Domowe porządki: czym i jak sprzątać pokój niemowlaka?

2015-03-13 13:44

Do czystości mieszkania, w którym ma pojawić się lub w którym już zadomowił się noworodek należy przyłożyć szczególną uwagę. Jednak nie wszystkie standardowe środki czystości są całkowicie neutralne dla zdrowia dziecka. Czym i jak powinniśmy więc sprzątać mieszkanie, a w szczególności pokój niemowlaka? Podpowiadamy, których detergentów lepiej unikać oraz jak w bezpieczny sposób dbać o czystość pokoju niemowlaka.

Spis treści

  1. Sprzątanie pokoju niemowlaka: czysto, ale nie sterylnie
  2. Sprzątanie pokoju niemowlaka: jakich środków czystości nie używać?
  3. Sprzątanie pokoju niemowlaka: jakie środki czystości wybrać?
  4. Sprawdź: Ekologiczne sposoby na sprzątanie domu: soda, ocet, cytryna. Zobacz, jak to zrobić >>>

Oczywistym jest, że gdy w naszym mieszkaniu zjawia się nowy, mały lokator, przykładamy wszelkie możliwe starania do tego, by utrzymać wnętrza w jak największej czystości. Nie ma w tym nic dziwnego, jednak w „szale” sprzątania nie powinniśmy zapominać o tym, by nie używać pewnego rodzaju środków czystości, szczególnie w pokoju niemowlaka, jak i o tym, by nie wyjałowić zbytnio środowiska, w którym przebywa maluch.

Sprzątanie pokoju niemowlaka: czysto, ale nie sterylnie

Wyjaławianie pokoju niemowlaka jest częstym błędem popełnianym przez młodych rodziców. Bojąc się o zdrowie malucha, doprowadzają oni jego pokój do prawie sterylnego stanu, czasem nawet przy pomocy specjalistycznych lamp bakteriobójczych i innych wynalazków. To błąd. Wbrew pozorom, pozbawienie środowiska małego dziecka wszelkich drobnoustrojów, wirusów i bakterii wcale nie działa na korzyść jego zdrowia. Wyjałowione środowisko może bowiem zaszkodzić malcowi, ponieważ jego system odpornościowy nie ma możliwości zetknięcia się z różnymi mikroorganizmami i udopornienia się na nie. W efekcie dziecko może stać się podatne na alergie, przeziębienia, a nawet poważniejsze choroby. Dbajmy więc o czystość pokoju niemowlaka, ale nie do przesady!

Sprzątanie pokoju niemowlaka: jakich środków czystości nie używać?

W teorii wszystkie dostępne w sklepach środki czystości są bezpieczne dla zdrowia ludzi – w przeciwnym wypadku nie zostałyby dopuszczone do sprzedaży – mimo to nie wszystkie z nich nadają się do sprzątania pomieszczeń, w których przebywają małe dzieci. Kupując detergenty, których zamierzamy użyć do sprzątania pokoju niemowlaka, najlepiej więc dokładnie przeczytać informacje zawarte na ich opakowaniach. Jeśli na którymś ze środków czystości znajduje się informacja, że jest on toksyczny, zrezygnuj z niego. Unikaj używania preparatów wydzielających ostry, gryzący zapach, które mogą podrażnić delikatne śluzówki malucha, ale i tych perfumowanych (o zapachu lasu, łąki czy morskiej bryzy). Zawarte w nich substancje zapachowe są jedną z najczęstszych przyczyn powstawania alergii. Ponadto w mieszkaniu, w którym znajduje się mały lokator nie powinno się stosować odświeżaczy powietrza, preparatów do przetykania rur oraz wybielaczy.

Sprzątanie pokoju niemowlaka: jakie środki czystości wybrać?

Najbezpieczniejszym wyjściem jest sprzątanie pokoju niemowlaka specjalnie przeznaczonymi do tego preparatami, które znaleźć można w aptekach i sklepach z artykułami dziecięcymi lub ekologicznymi środkami czystości, również dostępnymi w tego typu sklepach oraz w miejscach sprzedających zdrową żywność. Jeśli nie ufasz nawet tego typu produktom, możesz samodzielnie wykonać ekologiczne i bezpieczne dla zdrowia malucha środki czystości. Do ich sporządzenia przydadzą ci się ocet, soda oczyszczona, cytryna lub kwasek cytrynowy i ewentualnie olejki eteryczne.

Sprawdź: Ekologiczne sposoby na sprzątanie domu: soda, ocet, cytryna. Zobacz, jak to zrobić >>>

Sprzątanie pokoju niemowlaka
Autor: Thinkstockphotos.com Oczywistym jest, że gdy w naszym mieszkaniu zjawia się nowy, mały lokator, przykładamy wszelkie możliwe starania do tego, by utrzymać wnętrza w jak największej czystości. Nie ma w tym nic dziwnego, jednak w „szale” sprzątania nie powinniśmy zapominać o tym, by nie używać pewnego rodzaju środków czystości, szczególnie w pokoju niemowlaka, jak i o tym, by nie wyjałowić zbytnio środowiska, w którym przebywa maluch.