Mała łazienka z wanną – projekt

Dobre rozplanowanie urządzeń sanitarnych w małej łazience rozpoczyna się od inwentaryzacji, czyli pomiaru pomieszczenia. Na kartce papieru rysujemy rzut łazienki i nanosimy wymiary uzyskane podczas pomiarów. Mierzymy odległość między sąsiednimi ścianami, wymiary od otworu drzwiowego do sąsiedniej ściany, miejsca z przewodami instalacji sanitarnych itp. Występowanie niektórych urządzeń sanitarnych – takich jak umywalka czy wanna – będzie dla nas priorytetem w aranżacji przestrzeni. Pozostałe – na przykład pralka, suszarka – mogą znaleźć swoje miejsce w innym pomieszczeniu. Narysowany przez nas rzut będzie podstawą do dalszych analiz funkcjonalnych, czyli w którym miejscu ulokować konkretne urządzenie sanitarne.

Aranżacja małej łazienki z wanną

W małej łazience, w której oprócz wanny znajdzie się miska WC, kolejność wskazania lokalizacji urządzeń sanitarnych powinniśmy rozpocząć właśnie od tej drugiej. Wynika to z przepisów, które określają maksymalną odległość od pionu kanalizacyjnego do odpływu miski ustępowej równą 1 m. Lokalizacja toalety może determinować umiejscowienie pozostałych urządzeń – w tym wanny. Niepisaną zasadą jest takie ulokowanie sanitariatów, aby po otwarciu drzwi do łazienki na pierwszym widoku nie znajdowała się miska WC. Możemy ją ukryć na przykład za szafką z umywalką. W małych łazienkach nie zawsze jest to możliwe. W przypadku wanny – niezależnie od tego, czy jest ona wolnostojąca, czy do zabudowy – jej eksponowanie po przekroczeniu progu łazienki jest pożądanym efektem.

..  Jak urządzić wąską łazienkę? >>>

Bardzo mała łazienka z wanną

W małej łazience, w której planujemy umiejscowić wannę, liczy się każdy centymetr przestrzeni. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że drzwi od łazienki, zgodnie z przepisami, powinny otwierać się na zewnątrz. Zabezpiecza to przed ewentualną sytuacją, w której użytkownik łazienki zasłabnie, a udzielający mu pomocy, otwierając drzwi do wewnątrz, dodatkowo klinowałby osobę. W małej łazience z wanną niektóre ze sprzętów mogą pełnić kilka funkcji równocześnie. Zamiast osobnych urządzeń pralki i suszarki wybierzmy model spełniający dwie funkcje równocześnie. Toaleta myjąca zastąpi bidet i miskę WC. Ozdobny grzejnik oprócz ogrzewania pomieszczenia może służyć jako wieszak na ręczniki, do podsuszania prania (modele drabinkowe) lub jako lustro.

Jak urządzić małą łazienkę z wanną?

Po rozmieszczeniu wszystkich urządzeń sanitarnych możemy wyeliminować niektóre rodzaje wanien (na przykład wolnostojącą) lub dojść do wniosku, że pewne typy (wanna narożna albo mała wanna prostokątna) są jedynymi, które zmieszczą się w łazience. Dobrym rozwiązaniem jest odrysowanie kształtu konkretnego modelu wanny na dużym arkuszu papieru w sklepie i przymierzenie go do podłogi łazienki. Możemy również wrysować kształt wanny kredą albo zmywalnym mazakiem na posadzce pomieszczenia.

Jeśli jest to możliwe, urządzenia, z których korzystamy częściej (umywalka), lokujemy bliżej wejścia do pomieszczenia. Aby zapewnić prawidłową komunikację, wannę umiejscawiamy najczęściej głębiej, tak by nie zastawiała drogi do pozostałych sanitariatów.

..  Wanna akrylowa: poznaj jej właściwości >>>

Mała łazienka z wanną wolnostojącą

Jeśli zdecydowaliśmy się na wybór wanny wolnostojącej, warto zadbać o spójność stylistyczną pozostałych urządzeń sanitarnych. Uzupełnieniem wanny wolnostojącej może być umywalka wolnostojąca z tej samej linii. Pomimo ograniczonej powierzchni staramy się wyznaczyć strefowanie pomieszczenia. W łazience w stylu SPA możemy tego dokonać, na przykład wyróżniając płytkami drewnopodobnymi pas za wanną wolnostojącą i posadzkę wokół niej.