Odpływ liniowy – zalety i wady tego rozwiązania, kiedy można je zastosować

2021-11-22 10:13

Odpływ liniowy szturmem podbija polskie łazienki. Trudno się dziwić, kiedy jego użytkowanie ma same zalety. Prysznic bez brodzika to kwintesencja elegancji i nowoczesności, ale czy w każdym domu można go zamontować? Na czym polega system odpływu liniowego i dlaczego warto o nim pamiętać, projektując łazienkę?

Odpływ liniowy
Autor: materiały prasowe Ferro Odpływ liniowy Easy new

Spis treści

  1. Co to jest odpływ liniowy?
  2. Odpływ liniowy – wady i zalety
  3. Odpływ liniowy – czy można zamontować go w każdym budynku?
  4. Jak urządzić nowoczesną i funkcjonalną łazienkę? Oto nasze propozycje

Co to jest odpływ liniowy?

Odpływ liniowy ma za zadanie odprowadzić wodę spod prysznica. Składa się ze wbudowanego w podłogę kanalika z syfonem, całość przykryta jest maskownicą, czyli kratką lub listwą. Dzięki spadkowi podłoża (zazwyczaj 2.5%) woda przez kratkę trafia do kanalika, a następnie do odpływu. Dotychczas tego typu rozwiązania można było spotkać głównie w obiektach sportowych, np. na basenach. Dziś coraz trudniej jest wyobrazić sobie nowoczesną łazienkę bez odpływu liniowego.

Na rynku możemy spotkać odpływy proste, narożne (w kształcie litery L), łukowe (sprawdzą się idealnie w zaokrąglonych kabinach). Kanaliki najczęściej montuje się przy ścianie, ale można również pokusić się o umieszczenie ich w samym środku strefy natryskowej lub po jej bokach. Kratka maskująca to jedyny widoczny element systemu odpływu liniowego, można ją dopasować do stylu łazienki lub własnych preferencji.

Na sklepowych półkach znajdziemy maskownice metalowe, ceramiczne, szklane i z tworzywa sztucznego. Przy wyborze powinniśmy kierować się nie tylko estetyką, ale i funkcjonalnością, dlatego warto zakupić kratki, które są odporne na działanie wilgoci i antypoślizgowe – do najpopularniejszych należą modele ze stali nierdzewnej.

Odpływ liniowy – wady i zalety

Odpływ liniowy ma praktycznie same zalety, przede wszystkim daje duże możliwości aranżacyjne w łazience. Prysznic bez brodzika można zamontować w każdym miejscu w łazience, warto jednak zastanowić się nad tym już na etapie projektowania domu. Odpływ liniowy dzięki swojej specyficznej konstrukcji nie zajmuje dużo miejsca – wręcz przeciwnie, jest praktycznie niezauważalny. Zastosowanie go może optycznie powiększyć łazienkę, dlatego świetnie sprawdzi się w małych wnętrzach.

Kolejną zaletą odpływu liniowego, która może przesądzić o jego wyborze, jest łatwość w utrzymaniu czystości. W tradycyjnych wannach i brodzikach zanieczyszczenia gromadzą się w krawędziach i zakamarkach, system odpływu liniowego nie musi mierzyć się z takimi problemami. Podłogę z płytkami łatwo jest utrzymać w czystości, a kratkę odpływu można spokojnie zdjąć, wyczyścić rynienkę oraz syfon.

Jeżeli w naszym domu mieszkają seniorzy, dzieci lub osoby niepełnosprawne, montowanie brodzika lub wanny może nie być najlepszą opcją. Odpływ liniowy, a więc prysznic bez brodzika jest bezpieczny i zapewnia maksymalny komfort użytkowania. Planując instalację odpływu liniowego, warto zastanowić się nad odpowiednim doborem płytek z powierzchnią antypoślizgową.

Minusem odpływu liniowego jest jego stosunkowo wysoka cena, jest dużo droższy niż brodzik lub kabina prysznicowa. Zestaw odpływu liniowego może kosztować nawet 800-900 złotych. Odpływ liniowy najlepiej zaplanować jeszcze na etapie projektowania łazienki, wynika to głównie ze specyfiki konstrukcji, wymaga on odpowiedniej grubości podłoża i wprawionej ręki fachowca.

Odpływ liniowy – czy można zamontować go w każdym budynku?

Funkcjonalność i minimalistyczny wygląd to główne atuty systemu odpływu liniowego. Jeśli nie mamy dużej, przestronnej łazienki ani możliwości zamontowania brodzika (niewielkie gabaryty łazienki) możemy pokusić się o zamontowanie specjalnej szklanej ściany, która wydzieli przestrzeń natryskową i nie zajmie dużo miejsca.

Jeśli planujemy remont łazienki w bloku lub domu, który jeszcze nie ma systemu odpływu liniowego, należy zasięgnąć rady fachowca. Obecność systemu liniowego najlepiej zaznaczyć już przy projektowaniu domu, ponieważ wymaga on odpowiedniej konstrukcji podłoża.

Czy odpływ liniowy można zamontować w bloku? Nie zaleca się montowania systemu liniowego w blokach i wybudowanych już domach, ponieważ będzie wymagało to podniesienia poziomu podłogi w łazience, co może przynieść więcej szkód niż korzyści. System odpływu liniowego potrzebuje nie tylko odpowiedniej grubości podłogi, ale również stropu – zwłaszcza jeśli planujemy prysznic bez brodzika w łazience na piętrze. Grubość i wytrzymałość stropów w blokach może nie być wystarczająca i istnieje ryzyko, że system odpływu liniowego może poważnie uszkodzić strop.

W blokach, zamiast odpływu liniowego możemy zastosować niskie brodziki, które spełnią podobne funkcje i będą praktycznie niezauważalne. To również dobry pomysł dla osób mieszkających z dziećmi i osobami starszymi z ograniczoną mobilnością. Niski brodzik może nie jest tak funkcjonalny jak odpływ liniowy, ale to alternatywa, którą warto rozważyć.

Jak urządzić nowoczesną i funkcjonalną łazienkę? Oto nasze propozycje

Odpływ liniowy w łazience