Prysznic bez brodzika i kabiny: jak urządzić łazienkę z prysznicem bez kabiny?

2019-06-30 10:18

Prysznic bez brodzika prezentuje się efektownie, a jednocześnie łatwo utrzymać go w czystości. Ściany są pokryte płytkami, a brodzik zastępuje odpływ w podłodze. To najlepszy dowód, że urządzanie łazienki nie musi być schematyczne! Sprawdź, dlaczego warto mieć natrysk we wnęce. Zobacz też galerię zdjęć z łazienkami bez kabiny.

Spis treści

  1. Prysznic bez brodzika: estetyka i bezpieczeństwo
  2. Czy prysznic bez brodzika można zaaranżować w każdej łazience?
  3. Prysznic bez brodzika: grubość podłogi
  4. Prysznic bez brodzika: odprowadzanie wody
  5. Prysznic bez brodzika: by nie zalać łazienki
  6. Prysznic bez brodzika: jak wybrać prysznic do łazienki?
  7. Prysznic bez brodzika: ściana łazienki daje możliwości
  8. Kabina prysznicowa bez brodzika
  9. Kabina prysznicowa bez brodzika: jakie kabiny są modne?
  10. Łazienka z prysznicem bez brodzika za zamkniętymi drzwiami
  11. Najpiękniejsze łazienki: zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Podczas urządzania łazienki często sięgamy po standardowe rozwiązania i gotowe produkty. Kupujemy brodzik i kabiny, dobieramy rodzaj szkła, profile, sposób otwierania drzwi.

Oferta jest bogata, więc bez kłopotu można znaleźć kabinę prysznicową o kształcie i wielkości, które pasują do wnętrza łazienki. Jednak naprawdę komfortowa, duża i nowoczesna kabina prysznicowa to niemały wydatek. Aranżując nowoczesną łazienkę. bardzo często odchodzimy od standardowych rozwiązań, stawiając na praktyczny minimalizm. Coraz częściej decydujemy się na prysznic bez brodzika, który w efekcie tworzy niezwykle efektowną strefę prysznicową. Warto to przemyśleć, ponieważ taki natrysk można zrobić we wnęce łazienki. Łazienki z prysznicem bez brodzika świetnie wyglądają i są wygodne.

..  Wybieramy prysznic do łazienki – porady, ZDJĘCIA, inspiracje >>>

Prysznic bez brodzika: estetyka i bezpieczeństwo

Remont łazienki jest najlepszą okazją do zastosowania nowoczesnych, wygodnych i niezwykle estetycznych rozwiązań. Coraz większą wagę przywiązujemy do estetyki wnętrza, decydując się nie tylko na praktyczne, ale także efektowne elementy aranżacji. Projekt łazienki z powierzchnią prysznicową wtapiającą się harmonijnie w płaszczyznę podłogi to niezwykle komfortowe, higieniczne i efektowne rozwiązanie.

Płaskie, bezprogowe wejście do mokrej strefy prysznica jest nie tylko atrakcyjnym rozwiązaniem w projekcie łazienki, ale przede wszystkim jest komfortowe i bezpieczne. Prysznic bez brodzika idealnie sprawdzi się w każdym wnętrzu. W niewielkich łazienkach nie przytłoczy małego metrażu i zapewni wrażenie przestronności, umożliwiając jednocześnie swobodne kształtowanie przestrzeni i decydowanie o wielkości miejsca kąpielowego.

Czy prysznic bez brodzika można zaaranżować w każdej łazience?

Niestety prysznic bez brodzika nie jest możliwy w każdej łazience. Musi być dostępna bowiem odpowiednia grubość posadzki, która umożliwi zainstalowanie całego odpływu wraz z syfonem oraz zapewni możliwość zrobienia odpowiedniego spadku w posadzce. W przypadku nowego mieszkania najlepiej to sprawdzić jeszcze na etapie budowy. W domu mamy więcej możliwości zmian, by było to możliwe. Gdy to ustalimy, możemy zdecydować, czy montujemy odpływ liniowy lub punktowy w podłodze (niektórzy ich nie lubią – unikają stąpania po kratce odpływowej), czy odpływ ścienny – najnowsze rozwiązanie. Odpływ ścienny jest rozwiązaniem o wiele ładniejszym i jak się okazuje - tańszym.

Jeszcze inną sprawą jest decyzja, czy zamiast brodzika układamy duże płytki, które należy poprzycinać tak, by umożliwić spadek wody w kierunku odpływu, czy decydujemy się na mozaikę, na której tego nie widać? Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Duże płytki to mniej fug, ale widać załamania posadzki, mozaika natomiast niweluje optycznie załamania, ale trudniejsze staje się czyszczenie fug.

Jeszcze inną sprawą jest wybór płytek antypoślizgowych. Pamiętajmy, że polerowana powierzchnia ceramiczna robi się niezwykle śliska, gdy jest mokra. Należy zasięgnąć fachowej porady w sklepie, w którym się zaopatrujemy, lub u fachowca, który będzie się zajmował naszą łazienką.

Prysznic bez brodzika: grubość podłogi

Zrobienie odpływu z prysznica bez brodzika jest bardziej kłopotliwe niż w przypadku tradycyjnego natrysku z brodzikiem ustawionym na podłodze. Wlot do syfonu musi bowiem znajdować się na tym samym poziomie co płytki w łazience. To oznacza, że w podłodze trzeba zmieścić, oprócz wpustu podłogowego z syfonem, rurę odpływową o średnicy 50 mm na warstwie styropianu. Należy ułożyć ją ze spadkiem 2 proc. na całej długości (do pionu). Typowa średnica podejścia kanalizacyjnego do odpływu z natrysku to 50 mm, ale jeżeli jego długość przekracza 3 m, trzeba wykonać je z rury o średnicy 75 mm. W takim przypadku można również zastosować dodatkowe napowietrzanie (dodatkową wywiewkę kanalizacyjną lub zawór napowietrzający na końcu podejścia), dzięki któremu średnica 50 mm będzie wystarczająca. Całość zajmuje około 11-15 cm grubości podłogi.

Prysznic bez brodzika: odprowadzanie wody

Odpływ punktowy (z maskującą kratką) na ogół umieszcza się w środkowej części podłogi natrysku, dzięki czemu woda spływa do niego z czterech stron. Są też odpływy, które montuje się w narożniku natrysku. Minimalna wysokość takiego wpustu to 7 cm. Alternatywą są listwy odpływowe, czyli kilkudziesięciocentymetrowe rynny z osłoną umożliwiającą ściekanie wody do odpływu. Przez wpust liniowy woda jest szybciej odprowadzana z podłogi niż przez wpust punktowy, co ma duże znaczenie, gdy montujesz panel prysznicowy z wieloma dyszami do hydromasażu. Odpływ liniowy można umieścić na środku podłogi natrysku (woda spływa wtedy z dwóch stron) albo wzdłuż ściany – podłogę wykonuje się wtedy z jednostronnym spadkiem. Na ogół wystarczy zamontować pojedynczy długi odpływ. Minimalna wysokość takiego wpustu to 8 cm. Kolejnym rozwiązaniem jest odpływ w postaci płytki na ścianie, będącej widoczną częścią stelaża podtynkowego, w którym ukryty jest odpływ. Stelaż montuje się w przedściance instalacyjnej, na betonowej płycie podłogi na gruncie lub w stropie przed ułożeniem warstw wykończeniowych. Rura odpływowa i syfon są jedynie zagłębione w warstwach wykończeniowych podłogi tuż przy ścianie łazienki. Woda odpływa z natrysku przez szczelinę na styku krawędzi płytki z podłogą prysznica. Jest to bardzo estetyczne i wygodne rozwiązanie – stojąc pod prysznicem, na pewno nie trafisz nogą na osłonę odpływu.

Prysznic bez brodzika: by nie zalać łazienki

Zestawy odpływowe (syfony) do brodzików oraz wpusty podłogowe mają różne wysokości, warto więc poszukać tych najniższych, szczególnie jeśli dysponujemy małą ilością miejsca. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że wydajność odpływu nie może być zbyt mała – w przypadku prysznica bez brodzika powinna być znacznie większa od wydajności baterii natryskowej. Dzięki temu woda nie zaleje podłogi w łazience w czasie kąpieli.

..  Kabina walk-in – czy to dobre rozwiązanie? Zalety i wady >>>

Prysznic bez brodzika: jak wybrać prysznic do łazienki?

Urządzanie łazienki i rezygnacja z gotowej kabiny prysznicowej pomaga przede wszystkim dostosować układ wyposażenia łazienki do wymiarów wnętrza. Prysznic może na przykład zajmować całą szerokość niedużej łazienki. Nie jest wtedy ważne, czy odległość między ścianami wynosi 95, 100, czy 125 cm – tę przestrzeń wykorzystuje się do zamontowania natrysku we wnęce. W małych łazienkach brak kabiny prysznicowej może dodatkowo dobrze wpłynąć na wrażenia przestrzenne – zasłonka czy szklane przesuwne drzwi nie stanowią całkowitego zamknięcia, podczas gdy kabina prysznicowa nieodwołalnie „zabiera miejsce”. Wnęki na prysznic są często specjalnie zaprojektowane, bo jest to sposób na efektywne wykorzystanie powierzchni niedużej łazienki. Dyskretne wydzielenie strefy kąpielowej podczas urządzania łazienki jest bardzo wygodne. Dzięki temu, że pod prysznic wchodzi się jak do szafy w ścianie, pozostała przestrzeń łazienki wydaje się większa i nieprzeładowana urządzeniami. Do wnęki kabina prysznicowa jest niepotrzebna. Wystarczą same drzwi lub nawet zasłonka. Wydzielanie natrysku ścianką lub ściankami daje dodatkowe możliwości ciekawego urządzenia wnętrza łazienki. Im większa łazienka, tym jest ich więcej, a urządzanie łazienki staje się jeszcze lepszą zabawą.

Dlaczego warto mieć natrysk we wnęce:

  • daje większą dowolność aranżacji łazienki, możliwość wykorzystania nietypowych powierzchni (miejsc pod skosami);
  • ściana wydzielająca natrysk może być dodatkowo wykorzystana do podziału wnętrza łazienki lub oparcia o nią innych urządzeń;
  • można zrezygnować z brodzika, identycznie wykończyć posadzki i ściany łazienki;
  • to oszczędność - drzwi do wnęki kosztują mniej niż cała kabina.

Na co uważać, robiąc nartysk bez kabiny:

  • wydzielając natrysk pełnymi ścianami, trzeba pamiętać o jego dobrym oświetleniu;
  • wnęka nie może być zbyt ciasna. Murowane ściany wywołają większe wrażenie zamknięcia niż przezroczysta kabina;
  • warunkiem długiej eksploatacji jest staranność wykonania. Ściany i posadzka muszą być dobrze zaizolowane.

Dlaczego warto mieć natrysk we wnęce:

  • daje większą dowolność aranżacji łazienki, możliwość wykorzystania nietypowych powierzchni (miejsc pod skosami);
  • ściana wydzielająca natrysk może być dodatkowo wykorzystana do podziału wnętrza łazienki lub oparcia o nią innych urządzeń;
  • można zrezygnować z brodzika, identycznie wykończyć posadzki i ściany łazienki;
  • to oszczędność - drzwi do wnęki kosztują mniej niż cała kabina.

Na co uważać, robiąc nartysk bez kabiny:

  • wydzielając natrysk pełnymi ścianami, trzeba pamiętać o jego dobrym oświetleniu;
  • wnęka nie może być zbyt ciasna. Murowane ściany wywołają większe wrażenie zamknięcia niż przezroczysta kabina;
  • warunkiem długiej eksploatacji jest staranność wykonania. Ściany i posadzka muszą być dobrze zaizolowane.

Prysznic bez brodzika: ściana łazienki daje możliwości

Wyższość ściany łazienki jako elementu zamykającego strefę natrysku nad panelem kabiny prysznicowej polega na tym, że daje się różnie ukształtować, wykończyć i przyjmuje dodatkowe funkcje. Kabina prysznicowa może być przeszklona częściowo lub całkowicie (z oknami, naświetlami, z luksferów). Może mieć murowane półki, wnęki na kosmetyki lub – poszerzona – tworzyć murowane siedziska. W ścianach łazienki można zainstalować baterie i dysze do hydromasażu. Prysznic, który ograniczają ściany, a nie przesłony kabiny, jest bardziej fragmentem łazienki, miejscem (czy – jeżeli zajmuje większą powierzchnię – pokojem) do kąpieli niż urządzeniem. Podkreśla się to często wykończeniem, na przykład takimi samymi płytkami na ścianach i podłodze, ozdobnym wzorem na ścianie w strefie natrysku, kamienną posadzką. Chyba największą praktyczną zaletą ściany oddzielającej prysznic jest to, że ma dwie strony do wykorzystania. O ile z jednej ogranicza mokrą strefę kąpieli, o tyle z drugiej może być oparciem dla innych urządzeń. Nie tylko zasłania, ale też przydaje się do innych celów: można powiesić na niej lustro łazienkowe albo oprzeć o nią mebel. Najciekawsze efekty uzyskamy, ukrywając w niej stelaże instalacyjne do podwieszenia sedesu czy umywalki. To stwarza zupełnie nowe możliwości rozmieszczania urządzeń i dzielenia stref w łazience. Oczywiście ma to zastosowanie raczej w dużych pomieszczeniach.

Kabina prysznicowa bez brodzika

Prysznic może pojawić się w łazience w naprawdę różnym miejscu i jeszcze różniejszym stylu. Oto popularne pomysły architektów, gdzie może znaleźć się kabina prysznicowa.

Natrysk w narożniku. Prysznic może się pojawić w narożniku pomieszczenia (oddzielony ścianą). To popularne rozwiązanie, bo wystarczy tylko jedna przegroda – choćby przeszklona ściana. Stosuje się je często w łazienkach, w których wanna i prysznic w łazience są ustawione obok siebie. Oddzielenie ich murowaną ścianką porządkuje kompozycję.

Natrysk między dwiema ścianami. W większych łazienkach można zbudować wnękę na natrysk, dostawiając dwie przegrody prostopadle do dłuższej ściany łazienki. Powstała w ten sposób bryła wydzieli w łazience strefy, na przykład umywalkową przy wejściu i sanitarną w głębi.

Natrysk pośrodku łazienki. Urządzanie łazienki w ten sposób staje się ostatnio bardzo często stosowanym rozwiązaniem. Wnęka natryskowa zbudowana pośrodku może się składać z dwóch albo trzech ścian. Strefa kąpielowa w tym miejscu to rozwiązanie pozwalające na niestandardową aranżację pokoju kąpielowego,w którym urządzenia nie stoją grzecznie przy ścianach.

Urządzanie łazienki z fantazją. Wnęka na natrysk może mieć także nieregularny kształt. Murowane ściany natrysku na planie muszli czy trójkąta stworzą w łazience półotwarte miejsca kąpieli. Przestrzeń natrysku może być dowolnie ukształtowana.

Kabina prysznicowa bez brodzika: jakie kabiny są modne?

Łatwo zauważyć, że w luksusowych modelach kabin prysznicowych powierzchnie szklane są coraz większe, a profile, uchwyty i zawiasy coraz mniej rzucające się w oczy. Design walczy z poczuciem zamknięcia. Zamiast tradycyjnej kabiny prysznicowej oferuje się dyskretnie wydzieloną szkłem strefę natrysku. Najmodniejsze kabiny to takie, których niemal nie widać – maksimum szkła, minimum profili. Czy zatem nie możemy się bez nich obyć? Podobnie z brodzikami. Modne są zupełnie płaskie, najlepiej zagłębione w podłodze. Skoro tracą charakter niecki, do której się wchodzi, może w ogóle nie są potrzebne? Ostatni pomysł producentów to kabina „walk-in”, czyli bez drzwi. To już nie tyle urządzenie, co raczej przesłonięte szklanymi taflami miejsce w łazience. Może więc możemy sobie taki fragment przestrzeni wydzielić sami?

Łazienka z prysznicem bez brodzika za zamkniętymi drzwiami

Na czas kąpieli prysznic we wnęce można oczywiście przesłonić zwykłą zasłoną prysznicową. To rozwiązanie najtańsze i najmniej kłopotliwe. Zasłonkę można rozpiąć na pręcie dowolnej długości. Nawet na zaokrąglonym pałąku. Innym rozwiązaniem są drzwi natryskowe oferowane przez producentów kabin. Jest ich wiele, są dostępne w różnych wymiarach, więc możliwości dopasowania modelu do wnęki w łazience są duże. Można wybrać takie, które oprócz otwieranych skrzydeł mają nieruchome panele szklane po jednej lub dwóch stronach, co pozwala zamknąć nawet szeroki otwór. Standardowa wysokość drzwi to 180 i 190 cm. Te ostatnie będą lepsze, kiedy brodzik jest płaski albo w ogóle z niego rezygnujemy. Niektóre firmy oferują drzwi jeszcze wyższe (nawet ponad 200 cm), ale te kosztują dużo więcej. Do małych łazienek najlepsze będą drzwi przesuwne, bo nie wymagają wolnej przestrzeni przy otwieraniu. Ważne, aby wybrać takie, które po rozsunięciu dają wygodne (nie za wąskie) przejście. Drzwi rozwieralne otwierają się do środka (przy otwieraniu nie kapie z nich woda), na zewnątrz (niektórzy uważają to rozwiązanie za bezpieczniejsze) lub wahadłowo. Są prawe albo lewe, mają różne szerokości i dodatkowo możliwość regulacji, która pozwala dopasować je do wymiarów wnęki.

Najpiękniejsze łazienki: zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Nie wiesz, jak urządzić łazienkę? Zobacz nasze propozycję najmodniejszych aranżacji łazienek i zdecyduj, czy wolisz łazienkę w drzewie, płytkach, a może w biało-czarną? Zobacz galerie najpiękniejszych łazienek!

Łazienka dla gości - projektowanie łazienki
Nasi Partnerzy polecają