Jaką pralkę kupić? Na jakie funkcje pralki zwrócić uwagę? Poradnik

2018-10-19 18:34

Jaką pralkę kupić i na co koniecznie należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy, który model będzie dobry. Pralkę należy dopasować do swoich potrzeb. Pomoże w tym zadanie sobie kilku pytań dotyczących m.in. tego, jak chcemy robić pranie, ile razy w tygodniu pierzemy oraz jakie programy najbardziej by nas interesowały.

Spis treści

  1. Jaką pralkę kupić, czyli czym różnią się poszczególne modele pralek?
  2. Jaką pralkę kupić: liczba domowników
  3. Jaką pralkę kupić: częstotliwość prania
  4. Wybór pralki a dostępne miejsce
  5. Jaką pralkę kupić: obsługa pralki
  6. Jaką pralkę kupić: programy prania
  7. Jak wybrać pralkę: najczęściej spotykane specjalne programy prania
  8. Jak wybrać pralkę: to jest ważne
  9. Jak wybrać pralkę i gdzie ją postawić? Zobaczcie nasze galerie

Jeśli masz liczną rodzinę i twoja pralka musi „chodzić” kilka razy w tygodniu, wybierz model, który ochroni twój domowy budżet. Kiedy stajemy w markecie z urządzeniami AGD, przed kilkoma rzędami pralek, wybór pralki staje się bardzo skomplikowany – bo właściwie czym mamy się kierować? Im dłużej oglądamy, tym trudniej jest wybrać dobrą pralkę. Najlepiej więc przed wyjściem z domu naradzić się i wypisać na kartce kilka najważniejszych kwestii, a dopiero potem można się będzie skupić na cenie pralek, programach do prania, wyświetlaczu, a może i kolorze (choć w tym przypadku dużego wyboru nie ma, większość stanowią pralki białe, srebrzyste i czarne). Jaką wybrać pralkę? Przeczytaj nasz poradnik.

Jaką pralkę kupić, czyli czym różnią się poszczególne modele pralek?

  • zużyciem energii i wody – na każdej pralce jest oznaczenie (litery od A do G), które mówi, czy urządzenie jest oszczędne. Najmniej energii zużywają pralki oznaczone literą A (różnica w rachunku za energię pomiędzy klasą A i B wynosi ok. 40–50 zł na rok). Trzeba też sprawdzić, ile pralka pobiera wody – niektóre modele w trakcie takiego samego cyklu zużywają 39 l, a inne nawet 63 l;
  • ilością obrotów na minutę – im więcej obrotów bębna podczas wirowania, tym bardziej suche będzie pranie;
  • poziomem hałasu – droższe pralki mają dobrze wyciszony bęben i podczas pracy emitują mniej decybeli;
  • różnorodnością programów – od szczególnie szybkich, przez „oszczędne” po te do delikatnych tkanin;
  • pojemnością bębna – z reguły mieści się w nim 3–5 kg suchego prania, ale są i takie, do których włożymy 8 kg;
  • sposobem sterowania – najtańsze jest manualne. Parametry (np. temperaturę) ustawiamy za pomocą pokrętła. Droższe modele sterowane są elektronicznie. Wystarczy wybrać rodzaj tkaniny, a urządzenie automatycznie dobierze temperaturę, czas prania, ilość wody i prędkość wirowania. Producenci nazywają tę funkcję automatyką wagową lub „szóstym zmysłem”. W pralkach sterowanych manualnie odpowiednikiem takiego rozwiązania jest funkcja „pół wsadu” (można załadować połowę pojemności bębna, a pralka zużyje mniej wody). Niektóre modele elektroniczne mają cyfrowy wyświetlacz pozwalający kontrolować pranie – widać na nim, ile czasu zostało do końca programu, pojawiają się też komunikaty o awariach. W uboższych wersjach wyświetlacz zastąpiony jest diodami, które sygnalizują, na jakim etapie jest pranie;
  • dodatkowymi ułatwieniami – jak: oświetlenie bębna, panel sterowania w kilku językach, pamięć (można zaprogramować np. cztery najczęściej wykorzystywane programy), obszerne drzwiczki (o średnicy do 40 cm) otwierające się na szerokość nawet 180° (ułatwia to wkładanie prania).

..  Jak dbać o pralkę, by służyła długo? 5 wskazówek >>>

Jaką pralkę kupić: liczba domowników

Wiadomo, że im liczniejsza rodzina, tym większą pojemność powinien mieć bęben, a dostępne obecnie w sprzedaży modele pralek zmieszczą nawet powyżej 10 kg suchych rzeczy. Trzeba jednak podkreślić, że co prawda tak pojemny bęben to jedno pranie dla całej rodziny, ale trzeba pamiętać, by go zbytnio na napychać. Prane rzeczy muszą mieć trochę przestrzeni, w przeciwnym razie detergent i woda nie dotrą tam, gdzie powinny, i pranie może się okazać nieskuteczne.

Jaką pralkę kupić: częstotliwość prania

To niezwykle istotne, gdyż im częściej pierzemy, tym większą uwagę należy zwrócić na zużycie wody i prądu. Na etykiecie energetycznej – musi mieć ją każde urządzenie – są podawane klasy zużycia prądu. Najwięcej energii zużywają pralki z oznaczeniem A, mniej: A+, jeszcze mniej A++, a najkorzystniejsze pod tym kątem są pralki A+++.

Z etykiety efektywności energetycznej można się dowiedzieć wielu rzeczy (poza nazwą, znakiem towarowym oraz identyfikatorem modelu pralki). Są tam zapisane takie informacje, jak wspomniana klasa efektywności energetycznej, roczne zużycie energii elektrycznej w kWh, roczne zużycie wody, maksymalna pojemność bębna, klasa odwirowania, poziom emitowanego hałasy w dB(A) w procesie prania oraz wirowania (każda wartość określona osobno).

Wybór pralki a dostępne miejsce

Wybór miejsca na pralkę jest o tyle ważny, by było łatwo otwierać drzwiczki. Jeśli miejsca jest bardzo mało, może się przydać model pralki ładowany od góry. Dlatego przed wizytą w sklepie warto zmierzyć dokładnie miejsce, w którym postawimy pralkę, uwzględniając przy tym obszar na otwarcie drzwiczek. Warto wiedzieć, że typowe wymiary wolnostojących pralek ładowanych od frontu to 60 x 60 x 82-85 cm, druga wartość wysokości dotyczy modeli pralek z bębnem na 10 kg ubrań. Są jednak pralki mniejsze, czyli typu slim, których głębokość waha się miedzy 33 a 45 cm, a maksymalny wkład to 3-6 kg, oraz tzw. kompaktowe o głębokości 30-45 cm, szerokości 50-60 cm i wysokości 70-80 cm. Nieco inne gabaryty mają modele pralek do zabudowy. Ich szerokość to ok. 60 cm, głębokość 52-55 cm, a wysokość 82-85 cm. Jeśli pralki ładowane są od góry, to ich wymiary wynoszą najczęściej: szerokość i głębokość 60 cm, a wysokość 80-90 cm.

Jaką pralkę kupić: obsługa pralki

Łatwość obsługi pralki to bardzo ważne kryterium wyboru, gdy np. w domu jest osoba starsza. W sprzedaży są modele pralek z wygodnymi wyświetlaczami i obsługiwane intuicyjnie. Na rynku możemy spotkać pralki z następującymi rodzajami sterowania:

  • elektroniczny panel z pokrętłami – wybór programów i funkcji czy wirowania odbywa się za pomocą pokrętła. Taki panel może mieć jedno pokrętło i przyciski – wybrane parametry podświetlą diody. Warto sprawdzić, czy pokrętło działa w obie strony, by w razie złego ustawienia móc łatwo wrócić. Panel może też mieć trzy pokrętła, każde do ustawienia innego parametru;
  • elektroniczny panel z wyświetlaczem – wyświetlacz znajduje się na panelu obok pokrętła oraz przycisków i pokazują się na nim informacje o rodzaju prania czy czasie pozostałym do końca cyklu, co jest ważne, gdy chcemy wyjść z domu;
  • elektroniczny panel z wyświetlaczem lekko dotykowym – w tym przypadku to na ekranie wyświetlacza dotykamy ikon z programami czy funkcjami, które chcemy wybrać. Na takim panelu liczba przycisków jest najczęściej ograniczona do przycisku włączenia pralki.

Jaką pralkę kupić: programy prania

Oto programy prania stosowane w większości urządzeń dostępnych na rynku. Z nimi wiąże się też temperatura prania, a nawet liczba obrotów bębna.

  • bawełna – temperatura prania 60-90°C, obroty 1200-1600/min,
  • wełna – temperatura prania 30-40°C, 600 obr./min,
  • syntetyki – temperatura prania 40-60°C, 800-1000 obr./min,
  • dziecięcy – często te program prania może też nosić nazwę antyalergiczny, polega on na tym, że dłuższy jest czas nagrzewania (60-90°C ) oraz dodatkowe płukanie,
  • pranie ręczne – do tkanin delikatnych, temperatura prania to ok. 30°C i 600 obr./min,
  • pranie wstępne – program prania do rzeczy mocno zabrudzonych oraz białych,
  • pranie codzienne - klasyczna przepierka odzieży niezbyt zabrudzonej, 30-60°C i 800-1200 obr./min,
  • mix – można łączyć tkaniny naturalne z syntetycznymi, temperatura prania 40-60°C oraz 800-1200 obr./min,
  • delikatne – pranie takich rzeczy jak jedwab, koronki,
  • koszule – temperatura prania 40-60°C i delikatne wirowanie, by nie było zbyt wielu zagnieceń (z myślą o panach i ich niechęci do żelazka),
  • ubrania ciemne – chodzi o zachowanie kolorów stąd temperatura prania 30-40°C i obroty 800/min,
  • jeans – program prania porównywany do „ubrania ciemne”, wprawdzie jeans to bawełna, więc wyższa temperatura mu niestraszna, jednak chodzi o zachowanie koloru, te rzeczy najlepiej prać przewleczone na lewą stronę, chyba że komuś zależy na efekcie „sprania”, temperatura prania 40-60°C, obroty 800-1400 min,
  • odzież sportowa – zazwyczaj chodzi o odświeżenie jej po treningu, temperatura prania 40°C i 800 obr./min,
  • obuwie sportowe – temperatura prania do 40°C, ok. 800 obr./min,
  • kurtki – chodzi o tzw. puchówki, temperatura prania 30°C i 1000 obr./min.

Jak wybrać pralkę: najczęściej spotykane specjalne programy prania

  • Pranie wełny. Ten program prania producenci nazywają również praniem ręcznym. Pranie zazwyczaj odbywa się w większej ilości wody i niższej temperaturze, a ilość pranych tkanin powinna być mniejsza niż całkowity wsad. Przez większą część cyklu tkaniny moczą się w wodzie, a obroty bębna są wolniejsze niż w innych programach. W niektórych typach pralek bęben nie obraca się, a tylko delikatnie kołysze. W innych przeciwnie – dzięki wysokim obrotom bębna tkaniny rozkładają się równomiernie na jego ściankach i nie trą o siebie podczas prania.
  • Program BIO. Program polega na przedłużeniu fazy prania w temperaturze 40°C (enzymatycznej). W tej temperaturze enzymy najbardziej efektywnie usuwają z tkanin plamy pochodzenia organicznego. Po skończeniu tej fazy roztwór piorący podgrzewa się do temperatury przewidzianej programem.  Pranie oszczędne ECO przeznaczone jest do prania bielizny lekko zabrudzonej. Odbywa się w niższej temperaturze, ale trwa dłużej. Mimo wydłużonego cyklu program ECO zużywa mniej energii. Podgrzewanie wody jest bowiem najbardziej energochłonną fazą prania.
  • Pranie w zwiększonej ilości wody. W tym programie zarówno pranie, jak i płukanie odbywa się w większej niż zwykle ilości wody. Ma to szczególne znaczenie dla osób uczulonych na detergenty i małych dzieci. Program przydatny jest też do prania rzeczy delikatnych.
  • Dodatkowe płukanie można uruchomić odpowiednim przyciskiem, a w urządzeniach z rozbudowaną elektroniką pralka automatycznie sprawdza czystość wody odprowadzanej do kanalizacji i na tej podstawie dobiera odpowiednią liczbę płukań.
  • Zatrzymanie wirowania. Pranie pozostanie zanurzone w wodzie z ostatniego płukania. Zapobiega to powstaniu zagnieceń na ubraniach, dlatego niektórzy producenci nazywają tę funkcję systememredukcji zagnieceń. Przed wyjęciem prania wodę z bębna trzeba odpompować. Pompę uruchamia się za pomocą przycisku lub przestawiając pokrętło programatora.
  • Program krótki. Ten cykl prania trwa krócej (ok. pół godziny). Poleca się go do prania bielizny lekko zabrudzonej.

Jak wybrać pralkę: to jest ważne

Nowoczesne pralki mają systemy zabezpieczające przed dziećmi, by nie otworzyły urządzenia w trakcie pracy. Różnego rodzaju sensory dobierające optymalną ilość wody oraz czas do danego rodzaju tkanin oraz wielkości załadunku, a także czasu, wody oraz energii do załadunku. Po zakończeniu pracy sygnalizują to najczęściej dźwiękiem. Każde działanie pralki można zaprogramować z wyprzedzeniem – wcześnie załadowana, włączy się w najbardziej godnym dla nas czasie.

Jak wybrać pralkę i gdzie ją postawić? Zobaczcie nasze galerie

Jak wybrać pralkę to pierwszy problem, z którym musimy sobie poradzić przed zakupem. Kolejnym jest miejsce, w którym ją postawimy. W małej łazience czy w kuchni? W zabudowie czy lepiej pozostawić ją odkrytą? Zobaczcie nasze galerie i sprawdźcie, jakie rozwiązanie podoba wam się najbardziej!

Nasi Partnerzy polecają