Planując oświetlenie w łazience musimy wziąć pod uwagę nie tylko nasze potrzeby, ale także technologię i innowacyjne rozwiązania. Od kilku lat zmienia się także postrzeganie łazienki - jest nie tylko miejscem kąpieli, ale także relaksu. Sprwdź jakie oświetlenie sprawdzi się w łazience. Jak kupić dobrą żarówkę LED?

Oświetlenie LED w łazience: rozwiązania

Charakter łazienki wynika z jej sposobu użytkowania. Inaczej urządzamy łazienkę dla rodziny z dziećmi, inaczej dla gości, a jeszcze inaczej urządzoną w sypialni. Każde rozwiązanie ma swoje wymagania, ale przede wszystkim musi spełniać kilka funkcji i dlatego projektanci proponują różne strefy oświetlenia w łazience. Możemy je podzielić na:

 • Podstawowe
  Zastępuje światło naturalne i powinno równomiernie rozjaśnić całe pomieszczenie. Taką strefę montuje się w suficie np. w postaci halogenów lub diod, popularne są także reflektory na szynoprzewodach czy oprawy natynkowe. Modne są sufity napinane, które dają efekt delikatnego, rozmytego światła

 • Oświetlenie lustra
  Dobre, to takie które nie świeci w oczy i dobrze oświetla naszą twarz a trzech stron (od góry, środka  i dołu). W sklepach znajdziemy ramy z wbudowanym światłem - to wygodne rozwiązanie, które pozwoli na równomierne oświetlenie. W niektórych oprawach możemy sami ustawić temperaturę barwową światła. Kupując takie lustro warto sprawdzić współczynnik CRI. Im wyższy, tym nasze światło mnie zniekształca kolory - bardzo ważne, jeżeli w łazience wykonujemy makijaż.

Zobacz: pomysły na oświetlenie lustra>>>

 • Nastrojowe i dekoracyjne
  Takie świtało ma coraz większe znaczenie w łazienkach projektowanych w stylu Spa. Architekci polubili wprowadzanie tzw. dramaturgii wnętrza, czyli podkreślania elementów wyposażenia. To może być na przykład oświetlenie poprzez iluminację wanny, strefy prysznica, szafek łazienkowych czy w suficie podwieszanym. Dla lubiących nowinki producenci przygotowali aplikacje na telefon lub ipad, które pozwalają sterować natężeniem światła, kolorami, ale także ustawienie konkretnego koloru na wybraną część dnia. Przykład? Mocniejsze i bardziej intensywne na poranne budzenie, nastrojowe na wieczorną, relaksacyjną kąpiel.

W strefach narażonych na kontakt z wodą możemy stosować oprawy o szczelności IP67. Czy nie można innych? Można, ale wszystko zależy od bezpiecznej odległości od prysznica, wanny, umywalki - minimum 50 cm.

Przeczytaj także: jak doświetlić łazienkę>>>

Jak kupić dobrą żarówkę LED do łazienki

Decydując się na zakup źródła światła LED należy przede wszystkim zapoznać się z parametrem określającym wartość strumienia świetlnego. Jest on wyrażony w lumenach i określa ilość światła emitowanego przez lampę. Tradycyjne żarówki odróżnialiśmy posługując się jednostką mocy Wat. W technologii LED jednostka mocy Wat nie stanowi już wyróżnika źródła światła. Może się nawet zdarzyć, że lampa LED o wyższej mocy emituje mniej światła niż lampa o niższym poborze mocy. Im wartość lumenów jest wyższa tym więcej światła emituje lampa. Lumeny nie są nadal parametrem powszechnie stosowanym przy zakupie lamp LED. Z tego względu producenci umieszczają na opakowaniach lamp informacje mówiące jakiej żarówce pod względem ilości emitowanego światła odpowiada dana lampa LED - to jest ściągawka dla nas konsumentów przyzwyczajonych do „starych” Watów. W związku z tym warto zwracać szczególną uwagę na parametry techniczne lampy LED, w szczególności wartości strumienia świetlnego, pamiętając przy tym że:

 • 60W = 806 lm
 • 75W = 1055 lm
 • 100W = 1521 lm

Oświetlenie LED w łazience: odpowiednia barwa światła

Kluczową kwestią, ale odbieraną indywidualnie, jest także barwa światła. Temperatura barwowa wyrażana jest w Kelwinach (K). Im wartość jest wyższa, tym światło będzie zimniejsze. W przybliżeniu: barwa ciepła mieści się mniej więcej w przedziale 2700–3200 K. Barwa neutralna (pośrednia pomiędzy białą ciepłą i zimną ) to 4000–5000 K. Barwa zimna ma powyżej 6000 K i wpada w delikatny odcień niebieski. Uwaga! Jeśli na opakowaniu brak informacji na temat barwy, zakup oświetlenia LED może nas bardzo rozczarować. Nie kupujmy bez dokładnego sprawdzenia.

Inspirujący projekt łazienki: efekt światła LED>>>

Oświetlenie LED w łazience: efekt barwy światła w pomieszczeniu

Oświetlenie LED świeci w barwach: białej ciepłej, białej dziennej, neutralnej (białe) lub białej zimnej. Aby wybrać dobry kolor źródła światła należy wziąć pod uwagę czy łazienka będzie miejscem, gdzie wykonujemy makijaż, w jaki stylu ją urządzamy. Współczynnik oddawania barw określa, jak wiernie postrzegamy barwy. Im jest on wyższy, tym barwy są lepiej oddawane. W łazience nie powinien być niższy niż 80%, a dla chłodnych barw światła odpowiedni będzie nawet ponad 90%.

 • Jakie jest najlepsze światło do wykonywania makijażu? Dzięki zastosowaniu światła białego, możemy przeglądać jak w naturalnym świetle co ułatwia np. dobór kolorów kosmetyków.  Najbezpieczniejsze do oświetlenia łazienki są żarówki o barwie ciepłej - wnętrze stanie się wizualnie "przytulnie". Jednak takie światło może wpłynąć na robienie makijażu - barwa dokłada żółtego koloru, dlatego twarz oświetlona takimi żarówkami, ma więcej kolorów. Barwa zimna wpada delikatnie w niebieski, więc nasza twarz będzie wyglądać blado, ale ma swoje plusy. Wyostrza widzenie, więc ułatwi panom golenie.
 • Barwa neutralna sprawi, że łazienka będzie wydawać się bardzo czysta i sterylna. Taka barwa światła w połączeniu ze stylem minimalistycznym stworzy jednak bardzo zimną aranżację wnętrza i polecana jest do łazienek użyteczności publicznej. Barwa ciepła jest idealna do łazienki w stylu marynistycznym, rystykalnym czy shabby chic (z dekoracjami starymi, naznaczonymi zębem czasu przedmiotami). Barwa neutralna jak sama nazwa wskazuje buduje uniwersalną atmosferę w pomieszczeniu, więc sparwdzi się w każdym stylu.
 • Co zrobić, gdy jesteśmy niezadowoleni z wybranej barwy? Na zwrot żarówki w marketach budowlanych mamy z reguły ok. 10 dni z paragonem. Do sklepu warto wrócić ze zdjęciem oświetlenia w łazience i pokazać sprzedawcy - pomoże dobrać moc żarówki do naszych potrzeb i pomieszczenia.

Źródło: Pol Lighting, Związek Producentów Sprzętu Oświetleniowego