Schody kręte w domu – czy to dobry pomysł? Wady i zalety schodów kręconych

2020-05-31 18:46

Schody kręte, zwane również kręconymi, mają wiele zalet i w przeciwieństwie do niektórych rodzajów schodów, doskonale nadają się do mieszkań o niewielkim metrażu. Proste w montażu i wytrzymałe, lekkie i dekoracyjne – o schodach krętych można by mówić w nieskończoność. Czym wyróżnia się ten typ schodów na tle pozostałych? Jakie są ich wady i zalety? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, decydując się na okrągłe schody.

Schody kręte
Autor: Gvoic_M/GettyImages Nietuzinkowy kształt, finezyjna balustrada, trójkątne stopnie sprawiają, że schody kręte same w sobie stanowią ozdobę wnętrza

Spis treści

  1. Schody kręte – materiały, konstrukcja, właściwości
  2. Zalety i wady schodów krętych
  3. Zainspiruj się! Nasze pomysły na schody w domu

Schody kręte – materiały, konstrukcja, właściwości

Schody kręte możemy ustawić tak naprawdę wszędzie – w centrum pokoju, z tyłu salonu, tuż przy drzwiach itd. Wszystko dzięki niewielkim rozmiarom i konstrukcji, która umożliwia szybki i nieskomplikowany montaż. Schody kręcone składają się zazwyczaj ze słupa, wykonanego ze stali (rzadziej z drewna lub żelbetu), do którego przymocowane są stopnie kształtem przypominające trójkąt lub wycinek koła. Słup przymocowany do podłogi i stropu nie jest jedynym środkiem ciężkości. Tę funkcję często pełni również balustrada, która dodatkowo wzmacnia konstrukcję schodów. Schody kręcone stanowią ozdobę wnętrza, niezależnie od materiału, z jakiego są wykonane. Już sam ich kształt wprowadza efekt lekkości, „unoszenia się”, a dzięki ozdobnym stopniom, finezyjnie zakręconej balustradzie i dekoracyjnemu słupowi (np. pofalowany lub przypominający świder) wzbudza niegasnący zachwyt gości i domowników.

Schody kręte powinny zapewniać komfort i bezpieczeństwo podczas użytkowania, dlatego warto zapoznać się z parametrami schodów, które pozwolą dostosować rozmiary schodów tak, by wygodnie się z nich korzystało. Po pierwsze: szerokość kręconych schodów powinna wynosić minimum 80 cm. By po stopniach wychodziło się najwygodniej, każdy z nich powinien mieć minimum 25 cm szerokości, a więc tyle ile przeciętna długość stopy dorosłego człowieka. Nie zapominajmy, że przez ograniczoną przestrzeń, schody kręte są bardziej strome niż pozostałe rodzaje schodów. Dobrze jest, by wysokość stopnia nie przekraczała 18 centymetrów – optymalna wysokość zadba o to, żeby nasze stopy się nie męczyły i żeby dzieci oraz osoby starsze mogły bezpiecznie wchodzić i schodzić ze schodów.

Zalety i wady schodów krętych

Najczęściej wymienianą zaletą schodów krętych jest ich uniwersalność i niewielki rozmiar. W szczególności przydaje się to w małych mieszkaniach, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Wertykalność schodów kręconych pozwala umieścić je w każdym miejscu we wnętrzu, w przeciwieństwie do tradycyjnych schodów, które wymagają większej przestrzeni i ściany, do której można je przymocować. Nietypowy kształt schodów krętych i mnogość materiałów pozwala na stworzenie pięknej i funkcjonalnej ozdoby bez obaw, że przytłoczy ona wnętrze. Lekkość schodów krętych możemy podkreślić konstrukcją z metalu, a jeśli zależy nam na eleganckim, minimalistycznym designie, wybierzmy kręcone schody z drewna bukowego lub jesionowego. Możemy również dopasować ażurową lub szklaną balustradę, która zapewni bezpieczeństwo i wzmocni efekt delikatności i lekkości krętych schodów.

Niestety, kręte schody mimo swojej wyjątkowości nie są wolne od wad. Głównym argumentem przeciw schodom kręconym jest ich nieporęczność. Niewielki rozmiar i spiralny kształt mogą uniemożliwić wnoszenie i znoszenie z piętra dużych, ciężkich mebli, materaca itd. Ponadto, kręte schody są dość strome, dlatego będą wyzwaniem dla seniorów i małych dzieci. Ile kosztują schody kręte? Wszystko zależy od materiałów, rozmiaru, balustrady i samej konstrukcji schodów. Zazwyczaj ceny schodów kręconych są nieco niższe niż schodów prostych, ale bez względu na materiał i rozmiar musimy przygotować się na wydatek kilku tysięcy złotych.

Zainspiruj się! Nasze pomysły na schody w domu

Nasi Partnerzy polecają