Baterie kuchenne - zawsze gotowe do zmywania

2008-09-26 2:00

Podczas przygotowywania posiłków i po ich skończeniu korzystamy z wody - płuczemy, myjemy, napełniamy garnki. Odpowiednia bateria zlewozmywakowa ułatwi nam te czynności. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając baterię kuchenną...

Rodzaje baterii

Ze względu na sposób montażu baterie kuchenne dzieli się na dwie podstawowe grupy:

  • Sztorcowe (zwane stojącymi) montuje się na obrzeżu zlewozmywaka lub w blacie kuchennym w specjalnie zrobionym otworze. Instalację wodną wystarczy doprowadzić w pobliże planowanego miejsca montażu. Zwykle łączy się ją z baterią za pomocą elastycznych wężyków.
  • Naścienne przymocowuje się bezpośrednio do instalacji wodnej. Musi więc ona być doprowadzona dokładnie do miejsca montażu baterii. Ważne jest też precyzyjne rozmieszczenie końcówek rur, aby dało się przymocować do nich baterię. Prace te trzeba wykonać przed wykończeniem ścian i ewentualnym położeniem glazury czy innej okładziny. Standardowo baterię ścienną umieszcza się 25-35 cm nad krawędzią zlewozmywaka, a rury prowadzi w odległości około 15 cm od siebie.

Łatwiejszy montaż oraz możliwość korygowania umieszczenia baterii bez konieczności kucia ścian sprawiają, że niemal we wszystkich nowych kuchniach montuje się dziś baterie sztorcowe. Natomiast baterie ścienne są kupowane zwykle wtedy, gdy trzeba zastąpić starą baterię nową, bez zmiany sposobu prowadzenia instalacji wodnej.

Ile uchwytów powinna mieć wygodna bateria?

Najpopularniejszy obecnie rodzaj baterii kuchennych to baterie sztorcowe jednouchwytowe. Za pomocą takiej baterii łatwo ustawić żądany strumień i temperaturę wody. Ponadto baterie jednouchwytowe pozwalają oszczędniej gospodarować wodą.

Baterie z dwoma pokrętłami zwykle kojarzone są z tradycyjnymi wnętrzami. Obecnie jednak niektóre z nich mają bardzo nowoczesny wygląd. Baterie dwuuchwytowe mogą to być zarówno sztorcowe, jak i ścienne.

Wybierając baterię, zwróć uwagę na wylewkę

Kształt i zasięg wylewki trzeba dopasować do wymiarów zlewozmywaka, tak aby strumień padał na środek komory.

Zasięg wylewki jest uzależniony od jej kształtu – im większy, tym wygodniej jest wykonywać wszelkie czynności przy zlewozmywaku.

Im większa jest odległość końca wylewki od dna zlewozmywaka, tym łatwiej jest podstawić pod nią wysoki wazon, butelkę czy garnek i napełnić je wodą. Jednak z drugiej strony – woda bardziej się rozchlapuje. Trzeba znaleźć optymalne rozwiązanie, biorąc pod uwagę głębokość zlewozmywaka.
Warto wybrać baterię z wylewką obrotową, bo wtedy wygodniej korzysta się ze zlewozmywaka, zwłaszcza gdy jest dwukomorowy. Zależnie od modelu baterii wylewkę można obracać wokół jej osi o 120o, 240o lub rzadziej – 360o.

Baterie pochylane to niestety rzadkość. Umożliwiają jednak bezproblemowe napełnianie wysokich naczyń, a po opuszczeniu wylewki nie rozpryskują wody.

Większość firm oferuje baterie w dwóch wariantach – z wylewką przymocowaną na stałe i z wyciąganą (rączką prysznicową). Wyciągana wylewka jest połączona z korpusem baterii za pomocą elastycznego węża o długości najczęściej 150 cm. Na końcu węża, znajdującym się pod zlewozmywakiem, jest założony specjalny obciążnik, dzięki któremu wąż łatwo wsunąć z powrotem do baterii, kiedy nie chce się już z niego korzystać. Baterie z wyciąganą wylewką są bardzo praktyczne. Pozwalają na korzystanie z wody nawet poza zlewozmywakiem, na przykład napełnienie wiadra stojącego na podłodze przy zlewozmywaku. W rączkę baterii jest wbudowany przełącznik do zmiany strumienia wody ze zwykłego (intensywnego) na prysznicowy (rozproszony) i odwrotnie.