Grilling: jak grillować przez cały rok? Dobry sprzęt i zasady bezpieczeństwa

2017-05-22 17:23

Wspólne grillowanie, czyli grilling, to znak rozpoznawczy wiosennych i letnich dni. A jak grillować przez cały rok? Problem rozwiązuje chociażby grill elektryczny do kuchni. Można też skorzystać z nowinki technologicznej, jaką jest grill węglowy bezdymny. W każdej sytuacji ważne są również kwestie bezpiecznego grillowania.

Spis treści

  1. Grilling na świeżym powietrzu: grill węglowy
  2. Grilling na tarasie, werandzie, balkonie
  3. Grilling w kuchni przez cały rok
  4. Kuchnia wygodna i praktyczna: GALERIE ZDJĘĆ

Grilling to modne określenie grillowania, wzięte oczywiście z języka angielskiego. Można je skojarzyć np. z clubbingiem, co ma jedną istotną konotację: rozrywkę. W grillingu chodzi nie tylko o ucztę kulinarną, lecz także miłe spędzanie czasu w gronie rodziny czy znajomych.

Grilling na świeżym powietrzu: grill węglowy

Najpopularniejszym (i najtańszym) rodzajem sprzętu do grillowania jest grill węglowy. Lekki i praktyczny, zapewnia przygotowywanie potraw z charakterystycznym dymnym zapachem. Grill węglowy jest też mobilny, można go ustawić w dowolnym miejscu, zabrać do ogrodu czy na piknik. Ponieważ zasilany jest ogniem, nie potrzeba dostępu do energii – jak w przypadku grilla elektrycznego.

Niemniej grill węglowy ma też swoje ograniczenia. Wymaga regularnego czyszczenia, ponieważ podczas grillowania dań i spalania węgla (brykietu) powstają bardzo szkodliwe substancje, które zbierają się m.in. na ruszcie. Ponadto zawsze istnieje ryzyko pożarowe. Grillujmy więc z dala od łatwopalnych przedmiotów, a jeśli pogoda jest wietrzna, zadbajmy o odpowiednią osłonę sprzętu.

Nie przegap: Grill węglowy, elektryczny, gazowy – który wybrać? >>>

Grill węglowy
Autor: Thinkstockphotos.com Klasyczny grill węglowy

Grilling na tarasie, werandzie, balkonie

Właściciele tarasów i werand mają ten komfort, że również tam mogą śmiało grillować. Oczywiście troska o bezpieczeństwo powinna być jeszcze większa niż w przypadku grillowania w ogrodzie. Zarówno z tarasu, jak i werandy trzeba uprzątnąć wszelkie niepotrzebne rzeczy. Lepiej też postawić na grill elektryczny niż węglowy – eliminujemy w ten sposób zagrożenie pożarowe, a ponadto dym unoszący się w strefie wejścia trafiałby do domu.

Grilling można zaplanować także na balkonie, ale w przypadku mieszkania w bloku warto pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim należy sprawdzić w regulaminie wspólnoty mieszkaniowej, czy w ogóle grillowanie na balkonie jest dozwolone. Jeśli tak, to już na wstępie zapomnijmy o grillu węglowym. Dym i zapachy niekoniecznie uradują naszych sąsiadów. Poza tym grill węglowy to zawsze większe ryzyko pożaru. Jeśli sąsiedzi zadzwonią po straż lub policję, grożą nam poważne kary. Najrozsądniej więc zrezygnować z pomysłu grillowania na balkonie, ale jeśli się na to zdecydujemy, używajmy grilla elektrycznego, który przydaje się przez cały rok w kuchni. Świetnym rozwiązaniem jest też grill bezdymny.

Zobacz też: Grill i grillowanie na balkonie: co warto wiedzieć? >>>

Grill bezdymny
Autor: cuckooland.com Sprytne rozwiązanie - grill węglowy bezdymny

Grilling w kuchni przez cały rok

Grilling w kuchni to przede wszystkim grill elektryczny. Mamy do wyboru model stołowy albo wolnostojący, który zajmuje więcej miejsca. W przypadku małych kuchni (i małych balkonów) lepiej sprawdzi się grill stołowy. Można go swobodnie przenosić z miejsca na miejsce.

Wybierając grill elektryczny, należy zwrócić uwagę na powłokę na ruszcie – powinna być nieprzywieralna, a przez to łatwa w czyszczeniu. Ponadto na takiej powłoce grillowane potrawy się nie przypalają, są zatem o wiele zdrowsze.

Grille elektryczne często mają ciekawe dodatkowe funkcjonalności, jak regulacja temperatury czy wyjmowana taca, do której spływa nadmiar tłuszczu. Bardziej rozbudowane urządzenia mają nie tylko klasyczny ruszt do grillowania, lecz także płyty do zadań specjalnych, np. smażenia naleśników. Warto pamiętać, że zamiast grilla elektrycznego z rusztem można zdecydować się na model z płytą.

Ciekawą nowość w ostatnich latach stanowią grille węglowe bezdymne. Zasilane są tak samo jak klasyczny grill węglowy, ale brykiet, węgiel albo żel znajdują się w zamkniętej konstrukcji. Dzięki temu emisja dymu jest niemal niezauważalna.

Kuchnia wygodna i praktyczna: GALERIE ZDJĘĆ

Jak urządzić kuchnię, by była nie tylko piękna, lecz także wygodna na co dzień? Gotowe propozycje znajdziesz w naszych galeriach zdjęć.