Niewidoczne okapy. Ukryty w suficie, w lampie, w płycie blatu...

2020-04-02 17:10

Nowoczesne okapy kuchenne wyglądają dziś zupełnie inaczej niż jeszcze kilka dekad temu. Poza tym, że podnoszą jakość powietrza, stanowią również dekorację pomieszczenia. Jak wybrać nowoczesny okap kuchenny? Na jakie dodatkowe funkcje warto zwrócić uwagę? Dowiesz się z naszego artykułu.

Spis treści

  1. Po pierwsze: wydajność okapu kuchennego
  2. Cichy okap: na co zwrócić uwagę?
  3. Kuchnia z wyspą: okap jak lampa
  4. Okap ukryty... w szafce i blacie!

Kuchnia otwarta na salon jest sercem domu, sprzyja byciu razem i integracji. Tu przygotowujemy posiłki, spędzamy czas z bliskimi oraz przyjaciółmi. Warto zadbać, aby jej wyposażenie było dobrze dobrane do stylu pomieszczenia, ale także innowacyjnie zaprojektowane. Poznaj możliwości nowoczesnych okapów do kuchni.

Po pierwsze: wydajność okapu kuchennego

Okap kuchenny ma za zadanie skutecznie oczyszczać powietrze z zapachów. Wydajność urządzenia powinna być najważniejszym parametrem decydującym o jego wyborze. Jak ją sprawdzić? Każdy producent podaje wydajność okapu w metrach sześciennych na godzinę. Okap należy dobrać w taki sposób, by powietrze w kuchni mogło być swobodnie przefiltrowane 6 razy w ciągu godziny. Kolejną ważną kwestią jest wybór systemu obiegu powietrza. Tradycyjnie mamy do wyboru system otwarty i zamknięty. Zamknięty to taki, w którym oczyszczone powietrze pozostaje w pomieszczeniu. Jest mniej efektywny, ale zimą nie powoduje straty ciepła. Otwarty system obiegu powietrza doskonale usuwa zapachy, wilgoć i tłuszcz, jest cichy, ale może powodować wychładzanie pomieszczenia. Od kilku lat na rynku dostępne jest zupełnie nowe rozwiązanie: okap wykorzystujący technologię Kontrolowanej Jonizacji Biopolarnej (E.Ion System). Technologia ta pozwala na wytworzenie jonów, które nie tylko eliminują nieprzyjemne zapachy, lecz także przywracają optymalną równowagę jonową w pomieszczeniu. Co istotne, E.ion System pozwala również wyeliminować rury odprowadzające zapachy. Dzięki temu, urządzając kuchnię, mamy większą swobodę w wyborze miejsca instalacji okapu kuchennego.

Cichy okap: na co zwrócić uwagę?

Istotną kwestią wyboru dobrego okapu, szczególnie gdy stanowi element wyposażenia kuchni otwartej na salon, jest cicha praca. Mało uciążliwy i komfortowy dla domowników okap pracuje na najwyższych obrotach w częstotliwości poniżej 48 dB. Dlatego w salonie połączonym z kuchnią lub kawalerce najlepiej sprawdzą się okapy z technologią NRS, która znacznie redukuje poziom hałasu – aż o 86% mniej hałasu w porównaniu do tradycyjnego urządzenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu, przebywając w tym samym pomieszczeniu, możemy swobodnie wykonywać inne czynności. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w łączonych pomieszczeniach, gdzie gotowanie towarzyszy przyjmowaniu gości.

Kuchnia z wyspą: okap jak lampa

Do wyboru mamy wiele modeli okapów: przyścienne, podszafkowe, wyspowe, sufitowe oraz nablatowe. O wyborze tego konkretnego decyduje nie tylko styl wnętrza, ale także ilość miejsca w kuchni oraz nasze potrzeby. Urządzając czy remontując kuchnię, warto zastanowić się, jaką dodatkową funkcję powinno spełniać jej wyposażenie. Jeżeli planujemy stworzenie w pomieszczeniu strefy wyspy kuchennej, nad odpowiednim okapem warto zastanowić się w początkowej fazie projektu. Kuchnia z wyspą często pełni funkcję reprezentacyjną w salonie, dlatego warto do niej szukać urządzeń z dekoracyjnym wykończeniem. Jej ozdobą na pewno będzie okap wyspowy wykończone szkłem, który wyglądem przypomina lampę. Okapy dekoracyjne mają własne źródło światła (najczęściej ekonomiczne w użytkowaniu diody LED), które doskonale oświetlają płytę podczas gotowania. Szklane okapy wyposażone są również w dodatkowe oświetlenie. Źródło światła montowane wewnętrz przenika przez szkło (w kolorze lub bieli), dając ciekawy efekt wizualny. Na zdj. okapy Marilyn E.ion i Soffio Circle.Tech. marki Falmec

Okap ukryty... w szafce i blacie!

Koncepcje nowoczesnych kuchni zakładają ogromną dowolność w doborze kolorów frontów szafek, ale także materiałów wykończeniowych. Często trudno dopasować okap do oryginalnej kolorystycznie kuchni. Projektanci okapów znaleźli na to uniwersalne i funkcjonalne rozwiazanie. Jeżeli nie chcemy, aby nasz okap był widoczny, gdy nie pracuje, możemy zdecydować się na model Down Draft ukryty w szafce. Niektóre okapy kuchenne wyposażone są w funkcję Up & Down. Dzięki niej po włączeniu urządzenia okap opuszcza się nad płytę, a po skończonym gotowaniu wraca na swoje miejsce w suficie podwieszanym. Na zdj. okapy Down Draft Design+ i Piano marki Falmec

Nowością jest okap, który swoje miejsce znalazł w blacie, obok płyty indukcyjnej, a nie tradycyjnie nad nią. Dla podniesienia odporności okapu wysuwanego do jego produkcji stosuje się stal inox 304, zawierającą 18% chromu i 8% niklu. Stal jest higieniczna, łatwa do czyszczenia, odporna na korozję. Jak wykazały testy laboratoryjne przeprowadzone w komorze solnej, stal AISI 304 jest niewątpliwie najlepszym materiałem do produkcji okapów. Z kolei wykorzystanie technologii Fasteel zapobiega tworzeniu się na powierzchni urządzenia odcisków palców i ułatwia jego czyszczenie.

Rura od okapu – jak ją zabudować? | Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię
Nasi Partnerzy polecają