Płyta HPL – właściwości i zastosowanie. Laminat wysokociśnieniowy w kuchni

2020-04-23 11:49

Płyta HPL to materiał do zadań specjalnych, który łączy w sobie imponujące walory estetyczne i praktyczne. Laminat jest uwielbiany przez dekoratorów wnętrz i architektów poszukujących solidnych i wytrzymałych rozwiązań. Jak powstaje laminat HPL? Jakie są jej największe zalety? Czy płyta HPL jest dobrym materiałem na blat kuchenny lub łazienkowy?

Płyta HPL w kuchni
Autor: Sidekix/Unsplash Warto rozważyć użycie płyty HPL w kuchni. Laminat wysokociśnieniowy jest wytrzymały, odporny na uderzenia, zarysowania i wilgoć

Spis treści

  1. Płyta HPL – co to jest? Zalety laminatu wysokociśnieniowego
  2. HPL w kuchni i nie tylko. Właściwości i zastosowanie płyt HPL
  3. Zainspiruj się! Wybieramy blaty do kuchni

Płyta HPL – co to jest? Zalety laminatu wysokociśnieniowego

HPL, czyli High Pressed Laminate to rodzaj dekoracyjnej płyty wytwarzanej pod wysokim ciśnieniem. Jak powstaje płyta HPL? Kilka warstw papieru rdzeniowego impregnowanego żywicą fenolową oraz papieru dekoracyjnego impregnowanego żywicą melaminową prasuje się na gorąco pod wysokim ciśnieniem. Powierzchnia płyty HPL już na etapie produkcji jest pokrywana specjalną powłoką, która zapewnia trwałość koloru, chroniąc przed wyblaknięciem.

Laminat HPL to jeden z najchętniej wykorzystywanych przez architektów i projektantów wnętrz materiał. Trudno się dziwić, HPL ma wiele zalet i można go stosować na różne sposoby w każdym pomieszczeniu, niemal w każdych warunkach. Płyta HPL słynie ze swojej wytrzymałości i odporności na ścieranie. Dzięki metodzie produkcji laminat ten jest odporny na zginanie, uderzenia i inne uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie bardzo dobrze poddaje się obróbce bez potrzeby używania skomplikowanych narzędzi. HPL nie wymaga zabiegów konserwatorskich jak inne popularne materiały, np. drewno. Wnikliwe testy wykazały, że płyty HPL charakteryzują się długim okresem użytkowania, który może wynosić nawet 50 lat!

Laminat HPL dobrze znosi wysokie i niskie temperatury (od -60 do +80 stopni), nie są mu straszne czynniki atmosferyczne, jak deszcz, grad czy promieniowanie UV. Powierzchnia płyt HPL nie posiada porów, jest gładka i nie absorbuje wody, dzięki czemu może być z powodzeniem wykorzystana w pomieszczeniach, które mają ciągły kontakt z wilgocią – w łazience, kuchni czy na basenie. Laminat HPL bardzo łatwo utrzymać w czystości, zazwyczaj wystarczy nasączona wodą szmatka, by pozbyć się zabrudzeń z powierzchni pokrytej płytą HPL. Czyszcząc tego typu materiał, nie musimy obawiać się środków chemicznych, ponieważ laminat HPL jest odporny na działanie chemii czyszczącej. Jest również ekologiczny i bezpieczny dla zdrowia (HPL nie wchodzi w reakcję z żywnością). Ponadto, dzięki swojej bezporowej konstrukcji zapobiega rozwojowi mikroorganizmów.

HPL w kuchni i nie tylko. Właściwości i zastosowanie płyt HPL

Płyty HPL są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, co pozwala dopasować je do stylu pomieszczenia lub naszych osobistych upodobań. Niektóre modele laminatów wysokociśnieniowych wyglądem do złudzenia przypominają materiały takie jak drewno, aluminium czy stal, co poszerza możliwości aranżacyjne bez nadwyrężania portfela.

Gdzie znajdują zastosowanie płyty HPL? Łatwiej byłoby wymienić miejsca, w których nie stosuje się laminatów wysokociśnieniowych. Materiał ten daje duże możliwości aranżacyjne, dlatego chętnie wykorzystuje się go we wnętrzu domu oraz po jego zewnętrznej stronie. Płytami HPL można pokryć całą elewację budynku lub wybrane ściany zewnętrzne. Często wykorzystuje się je do zabudowy balkonów w nowoczesnym budownictwie. Laminaty HPL są plastyczne i łatwe w obróbce, co potrafią wykorzystać architekci i projektanci, oklejając nimi różne powierzchnie, nawet te zaokrąglone. Płyty HPL dobrze udają glazurę, drewno, a nawet marmur, co daje ciekawe efekty, kiedy laminatem pokryjemy blaty, ściany, meble lub drzwi.

Płytę HPL często możemy spotkać w miejscach, które wymagają solidnych i odpornych na uszkodzenia materiałów, np. w budynkach użyteczności publicznej, biurach i basenach. Z laminatu HPL wykonuje się między innymi ścianki działowe, meble biurowe, szafki basenowe, łóżka szpitalne czy okładziny ścienne w laboratoriach i szpitalach. W domowym zaciszu również możemy użyć HPL jako blatów w kuchni bądź łazience i wykończenia ściany między szafkami a zlewem lub kuchenką indukcyjną. Płyta HPL w kuchni zapewni nam wieloletni komfort użytkowania i pozwoli zaoszczędzić na wymianie porysowanego blatu lub czyszczeniu pokrytych tłuszczem ścian i płytek. Blat z HPL będzie odporny na uderzenia, zarysowania i wilgoć, a ścianka laminatu położona między szafkami a kuchenką ochroni przestrzeń przed działaniem pary wodnej i odpryskującym olejem.

Zainspiruj się! Wybieramy blaty do kuchni

Meble z drewna. Z wizytą w pracowni Swallow’s Tail Furniture