Tomek Rygalik: polski designer i wykładowca. Poznaj Studio Rygalik!

2017-05-18 18:15

Tomek Rygalik to jeden z najzdolniejszych projektantów młodego pokolenia. Prowadzi autorskie Studio Rygalik (od 2012 r. z Gosią Rygalik), ponadto jest doktorem sztuki, wykładowcą oraz kuratorem. Poznaj sylwetkę Tomka Rygalika, a także wybrane jego projekty.

Tomek Rygalik urodził się w Łodzi w 1976 roku, a na Politechnice Łódzkiej studiował architekturę. Później (w 1999 r.) ukończył wydział wzornictwa przemysłowego (Industrial Design) w Pratt Institute w Nowym Jorku – otrzymał dyplom z wyróżnieniem i nagrodę The Pratt Circle Award za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Po studiach na kilka lat zatrzymał się w Stanach Zjednoczonych, gdzie współpracował z wieloma firmami – m.in. MTV, Kodak, Polaroid, Unilever czy DuPont.

Tomek Rygalik: designer i pracownik naukowy

W 2003 roku Tomek Rygalik rozpoczął studia w Royal College of Art w Londynie, a po dwóch latach zyskał tytuł MA (Master of Arts). Po uzyskaniu dyplomu (2005) dołączył do zespołu badawczo-rozwojowego na uczelni jako pracownik naukowy (Research Associate, pierwszy Polak na tym stanowisku). W tym samym czasie otworzył swoje studio projektowe w Londynie. Gdy wrócił do Polski, zorganizował studio projektowe w Łodzi (2009), a także w Warszawie (2010). Jeszcze wcześniej, bo w 2008 roku, zaczął prowadzić pracownię projektowania na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracownia PG13 („Pracownia Gościnna”) na początku liczyła trzynaścioro studentów, później zaś liczba wzrosła.

Zobacz też:

Maja Ganszyniec - projektantka produktów >>>

Dorota Koziara - projektantka wnętrz, mebli i ceramiki >>>

Tomek Rygalik umiejętnie łączy obowiązki pracownika naukowego oraz projektanta. Od 2012 swoje Studio Rygalik prowadzi razem z partnerką, projektantką Gosią Rygalik. W swoim portfolio ma współpracę z wieloma cenionymi markami, jak np. Moroso, Noti, IKEA, Profim, Ideal Standard, Heineken czy Siemens. Realizuje się również jako dyrektor kreatywny takich czołowych polskich marek meblowych, jak Comforty i Paged.

Meble Uxi
Autor: Ernest Wińczyk Krzesła, w tym barowe, z kolekcji "Uxi" (Paged)

Ponadto Tomek Rygalik współpracuje z instytucjami kultury. Realizował projekty dla m.in. Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Instytutu Adama Mickiewicza, Muzeum Historii Żydów Polskich, BOZAR, Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Narodowego, Muzeum Fryderyka Chopina czy Instytutów Kultury Polskiej. W 2011 roku pełnił zaszczytną funkcję architekta polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Tomek Rygalik: styl projektowania

Duży wpływ na światopogląd Tomka Rygalika i jego styl pracy miało dorastanie w epoce transformacji ustrojowej. Projektant często zwraca uwagę na tzw. polską „zaradność”, która wiązała się z tym, że twórczo i z dużą dozą praktyczności należało wykorzystywać materiały dostępne w ograniczony sposób. Ponadto Tomek Rygalik docenia wartość designu, a także to, że dzięki niemu można ulepszać rzeczywistość i kulturę materialną. Według Rygalika odwaga oraz stała chęć, by stawiać czoło trudnościom, powinny charakteryzować każdego projektanta. W swojej pracy wykładowcy zwraca również uwagę na pułapki designu, ostrzega, by nie iść na skróty ani nie projektować rzeczy niepotrzebnych, które – owszem – można ciekawie „ograć” poprzez marketing, ale daleko temu do etosu projektowania.

Tomek Rygalik: wybrane projekty

Tomek Rygalik ma na swoim koncie wiele rozpoznawalnych projektów, a do tego wyróżnień i nagród. Instytut Wzornictwa Przemysłowego przyznał mu zaś tytuł Designera Roku 2015. A oto kilka wybranych realizacji Rygalika:

Lampa „Genotyp” (Comforty): dała się poznać zwłaszcza podczas polskiej prezydencji w Radzie UE – gościła wtedy w wielu salach konferencyjnych. Minimalistyczna lampa wykonana z Corianu® (materiał DuPont, z którego powstają przede wszystkim blaty) miękko rozprasza światło. Świetny wybór do nowoczesnych wnętrz.

Fotel „Tulli” (Noti): ukłon w stronę polskiego designu, czyli nawiązanie do fotelu „Tulipan” (1973, proj. Teresa Kruszewska). Mebel wykonany jest w całości z tworzywa polietylenowego. Oparcie tworzy jedną całość z delikatnie rozchylającymi się podłokietnikami. Fotel w wielu kolorach, świetny i do ogrodu, i do wnętrz. Zdobywca Red Dot Award 2016. Dostępny jest również w wersji z miękką tapicerką.

Nie przegap: Moda na PRL i polski design sprzed dziesięcioleci >>>

Sofa „Hover” (Profim): na lekkim optycznie, metalowym stelażu oparto tapicerowany kubełek z wygodną poduszką (sprężysta, wysokiej jakości pianka). Można wybrać model dwukolorowy – kubełek i poduszka w różnych barwach. Sofa jest bardzo lekka optycznie, za to wyjątkowo solidna i stabilna. W kolekcji „Hover” znajdują się też fotele i stoliki kawowe. Można więc kupić od razu cały komplet wypoczynkowy.

Krzesło „Uxi” (Paged): doskonale wpisujące się we współczesne trendy i potrzeby. Solidna konstrukcja z naturalnego materiału (drewno bukowe) idzie w parze z prostą formą. Krzesło wyróżnia się charakterystycznym wygiętym oparciem, a także prostokątnym przekrojem przedniej nogi. W kolekcji „Uxi” znajdują się też fotele i stołki barowe.

Fotel „Mamu” (Noti): kompaktowy fotelik idealny zarówno do nowoczesnych wnętrz domowych, jak i komercyjnych. Wygodne siedzisko z formowanego filcu wzbogacone jest o poduszkę oraz pokrowiec. Całość zaś wspiera się na lekkich optycznie drewnianych nóżkach. Mebel dostępny w wielu ciekawych kolorach.

Fotel Mamu
Autor: Noti Fotele "Mamu" w kilku wariantach wykończeniowych

Fotel „Raw” (Moroso): nietypowe mebel w całości wykonany ze skóry. Dzięki pomysłowemu spreparowaniu materiału nie była potrzebna rama nośna z innego tworzywa.

Sofa „Chopin” (Comforty): nieco ekstrawagancki, modułowy mebel wypoczynkowy, którego geometryczna forma nawiązuje do kształtu fortepianu. Świetnie sprawdza się też w roli szezlongu i miejsca do spania.

Wieszak stojący „Seven” (Profim): wykonany z solidnej stali lakierowanej proszkowo, przypomina drzewko. Dostępny w radosnych kolorach, a żeby było jeszcze ciekawiej, haczyki na ubrania wyróżniają się inną barwą, kontrastową do całości.

Fotel „Lemming” (Iker): kompaktowy mebel zaprojektowany z myślą o wnętrzach użyteczności publicznej. Wyróżnia się nisko zamocowanym siedziskiem. Dostępne są obicia z tkaniny bądź skóry. Oprócz foteli w kolekcji znajdują się też sofy.

„Baguette Tables”: niezwykły projekt stworzony podczas Vienna Design Week Laboratory. Stoliki w całości wykonano z wysuszonych bagietek, które miały zostać wyrzucone na śmietnik. W ten sposób Tomek Rygalik chciał zwrócić uwagę na problem marnowania żywności, a także na to, że surowce do produkcji mebli znajdują się wokół nas.

Tomek Rygalik znany jest również z projektów wyposażenia wnętrz użyteczności publicznej, m.in. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Chopina czy znanej warszawskiej kawiarni Między Nami. Z kolei w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej z powodzeniem działa zaprojektowany przez Tomasza Rygalika „Pokój z kuchnią”, czyli przestrzeń warsztatowa i do twórczego wypoczynku.

Nasi Partnerzy polecają