Zaproś naturę do domu: drewno jako motyw przewodni aranżacji

Zaproś naturę do domu: drewno jako motyw przewodni aranżacji
fot: materiały prasowe TON zobacz galerię

Naturalne materiały i solidność – niewiele więcej trzeba, by cieszyć się pięknym wnętrzem w rytmie przyrody. Stoły oraz krzesła z wytrzymałego drewna świetnie sprawdzą się w aranżacji w każdym stylu. A jeśli cenimy jeszcze więcej naturalności, postawmy też na urokliwą, rattanową plecionkę!

Drewno zawsze na topie

Drewno to uniwersalny i ponadczasowy materiał we wnętrzach: piękny, przyjemny dla oka i w dotyku. Wyróżnia się ponadto charakterystycznym zapachem, malowniczą fakturą oraz ciepłym kolorem, który wprowadza do aranżacji nutę przytulności. Oprócz tego stanowi oznakę przyjaznego stosunku do środowiska naturalnego. W odróżnieniu od nowoczesnych materiałów drewno starzeje się z gracją. Im dojrzalsze, tym ciekawsze w wyglądzie. W miarę upływu czasu pokrywa się efektowną patyną.

We współczesnych wnętrzach często stawia się na kontrastowe zestawienia barw, miks stylów czy materiałów. Niemniej drewno, które stoi na straży przytulności i dobrego nastroju w mieszkaniu, wciąż cieszy się ogromną, niesłabnącą popularnością.

W przypadku siedzisk najpowszechniej wykorzystuje się drewno bukowe i dębowe – takie też królują w ofercie TON. Solidną konstrukcję z litego drewna łączy się się z lekkim, gięto klejonym drewnem na siedzisku oraz oparciu. Dominuje ciepła, naturalna kolorystyka drewna. Dodatkowe olejowanie powierzchni jeszcze lepiej uwidacznia piękną strukturę materiału.

Meble z litego drewna
fot: materiały prasowe TON Fotele Merano w perfekcyjnym duecie ze stołem Jutland w całości z litego drewna

Naturalne surowce i tradycyjna produkcja

Naturalne materiały we wnętrzach to jedno. Szacunek dla środowiska powinien też przejawiać się tradycyjnymi metodami produkcji, które nie szkodzą przyrodzie. Meble TON modelowane są ręcznie tak jak 150 lat temu – zgodnie z mottem Michaela Thoneta „zgiąć lub złamać”. W parze z ręczną produkcją idą jednak zaawansowane technologie, ale tylko takie, które nie szkodzą środowisku.

Produkcja mebli TON podzielona jest na kilka etapów. Najpierw drewno jest suszone, tak by zyskało odpowiednią wilgotność. Następnie trafia do parowni, gdzie – zgodnie z nazwą miejsca – poddawane jest działaniu pary wodnej. Dzięki temu zyskuje elastyczność, która umożliwia ręczne gięcie (w precyzyjnie dopasowanej formie z kołnierzem). Kolejne etapy to kompletowanie całych mebli, lakierowanie i ewentualnie tapicerowanie. Cały cykl zamykają wymagające testy jakości.

Rattanowa plecionka

Drewno to zresztą niejedyny naturalny materiał, który wykorzystywany jest w produkcji mebli TON. Warto chociażby zwrócić uwagę na piękne plecionki z rattanu. Wykonywane są z nich pokrycia siedzenia bądź oparcia. Miłośnicy ekologii mogą przy tym być spokojni – plecionki powstają według tych samych metod, jak jeszcze na przełomie XIX i XX wieku.

Krzesło gięte z wyplotem jest lekkie, przewiewne i wygodne. Doskonale sprawdza się szczególnie w okresie letnim. Plecionka wykonana jest w całości z naturalnego materiału, można ją łatwo na bieżąco konserwować. Ponadto przeprowadzenie renowacji możliwe jest w każdej chwili.

Rattan
fot: materiały prasowe TON Krzesła ręcznie gięte model No 811 z pełną uroku rattanową plecionką w towarzystwie solidnego litego stołu Grand

Najsłynniejsza fabryka mebli giętych

Zakład TON jest jednym z najstarszych zakładów na świecie, produkującym nieprzerwanie od 1861 roku w tym samym miejscu. Tu, czyli w Bystricy pod Hostynem (Czechy), żył i tworzył Michael Thonet. W 1862 roku rozpoczął seryjną produkcję krzesła Nr 14 – modelu ponadczasowego, który stał się ikoną designu. Surowców dla fabryki dostarczały okoliczne lasy bukowe. Po kilku zmianach strukturalnych od 1953 roku firma nosi nazwę TON (skrót od: Továrna Ohýbaného Nábytku). Najnowszą historię zakładu tworzą produkty, w konstrukcji których wykorzystano elementy z litego drewna, giete po rozdzieleniu w dwóch przeciwstawnych kierunkach.

Firma TON jako jedyny producent krzeseł udziela na nie 5-letnią gwarancję. Współcześnie fotele i krzesła gięte cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Ze względu na swoją ogromną wytrzymałość idealnie pasują do wnętrz restauracji, kawiarni, pubów, a dzięki elegancji i swoistej klasie wspaniale zdobią wnętrza domów i mieszkań.

Miłość do drewna i rzemiosła przekłada się nie tylko na wieloletnią tradycję produkcji i zadowolenie klientów. Również w dzisiejszych czasach dążenie do tworzenia produktów, które staną się nieodłącznym elementem wnętrz, jest doceniane przez specjalistów z dziedziny designu. Świadczą o tym liczne nagrody przyznane produktom marki TON. Min: Red Dot dla fotela Merano, fotela klubowego Split oraz krzesła i stołu Leaf, Good Design dla Fotela Merano, IF Award Design i wiele innych.

Stoły z litego drewna, czyli solidność w duchu eko

Stoły TON wykonywane są z litego drewna. Surowce do ich produkcji pozyskiwane są w sposób przyjazny dla środowiska i z europejskiego drewna wysokiej jakości – szlachetnych gatunków dębu (piękny rysunek z widocznym fladrem) i buka (delikatne usłojenie). Dostępna jest przy tym szeroka gama kolorów (11) – od naturalnego odcienia drewna aż po czerń. W każdej wersji barwnej dobrze widoczny jest urokliwe usłojenie.

Warto szczególnie zwrócić uwagę na stoły z olejowaną powierzchnią, którą przygotowuje się na bazie naturalnych, suchych olejów woskowych modyfikowanych żywicami. Zastosowanie oleju na stołach czy krzesłach tworzy na powierzchni drewna hydrofobową, odporną na ścieranie powłokę, pozwala drewnu oddychać, a także podkreśla naturalne walory dekoracyjne drewna. Drewno olejowane w kolorze naturalnym jest bardziej wytrzymałe i łatwo je poddać samodzielnej renowacji, podobnie jak drewniane podłogi.

Stół z litego drewna
fot: materiały prasowe TON Stół Malmo jako centrum nowoczesnej jadalni

Blaty stołów wzmacniane są ukrytymi, metalowymi elementami, które zapewniają stabilność ich wymiarów i powierzchni w zmieniających się warunkach wilgotności. To bardzo ważny aspekt przy wyborze stołu z litego drewna. Taki model powinien bowiem dobrze służyć przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat.

Jak wybrać wygodny stół? Przewodnik po wymiarach

Zależnie od liczby osób, które zasiądą przy stole, kształtu mebla i szerokości samych krzeseł czy foteli przyjmuje się następujące zalecenia: przy stole prostokątnym minimalna długość blatu 120 cm dla 4 osób, a dla 6 – 180 cm. Przy stołach okrągłych minimalna średnica dla 2 osób powinna wynosić 60 cm, dla 3 osób – 80 cm, dla 4 – 90 cm, a dla 5 – 110 cm. Z kolei odpowiednia wysokość stołu, przy którym spożywamy posiłki lub pracujemy, to ok. 75 cm. Wyjątkiem są blaty kuchenne i robocze, gdzie idealna wysokość to 90 cm, a w przypadku blatów barowych nawet 105-110 cm.

Aby wygodnie odsunąć krzesło czy fotel i wstać od stołu, potrzebujemy ok. 75 cm odległości od ściany czy innego mebla. Natomiast jeśli chcemy, by można było swobodnie przejść za krzesłem, optymalna odległość od krawędzi stołu do ściany to ok. 90 cm.

Stoły dla miłośników nowoczesności i klasyki

Stoły z litego drewna są na tyle uniwersalne pod względem designu, że prezentują się zjawiskowo zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach. Stół JUTLAND to doskonały wybór dla miłośników skandynawskiego wzornictwa (projekt duńskiego designera Madsa K. Johansena). Obfity blat otoczony jest przez imponujące „klify” (krawędzie). Model ten świetnie sprawdzi się też w roli nowoczesnego biurka. Łatwo dobrać odpowiedni rozmiar, a rozkładany blat daje jeszcze więcej możliwości we wnętrzach. Przyda się zwłaszcza wtedy, gdy ucztujemy z nadprogramową liczbą gości. W wariancie rozkładanym dostępny jest też stół STOCKHOLM (również projektu Johansena), który wyróżnia się dekoracyjnymi detalami na połączeniach nóg oraz lekko uniesionym blatem. Z kolei model MALMO oferowany jest dodatkowo z okrągłym blatem, który wspiera się na skośnych nóżkach.

I do klasycznej, i do nowoczesnej jadalni pasują proste w formie modele GRANVIN oraz GRAND. Obydwa wspierają się na solidnych, masywnych nogach. Stół GRANVIN wyróżnia się lekkim optycznie blatem, a GRAND – dopracowanym w szczegółach systemem rozkładania. Wkładki przechowywane są w konstrukcji stołu, natomiast synchroniczne prowadnice pozwalają na łatwe i szybkie rozsunięcie stołu z jednej strony. Ponadto nogi wzbogacono o ukryte kółka, które dodatkowo wszystko ułatwiają.

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą TON. Więcej informacji znajdziesz na: www.ton.eu.

ton