Łazienka XXI wieku: nowoczesne rozwiązania w dialogu z tradycją

Łazienka XXI wieku: nowoczesne rozwiązania w dialogu z tradycją
fot: materiały prasowe Roca zobacz galerię

Współczesna łazienka to wygodny pokój kąpielowy z licznymi innowacjami technologicznymi. Umywalki z nowoczesnych materiałów, toalety myjące, praktyczne meble, ale też ciekawe interpretacje stylu vintage – sprawdź, co można było zobaczyć na targach ISH 2017 we Frankfurcie.

Targi ISH to jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie designu łazienkowego. Ponieważ odbywają się co dwa lata, producenci starają się zaprezentować jak najciekawsze rozwiązania. Tegoroczna edycja z 14-17 marca z pewnością nie rozczarowała fanów dobrego wzornictwa.

Nowoczesne umywalki nablatowe i wpuszczane w blat

Gorącym trendem na rok 2017 są umywalki nablatowe i wpuszczane w blat, co potwierdziły tegoroczne targi ISH. Co więcej, ceramika łazienkowa oferowana jest w wielu kształtach, dlatego śmiało można eksperymentować z różnymi formami, aranżując łazienkę.

Producenci wyposażenia łazienek stale udoskonalają też wykorzystywane materiały. Klasyczna ceramika jest odpowiednio modyfikowana, by zapewnić jej większą solidność, albo zastępowana kompozytami. Firma Roca, która świętuje w tym roku 100-lecie działalności, proponuje Fineceramic® - innowacyjną formułę ceramiki. To jedna z najnowszych i zarazem najciekawszych technologii związanych z aranżacją przestrzeni łazienkowej. Pozwala ona na niespotykaną dotąd precyzję projektowania kształtu oraz detali produktów. Dzięki jej zastosowaniu ceramika łazienkowa jest lżejsza, bardziej odporna na uszkodzenia, a także łatwiejsza w utrzymaniu w czystości. Najlepszym tego dowodem jest nowa, ekskluzywna kolekcja Beyond - propozycja, która idealnie wpisuje się w modne, urbanistyczne trendy.

Z Fineceramic® wykonano też umywalki nablatowe z kolekcji Inspira. Składają się na nią produkty o zróżnicowanych kształtach: okrągłe (Round), z zaokrąglonymi brzegami (Soft) oraz kwadratowe (Square). Kolekcja Inspira zawiera ceramikę zaprojektowaną w trzech różnych, ale komplementarnych stylach oraz uzupełniające ją meble. Umożliwia to dowolne łączenie elementów zestawu w zindywidualizowany projekt łazienki.

Roca ISH
fot: materiały prasowe Roca Umywalki z kolekcji Beyond (Roca)

Strefa higieny: toalety myjące i bezkołnierzowe

W projektowaniu łazienek widać też trend, by wydzielać trzy strefy w pomieszczeniu: przygotowania (umywalka), higieny (część toaletowa) oraz relaksu (wanna, kabina prysznicowa). Coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania pozwalające na komfortowe utrzymanie higieny osobistej. Stąd rosnąca popularność toalet wellness, które świetnie wpisują się także w koncepcję domu inteligentnego. Wśród absolutnych nowości zaprezentowanych na ISH 2017 przez firmę Roca znalazła się In-Wash® Inspira, łatwa w obsłudze, intuicyjna toaleta myjąca, która zapewnia idealną higienę i najwyższy komfort. Ceramika o minimalistycznej formie skrywa najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, a uniwersalny design doskonale pasuje do każdego wnętrza.

W przypadku zwykłych misek WC klienci doceniają rozwiązania bezkołnierzowe zapewniające wygodę i skuteczność czyszczenia, a także oszczędność wody. W ofercie Roca na uwagę zasługuje, pokazana w tym roku na ISH, miska podwieszana Inspira z technologią Rimless, dzięki której wewnątrz muszli nie gromadzą się bakterie, kamień i zanieczyszczenia. Dodatkową zaletą jest idealne spłukiwanie miski 4 lub 2 litrami wody.

Targi ISH 2017: nowoczesne produkty i piękne ekspozycje

Frankfurckie targi ISH to nie tylko okazja, by zapoznać się z nowinkami technologicznymi. Producenci dbają też o to, by sposób prezentacji oferty zachęcał do odwiedzenia stoiska. Aby uczcić setną rocznicę powstania, firma Roca zdecydowała się pokazać we Frankfurcie nową koncepcję stoiska, zbudowanego na podobieństwo galerii handlowej lub domu towarowego. Na powierzchni 1000 m2 zaprezentowano zarówno nowości, jak i rozwiązania klasyczne, od lat cieszące się uznaniem konsumentów. Pojawiły się też rekonstrukcje dawnych kolekcji, które odświeżono dzięki nowoczesnym technologiom.

Styl vintage we współczesnej odsłonie

Moda na vintage niezmiennie trwa od kilku sezonów. Dotyczy też oczywiście aranżacji łazienek. Klasyczne wanny wolnostojące na tzw. lwich łapach czy eleganckie baterie trójotworowe (osobne kurki na ciepłą i zimną wodę) są coraz chętniej wybierane do pokojów kąpielowych. Przykładem udanego dialogu z tradycją jest kolekcja Carmen firmy Roca. To swoista rekonstrukcja pierwszej umywalki wyprodukowanej przez Roca w 1946 r. - wyjątkowo popularnego przed laty modelu. Klasyczna umywalka Carmen powraca po latach, przywodząc na myśl klimat dawnych dni, a przy okazji rozrastając się w nową, kompletną kolekcję. Znajdują się w niej chociażby najnowocześniejsze rozwiązania (takie jak innowacyjne toalety bezkołnierzowe).

Roca ISH
fot: materiały prasowe Roca Styl vintage w nowoczesnej odsłonie - kolekcja Carmen (Roca)

Z nutką luksusu: modny kolor złoty

Kolor złoty wraca do łask, i to w ciekawych, nowoczesnych wcieleniach. Świetnie prezentuje się np. we wnętrzach w stylu nowoczesnym. Złota bateria łazienkowa czy prysznicowa wprowadza nutkę elegancji do minimalistycznej łazienki. Ale dlaczego by nie iść o krok dalej i nie wybrać np. złotej umywalki? Takie modele znajdziemy w ofercie firmy Roca. Na stoisku Roca podczas ISH 2017 swoją premierę miała nowa kolekcja Armani/Roca, zaprezentowana pod nazwą Baia. Raz jeszcze Giorgio Armani pokazał swoje oddanie idei komfortu i elegancji. Projekt estetycznie nawiązuje do przeszłości, ale stylizacja retro została przełamana przez implementację awangardowej technologii. W rezultacie powstała kolekcja równie współczesna, jak ponadczasowa, wpisująca się w dobrze znaną filozofię Giorgio Armani.

Roca
     Artykuł przygotowany we współpracy z firmą Roca.