Deszczownica: nowoczesny prysznic. Wybieramy panele prysznicowe z deszczownicą

Deszczownica: nowoczesny prysznic. Wybieramy panele prysznicowe z deszczownicą zobacz galerię Deszczownice prysznicowe należą do modnego wyposażenia łazienki. Najczęściej spotykamy je w nowoczesnych łazienkach, gdzie mokrą strefę wnętrza wyznacza przestronny prysznic.Fot. materiały prasowe Deante Hiacynt Anemon

Deszczownica prysznicowa zwana bywa także deszczownią. Nie należy jej mylić z tą służącą do zraszania roślin, choć pewnie tamta posłużyła za wzór. W tym przypadku mówimy o rodzaju głowicy natryskowej, nieco przeskalowanej i o różnych kształtach. Deszczownica może być zintegrowana z panelem prysznicowym, montowana natynkowo lub podtynkowo. Co warto o niej wiedzieć? O tym przeczytasz niżej.

Deszczownica prysznicowa należy do modnego wyposażenia łazienki. Często można je spotkać w projektach nowoczesnych łazienek, gdzie mamy przestronny prysznic. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując deszczownicę z panelem prysznicowym.

Co to jest deszczownica?

Niemal w każdym natrysku mamy do czynienia z jedną głowicą umieszczoną wysoko na drążku (może być odchylana i podświetlana) oraz z tzw. słuchawką czy też rączką. I jedna, i druga służą do kąpieli.

Od pewnego czasu w sprzedaży dostępne są także deszczownice, czyli dużo większe od typowych głowic główki prysznica. Zapewniają one strumień w rodzaju delikatnego deszczu (stąd nazwa), który przy okazji również masuje skórę. A to dlatego, że deszczownice mają wewnętrzny system napowietrzania wody, co sprzyja także jej oszczędzaniu.

Sprawdź też: Wybieramy prysznic - praktyczny poradnik >>>

Funkcjonalny natrysk do łazienki zobacz galerię
Funkcjonalne natryski do łazienki

Niezwykle atrakcyjne zwłaszcza w dużych modelach deszczownic prysznicowych jest to, że spadające z góry strumienie wody swoim zasięgiem obejmują od razu całą sylwetkę stojącej osoby.

Prysznic deszczownica: kształty, wielkości, ceny

W sklepach z wyposażeniem łazienkowym oferowane są deszczownice kwadratowe, prostokątne albo okrągłe (tzw. talerzowe). Z deszczowniami mamy do czynienia wtedy, gdy wielkość boku dwóch pierwszych modeli najczęściej ma ok. 20 cm, a może dochodzić nawet do 60 cm. Przy trzecim rodzaju deszczownic mówimy o długości przekątnej (wymiary są podobne). Niektóre modele deszczownic prysznicowych mogą mieć ramię służące do odchylania w dogodnym kierunku oraz oświetlenie. Samą tylko końcówkę (gdy wymieniamy starą głowicę) można kupić już od ok. 50 zł, jednak ceny deszczownicy z baterią najczęściej zaczynają się od ok. 100 zł, a mogą osiągać nawet 10 000 zł. Te droższe deszczownice mogą być także wyposażone w termostat.

Sprawdź też: Łazienka - inspiracje >>>

Deszczownica: montaż

Trzeba wiedzieć, że deszczownica jest montowana w tych samych miejscach co tradycyjne zestawy prysznicowa. Tak więc:

  • deszczownica może być elementem zestawu prysznicowego;
  • deszczownica może zwieńczać panel prysznicowy;
  • deszczownice mogą być umocowane w suficie w obszarze kabiny prysznicowej albo nad wanną, wtedy raczej montuje się je podtynkowo;
  • deszczownica może zostać przymocowana do ściany pod- lub natynkowo i tworzyć daszek;
  • bywają też deszczownice w charakterze słuchawek prysznicowych.

Jaką wybrać deszczownicę (deszczownię)?

Gdy kupujesz nowy zestaw (panel) prysznicowy z deszczownicą, zwróć uwagę na to, czy bateria prysznicowa ma mieszacz, czy termostat (z góry ustawia temperaturę), a także na to, czy ma ona ramię z możliwością regulacji.

Sprawdź też: TOP 5 w łazience, czyli najczęstsze schematy i rozwiązania >>>

Jeśli tylko wymieniasz głowicę baterii prysznicowej na deszczownię i chcesz ją dołączyć do już istniejącego zestawu, spytaj sprzedawcy, do jakiego typu baterii się nadaje. W tym przypadku chodzi o przepływ wody, które dla baterii natryskowych wynosi 20 l/min (chyba że jest to bateria typu eko, więc przepływ może być mniejszy). Informacja dotyczy przede wszystkim dużych gabarytowo deszczownic.

Biżuteryjne cacko zobacz galerię
7 pomysłów na ciekawy prysznic

Czy deszczownica pasuje do każdego prysznica?

Im większy mamy prysznic, tym wygodniej się z niego korzysta i tym większą deszczownicę możemy zamontować. Standardowe brodziki pod prysznic mają najczęściej wymiary 80x80 cm lub 90x90 cm. Można jednak spotkać nawet takie, które mają 100x180cm – w nich z pewnością korzystanie z deszczownicy jest bardziej swobodne. Jeśli mamy możliwość i możemy zamontować prysznic bez brodzika, a jedynie z odpływem w posadzce, możemy nadać mu tak naprawdę dowolne wymiary. Im większe, tym wygodniej, ale oczywiście w granicach rozsądku.

Najwygodniej będzie przeznaczyć na prysznic około 90x90 cm do 100x100 cm. Wtedy jest on na tyle duży, by zamontować znacznych rozmiarów deszczownicę i korzystać z niego swobodnie, i na tyle kompaktowy, by nie tracić niepotrzebnie cennego miejsca, zwłaszcza w małej łazience. Najmniejsze brodziki, jakie można spotkać, mają wymiary 70x70 cm, lecz z uwagi na swój rozmiar nie nadają się do montażu deszczownicy.

Zalety i wady deszczownicy

Deszczownice mają tę podstawową zaletę, że woda z niej rozkłada się równomiernie, a jej ciśnienie nie jest tak silne jak w słuchawce prysznicowej. Ponadto podczas mycia mamy wolne obie ręce, nie musimy ciągle trzymać w jednej dłoni słuchawki prysznicowej. Mimo wszystko warto zdecydować się na deszczownicę w zestawie ze słuchawką prysznicową – jest to rozwiązanie optymalne, ponieważ sama deszczownica może okazać się rozwiązaniem niepełnym i niewystarczającym, gdy na przykład chcemy umyć się szybko lub nie chcemy moczyć włosów.

Łazienka z deszczownicą czy nie? Inspiracje

Minimalistyczna biała łazienka z wanną i prysznicem zobacz galerię
Minimalistyczna biała łazienka z wanną i prysznicem
Łazienka z wanną i prysznicem zobacz galerię
Łazienka z wanną i prysznicem
Industrialna łazienka ocieplona drewnem zobacz galerię
Industrialna łazienka ocieplona drewnem

POLECANE ARTYKUŁY

Autor: Magda Lewandowska