Schody: dąb. Dlaczego warto zdecydować się na schody dębowe?

2022-01-05 10:37

Schody dębowe to gwarancja wysokiej jakości i estetyczna uczta dla zmysłów. Dąb to jeden z najtrwalszych rodzimych gatunków drzew, od wieków ceniony za swoje piękno i wytrzymałość. Dlaczego warto zdecydować się na schody dębowe? Jak wkomponować dębowe stopnie w klasyczne i nowoczesne wnętrze? 

Schody dębowe
Autor: Katarzyna Białasiewicz/Getty Images Dąb jest wytrzymały, solidny i odporny na ścieranie, a przy tym wygląda szykownie i elegancko. To idealny materiał na schody

Spis treści

  1. Dąb – wady i zalety drewna dębowego
  2. Schody dębowe – rodzaje i aranżacje we wnętrzu
  3. Zainspiruj się! Schody w różnych odsłonach

Dąb – wady i zalety drewna dębowego

Schody dębowe, podobnie jak zegarki Rolex czy ultraszybkie Lamborghini nie wymagają nadmiernych zabiegów marketingowych. Drewno dębowe to klasa sama w sobie. Jest wytrzymałe, twarde, odporne na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Charakterystyczne usłojenie i głęboki kolor podnosi atrakcyjność dębiny. Ten gatunek drewna niedługo po ścięciu przybiera barwę szaro-żółtą, ale z czasem ciemnieje, osiągając miodowy lub ciemno-brązowy kolor.

Jeżeli marzymy o wytrzymałych schodach drewnianych, ale w innym kolorze niż naturalny, dąb będzie najlepszym wyborem. Ciemne stopnie o czekoladowym odcieniu lub inspirowane amerykańskimi wnętrzami białe schody – po odpowiednim przygotowaniu drewno dębowe możemy zabarwić wedle uznania.

Kolejną zaletą dębu jest łatwość jego obróbki. Projektując schody dębowe, możemy dowolnie przycinać i sklejać dębinę, dostosowując ją do naszych potrzeb. Schody z dębu doskonale sprawdzą się w intensywnie eksploatowanych miejscach, dzięki wysokiej odporności na ścieranie. Drewniane schody, niezależnie od stylu wnętrza, wprowadzą do niego nutę elegancji i domowego ciepła.

Niestety, w odróżnieniu od płytek i kamienia, o drewno należy dbać podwójnie. Mimo swojej wytrzymałości dąb powinien być regularnie impregnowany, np. przez pokrywanie schodów warstwą oleju lub lakieru. Odpowiednia impregnacja wydłuży żywotność drewna, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się nim przez wiele lat. Schody dębowe nie są jednak wolne od wad.

Piękno i wytrzymałość dębiny mają swoją cenę, którą przebijają tylko gatunki egzotyczne. Dębowe schody to kosztowna inwestycja, na którą wydamy kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Szacuje się, że pojedynczy stopień dębowy montowany na betonowych schodach to koszt rzędu 400 złotych, natomiast balustrada w całości wykonana z dębiny może nas wynieść nawet 1200 zł.

Schody dębowe – rodzaje i aranżacje we wnętrzu

Schody drewniane mają dużą przewagę nad popularnymi schodami z betonu – dodają wnętrzu wrażenia lekkości. Naturalnie, wygląd, rodzaj i rozmiar schodów zależy od metrażu mieszkania, dlatego to, jakie schody wybierzemy, powinniśmy ustalić już na etapie projektowania domu.

Niewielki korytarz pomieści schody jednobiegowe lub schody kręte. Druga opcja daje większe możliwości aranżacyjne i estetyczne, jednak może przysporzyć w przyszłości kłopotów, jeśli np. zdecydujemy się na wniesienie obszernego mebla na piętro. W większych mieszkaniach i domach możemy postawić na schody dwu- lub trzybiegowe.

Schody dębowe wyglądają najlepiej w towarzystwie jasnych ścian. Biel jak żaden inny kolor potrafi wyeksponować wszystko, co najlepsze w drewnie. Decydując się na betonowe schody, warto pomyśleć nad dębowymi stopniami. Takie połączenie to nie tylko estetyczny majstersztyk (drewno dobrze komponuje się z naturalną szarością betonu), ale również gwarancja trwałości i wytrzymałości.

Schody dębowe dają dużo możliwości aranżacyjnych. Jeżeli zależy nam na ujednoliconej przestrzeni, dlaczego nie wykorzystać dębiny do konstrukcji schodów i podłogi? Równowaga w dekorze to klucz do sukcesu – by nadmiernie nie przytłoczyć wnętrza jednym materiałem (drewnem), warto zdecydować się na metalowe lub białe barierki balustrady. Osobom, którym zależy na lekkości i nowoczesności, na pewno przypadną do gustu balustrady wykonane ze szkła.

Zainspiruj się! Schody w różnych odsłonach

Nasi Partnerzy polecają