Ecomalta: wszechstronny materiał wykończeniowy. Poznaj zalety ecomalty i jej zastosowanie

2017-02-27 16:24

Podłogi, ściany, blaty i umywalki pokryte tym samym materiałem? Jak najbardziej! Takie możliwości zapewnia ecomalta – włoskie odkrycie, które zdobywa coraz większą popularność. Sprawdź, czym jest ecomalta, jakie ma zalety, właściwości oraz zastosowanie.

Spis treści

  1. Co to jest ecomalta?
  2. Ecomalta - poradnik WIDEO
  3. Ecomalta: jakie ma zalety i właściwości?
  4. Zastosowanie ecomalty
  5. Ecomalta gładka lub z ciekawą fakturą
  6. Modne materiały wykończeniowe – GALERIE ZDJĘĆ

Ecomalta to materiał (a dokładniej: zaprawa) opracowany przez włoską firmę Oltremateria. W Polsce dostępny jest od niedawna, ale już ma wiernych fanów. I nie ma się czemu dziwić – odpowiadają za to liczne zalety ecomalty, a także wszechstronność materiału.

Co to jest ecomalta?

Ecomalta to zaprawa kwarcowa, która służy do tworzenia różnorodnych powierzchni użytkowych. Wystarczy położyć ją za pomocą szpachelki w wybranym miejscu. W swoim składzie ma kwarc, minerały, a także proste polimery. Wszystkie te składniki są neutralne dla człowieka, nietoksyczne oraz antyalergiczne. Dlatego ecomaltę można nakładać nawet bez rękawic ochronnych. Właśnie ze względu na te właściwości zaprawa zyskała przedrostek eco-. Zarówno jej produkcja, jak i nakładanie oraz użytkowanie jest obojętne dla zdrowia i dla środowiska naturalnego.

Ecomalta to świetny pomysł na błyskawiczną metamorfozę wnętrza. Materiał ma wszechstronne zastosowanie. Można go nakładać na ściany i podłogi, blaty kuchenne, fronty mebli czy umywalki i brodziki.

Ecomalta - poradnik WIDEO

Ecomalta: jakie ma zalety i właściwości?

Ecomalta to elastyczna zaprawa, dlatego tak wszechstronnie można ją wykorzystywać. Wyróżnia się doskonałą odpornością na wilgoć i wysokie temperatury, a także uderzenia. Ecomaltę bardzo trudno jest uszkodzić – a nawet jeśli do tego by doszło, szybko da się uzupełnić ubytki. Ecomalta nie wywołuje żadnych alergii ani uczuleń, dlatego warto korzystać z jej dobrodziejstw w całym domu.

Dzięki zawartości kwarcu powłoka z ecomalty jest bardzo twarda. Zaprawa nie wymaga spoiwa ani dylatacji. Co więcej, jest materiałem „oddychającym” – dlatego tak dobrze sprawdza się w wilgotnych pomieszczeniach, czyli kuchni i łazience.

Zobacz też:

Kuchnia – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>

Łazienka – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ>>>

Do czyszczenia ecomalty wystarcza woda z łagodnym detergentem. Warto także korzystać ze specjalnych środków czyszczących, przygotowanych przez firmę Oltremateria.

Ogromną zaletę ecomalty stanowi także bogactwo jej kolorów. To 40 barw podstawowych, ale klienci mogą wybierać spośród aż 2500 kolorów.

Zastosowanie ecomalty

Mało jest tak wszechstronnych materiałów wykończeniowych jak ecomalta. Gdzie ją można wykorzystać?

Ściany i podłogi: z ecomalty powstają efektowne, nowoczesne i bardzo wytrzymałe powłoki ochronne. Posadzka z ecomalty to lepsza alternatywa np. dla podłogi z żywicy syntetycznej.

Ściana nad blatem: ecomalta z powodzeniem zastąpi płytki ceramiczne na ścianie w kuchni. Jest odporna na wilgoć, łatwa w położeniu i dobrze chroni ścianę przed wilgocią czy uszkodzeniami.

Blaty kuchenne i łazienkowe: ecomaltę można śmiało położyć właściwie na dowolny materiał, z którego wykonano blat kuchenny: kamień, laminat, kompozyt, plastik, a nawet drewno. To też ciekawy sposób na szybką metamorfozę wnętrza – zwłaszcza jeśli całkowita wymiana blatu nie wchodzi w grę. Za pomocą ecomalty można szybko odnowić także blaty stołów i mebli (zwłaszcza kamienne, które już straciły swoją urodę).

Fronty mebli: łatwy sposób na to, by wysłużone meble zyskały drugą młodość. Ecomalta nakładana na fronty nadaje meblom nowoczesny wygląd.

Wnętrza umywalek i brodzików: ponieważ ecomalta jest materiałem ekologicznym, nietoksycznym, antyalergicznym i odpornym na wilgoć, można ją śmiało zastosować wewnątrz umywalek i brodzików. To łatwy sposób na efektowną metamorfozę łazienki tanim kosztem.

Zobacz też: Jak położyć ecomaltę? Poradnik WIDEO krok po kroku >>>

Ecomalta gładka lub z ciekawą fakturą

Powłoka wykonana z ecomalty jest idealnie gładka. Ale zaprawę można dowolnie formować, nadając jej ciekawą fakturę. Dlatego ecomalta stanowi dobrą alternatywę np. dla tynku strukturalnego. Na powierzchni można wykonać misterne koronki, odciski, a także uzyskać chropowatą strukturę.

Modne materiały wykończeniowe – GALERIE ZDJĘĆ

Ecomalta to wspaniałe odkrycie ostatnich lat, ale wybierać można spośród wielu ciekawych materiałów wykończeniowych. Na przykład do łask wraca lastryko!

Nasi Partnerzy polecają