Rower w mieszkaniu. Jak go przechowywać, by nie przeszkadzał nam i innym?

2020-08-11 14:22

Rower w mieszkaniu to problem dla większości cyklistów (a właściwie zmora dla ich współlokatorów) mieszkających w mieście w bloku. Jak i gdzie przechowywać rower w mieszkaniu by nie przeszkadzał? Wiosna i lato nadchodzą wielkimi krokami więc problem przechowywania roweru w mieszkaniu powraca jak przysłowiowy bumerang.

Spis treści

  1. Rower w mieszkaniu sprytnie ukryty? Czy to możliwe?
  2. Jak zrobić wieszak na rower: instrukcja krok po kroku
  3. Rower w mieszkaniu jako oryginalna dekoracja?

Robi się coraz cieplej, nadchodzą zmiany, wymieniamy garderobę z zimowej na letnią i… nasz ukochany rower znowu pojawia się w naszym mieszkaniu. Pojawia się więc nieodłączne pytanie: jak i gdzie trzymać rower w mieszkaniu, by:

•    nie przeszkadzał współlokatorom?•    nie brudził ścian i podłóg•    nie blokował dostępu do szaf•    nie zawadzał w komunikacji? Przechowywanie roweru możemy potraktować na dwa sposoby. Możemy postarać się schować rower w szafie, ale o tym powinniśmy pomyśleć na etapie projektowania wnętrz mieszkania albo przed większym remontem lub jeśli, to nie możliwe postarajmy się zrobić z roweru w mieszkaniu oryginalną dekorację. Dla chcącego... Sprawdzą się też różnego typu wieszaki na rower.

Rower w mieszkaniu sprytnie ukryty? Czy to możliwe?

Odpowiedzi na powyższe pytania nie są wcale takie proste, zwłaszcza jeśli nie dysponujemy dostateczną przestrzenią w przedpokoju czy holu. Pomijamy wiec tutaj ustawienie roweru po prostu pod ścianą i omijanie go bez najmniejszego problemu. Na etapie projektowania mieszkania albo przed dużym remontem można pomyśleć o zrobieniu szafy, w której dałoby się wygospodarować miejsce na 1 lub 2 rowery (mogą stać na tylnym kole lub w pozycji poziomej) - zobaczcie zdjęcia w galerii. Innym, dosyć popularnym, no najprostszym pomysłem jest zawieszenie roweru na ścianie tak, żeby nie przeszkadzał w komunikacji w wąskim przedpokoju.

Jak zrobić wieszak na rower: instrukcja krok po kroku

Wieszaki mogą być albo wysoko, prawie pod sufitem, albo na wysokości rąk, tak by nawet ktoś, kto nie jest siłaczem dał radę umieścić tam rower bez problemu. Dobrze jest wtedy pomalować ścianę lub chociaż jej fragment farbą zmywalną w ciemniejszym odcieniu. Nie będziemy się wtedy stresować zabrudzonymi ścianami. Dobrym miejscem do przechowywania roweru w mieszkaniu, a często nie wykorzystanym są schody, a właściwie przestrzeń pod nimi. Niektórzy cykliści trzymają rower za kanapą – też fajny pomysł. Odsuwamy kanapę od ściany, robimy półkę, na której ustawiamy dekoracyjne drobiazgi czy lampy, a pod półkę, pomiędzy sofę i ścianę wsuwamy rower.

Rower w mieszkaniu jako oryginalna dekoracja?

Czasem słuszna okazuje się zasada, że jeśli czegoś nie możemy ukryć pokażmy to! Przechowywanie roweru w domu jest idealnym przykładem na realizacje tej zasady. Jeśli rower jest czerwony, pomalujmy ścianę na niebiesko – nie dość, że ściana będzie zabezpieczona, to stworzy się ładna kompozycja. Rower miejski z wiklinowym koszykiem również może stać się oryginalną ozdoba mieszkania miejskiej romantyczki. Co powiecie na rower zawieszony na ścianie z cegły? Rower można również zawiesić na oryginalnej półce, na której można położyć na przykład książki … Jeśli mamy miejsce na  postawienie roweru w przedpokoju warto pomyśleć o zastosowaniu specjalnego stojaka pod tylne koło. Mamy wtedy pewność, że rower tak łatwo się nie przewróci, nie zrobi nam krzywdy no i oczywiście co tez jest bardzo istotne – nie pobrudzi ścian. Bez względu na sposób w jaki trzymamy rower w domu nie unikniemy czyszczenia go z grubszego brudu przed wstawieniem go na swoje miejsce. Jeśli mieszkamy na wyższym piętrze i korzystamy z windy, wtedy czyszczenie roweru z błota staje się obowiązkowe – za to wszyscy sąsiedzi będą nam na pewno wdzięczni. Chyba że po drodze do domu mamy samoobsługową myjnię samochodową…?

Dlaczego warto jeździć na rowerze?
Nasi Partnerzy polecają