ten sposób jedną ze ścian, którą moglibyśmy zabudować szafkami. Kuchnia z dwoma oknami, dla jednych może okazać się sytuacją niezwykle problematyczną, natomiast inni docenią jej potencjał, z upodobaniem podkreślając jego zaletę – idealne doświetlenie wnętrza światłem naturalnym. Zastanówmy się zatem, w jaki sposób zaaranżować przestrzeń wokół okien, by nie stanowiły one przeszkody w wymarzonym projekcie kuchni.

Kuchnia z dwoma oknami: jak zaplanować przestrzeń wokół okien?

Jednym z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych rozwiązań w przypadku aranżacji przestrzeni wokół okna, jest zaplanowanie strefy do zmywania bezpośrednio pod nim. Wówczas, pod zlewem możemy zaplanować wygodną zabudowę, która zagwarantuje nam dodatkowe miejsce do przechowywania. Choć okno uniemożliwia montaż górnych szafek kuchennych, bardzo często rezygnujemy z nich także wtedy, gdy możemy zdecydować się na górną zabudowę. Rezygnacja z niej sprawia jednak, że wnętrze nabiera wyjątkowej przejrzystości i wydaje się zdecydowanie przestronniejsze, niż jest w rzeczywistości. Okno w kuchni możemy dodatkowo wyeksponować, podkreślając jego urok za sprawą efektownych dekoracji, które ustawimy na przykład na parapecie. Jeśli nasz projekt kuchni przewiduje więcej niż jedno przeszklenie wówczas, w bezpośrednim jego sąsiedztwie możemy zaplanować strefę jadalnianą. Okna w kuchni okażą się także niezwykle wdzięcznym elementem w przypadku aranżacji dodatkowego blatu. Ten, może posłużyć wówczas jako strefa do przygotowywania lub jako dodatkowe miejsce do spożywania posiłków.

Zabudowa kuchenna - od czego zacząć? Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię
Nasi Partnerzy polecają