Projektowanie łazienek. Jak kolory wpływają na aranżacje łazienki

Łazienki urządzamy na kilka czy kilkanaście lat. Dlatego projektowanie łazienek musi być dobrze przemyślane. Chcemy, by aranżacje łazienki były funkcjonalne, wygodne i ładne. Dlatego zwróćmy uwagę na kolory. Wybierając kolory do łazienki, warto wiedzieć, jak poszczególne barwy wpływają na wystrój wnętrza. Jakich przestrzegać zasad, by kolory nie zakłócały funkcji wnętrza.

Urządzanie łazienki bez tajemnic. Radzimy, jak aranżacje łazienek zależą od wybranych kolorów ścian, podłóg i dodatków. Jakie kolory w łazience będą najlepsze. Musimy pamiętać o podstawowej zasadzie - ciemny kolor pomniejsza, jasny powiększa wnętrza. Projektowanie łazienek małych, bez okna, jest dość trudne. Do takiej łazienki lepiej wybrać jaśniejsze odcienie ulubionego koloru, ciemniejsze zaś mogą być dodatki. I na odwrót - jeśli nasza łazienka jest przestronna, dobrze oświetlona, możemy pokusić się o ciemne barwy z jasnymi dodatkami - armaturą, dekorami, meblami. W dużej łazience lepiej prezentować się też będą kontrastowe zestawienia oraz wzory geometryczne. Jeśli zdecydujemy się na stonowane kolory, możemy je ożywić dodatkami: akcesoriami łazienkowymi o intensywniej barwie, meblami, świeczkami, ręcznikami czy tapetami.

Projektowanie łazienek. Znaczenie kolorów

Naukowo udowodniono, że kolory oddziałują na nas w określony sposób. Warto zatem poznać znaczenie kolorów, by urządzając łazienkę zastosować odpowiednie barwy. Kwestia wyboru koloru do łazienki jest szczególnie ważna. Łazienka ma nas rano pobudzać do działania, a wieczorem działać kojąco i sprzyjać relaksowi - mówi Katarzyna Rogowa, doradca techniczny ze sklepu internetowego Lazienkaplus.pl.

Czy biała łazienka nie będzie nudna

Biały jest najczęściej spotykanym kolorem w aranżacji łazienki, choćby ze względu na ceramikę. Co prawda producenci od kilku lat oferują ceramikę także w innych barwach, jednak większą część rynku nadal stanowią te w kolorze białym. Jest to kolor uniwersalny, daje wrażenie czystości i higieny - mówi Katarzyna Rogowa. Biały optycznie powiększa i poszerza wnętrza, uwypukla inne kolory, jednak w nadmiarze może powodować wrażenie nieprzyjemnego zimna. Białe łazienki są ponadczasowe, opierają się wszelkim modom. Wybierając kolor biały do łazienki, warto złamać go ożywczymi dodatkami czy dekorami, np. w czerni, czerwieni czy brązie.

Łazienka czarna i czerwona

Czarny w aranżacji łazienek polecany jest głównie w dodatkach, pamiętajmy że zbyt dużo czerni optycznie zmniejszy wnętrze łazienki. Inaczej jest w przypadku jaśniejszych odcieni - grafitu i szarości. Projektowanie łazienek w tych kolorach to ciekawe aranżacje, często uzupełnione o kontrastowe kolory: czerwień, zieleń, pomarańczowy. Czerwony pobudza, zachęca do działania, jednak w nadmiarze może męczyć lub nawet drażnić. Dlatego czerwone łazienki muszą byc stonowane przez inne odcienie. Czerwone płytki lepiej jest położyć tylko w części łazienki, np. w okolicy prysznica.

Niebieskie aranżacje łazienek

Niebieski to idealny kolor do łazienki - działa uspokajająco i łagodząco. Podczas urządzania łazienke, pamietajmy że zbyt ciemny odcień niebieskiego może dawać wrażenie chłodu i działać przygnębiająco. Kolor ten chętnie wykorzystywany jest na basenach czy w gabinetach kosmetycznych. Sprawdza się w klasycznych aranżacjach łazienek, a kiedy zestawimy go z białym oraz drewnianymi dodatkami, uzyskamy łazienki w stylu marynistycznym. Niebieski możemy ożywić, łącząc go z innym, ciepłym kolorem - żółtym, pomarańczowym, czerwonym, dzięki czemu wprowadzimy do wnętrza łazienki nieco urozmaicenia i pozytywnej energii - podpowiada Katarzyna Rogowa.

Aranżacje łazienek w kolorze zielonym

Zielony, podobnie jak niebieski, również dobrze sprawdza się w łazience - odświeża, uspokaja, sprzyja relaksowi. Ciemniejsze odcienie zieleni mogą ożywiać aranżacje łazienek w stonowanych kolorach, takich jak biel, beż, jasny żółty. Zieleń to kolor natury, która często bywa inspiracją dla projektantów wnętrz, co oznacza, że kolor ten rzadko wychodzi z mody. Doskonale wygląda zestawiony z naturalnymi dekoracjami wnętrz w kolorze piaskowym oraz z drewnem, zarówno tym w jasnych odcieniach, jak i w ciemnych, np. wenge.