Domowe porządki w łazience: sprzątanie łazienki od podstaw

2015-07-23 17:17

Sprzątanie łazienki od podstaw, czyli domowe porządki w łazience! Czysta łazienka to nie tylko estetyczne wnętrze, ale przede wszystkim bezpieczne. Higiena w łazienkowym wnętrzu to podstawa. Z uwagi na to, zanim zabierzemy się za sprzątanie łazienki, warto poznać zasady łazienkowych porządków. Czym i jak sprzątać łazienkę? Prezentujemy ABC porządków w łazience.

Sprzątanie łazienki
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Domowe porządki: płyny, żele i mleczka do sprzątania łazienki
  2. Czy uniwersalne preparaty do czyszczenia są rzeczywiście uniwersalne?
  3. Skład preparatów czyszczących, a nasze bezpieczeństwo
  4. Preparaty do czyszczenia: skład i właściwości

Sprzątanie łazienki od podstaw: aranżacja łazienki decyduje o wyglądzie i estetyce wnętrza. Niemniejszy wpływ na ostateczny wyraz łazienki ma ład i porządek w kąpielowym wnętrzu. Wbrew pozorom, łazienka jest jednym z najbardziej wymagających wnętrz, jeśli chodzi o utrzymanie w niej porządku. W wyposażeniu łazienki łączą się ze sobą różnorodne materiały, które wymagają odpowiedniego podejście. Pytki ceramiczne, lustra, naturalne drewno, ceramika sanitarna, czy stal chromowana – wszystkie te materiały wymagają czyszczenia specjalistycznymi preparatami. Sprawdźcie, jak w odpowiedni sposób dbać o porządek w łazience.

Domowe porządki: płyny, żele i mleczka do sprzątania łazienki

Na półkach sklepowych znajdziemy wiele różnorodnych preparatów przeznaczonych do czyszczenia łazienki. Wśród nich można jednak wyróżnić płyny, żele, czy pasty, które różnią się składem i przeznaczeniem. Do wyboru mamy preparaty pod postacią:

  • Płyny – często też koncentraty, które dodaje się do wody w odpowiednich proporcjach, zwykle przeznaczone są do kilku rodzajów powierzchni. Bywają też w sprayu, do rozpylania bezpośrednio na czyszczone powierzchnie. Preparaty czyszczące pod postacią płynu odtłuszczają, usuwają brud, kurz, kamień i rdzę.
  • Żele – dają się rozcieńczać, są najczęściej powierzchniowo czynne i służą do mocniejszych zabrudzeń. Poradzą sobie z osadem wapiennym i rdzą, są przydatne do czyszczenia ceramiki sanitarnej.
  • Pianki – także powierzchniowo czynne, dłużej trzymają się powierzchni, czyszczą szkło, płytki ceramiczne, eliminują kamień i rdzę. Przeznaczone są do powierzchni ceramicznych, a inne do metalu.
  • Mleczka – to środki do delikatnego szorowania. Odplamiają i wybielają. Są idealne do ceramiki sanitarnej i stali.
  • Proszki i pasty – najlepsze do szorowania, często także wybielają powierzchnie czyszczone.

Oprócz bogatej oferty preparatów do czyszczenia, na rynku występują także różne rodzaje gąbek i ściereczek. Warto pamiętać, żeby delikatnych chromowanych powierzchni, jak i urządzeń sanitarnych nie trzeć metalowymi czyścikami, bo możemy uszkodzić powłoki ochronne. Do powierzchni delikatnych przeznaczone są delikatne, łagodne ściereczki.

Czy uniwersalne preparaty do czyszczenia są rzeczywiście uniwersalne?

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest sprzątanie łazienki dowolnym preparatem, bez czytania informacji na opakowaniu. Każdy preparat przeznaczony jest do innego rodzaju powierzchni. Czyszcząc ceramikę łazienkową nieodpowiednim preparatem możemy doprowadzić do zmatowienia powierzchni czy nawet jej starcia. Takie uszkodzenia są nieodwracalne. Dlatego zarówno dobór odpowiednich środków pielęgnacyjnych, jak i narzędzi czyszczących jest niezwykle istotny. Oczywiście są preparaty uniwersalne, które nie zrobią szkody, jednak ich uniwersalność wcale nie polega na tym, że można je stosować do wszystkiego. Przy tym wszystkim warto mieć na uwadze także własne zdrowie. Walka z zanieczyszczeniami, polegająca na stosowaniu wielu różnych preparatów, jeden po drugim, może niekorzystnie odbić się na naszym samopoczuciu.

Skład preparatów czyszczących, a nasze bezpieczeństwo

Skuteczność, a także bezpieczeństwo stosowania poszczególnych preparatów pielęgnacyjnych zależy przede wszystkim od składu. Co warto wiedzieć o poszczególnych składnikach preparatów czyszczących?

  • Preparat z wodorotlenkiem sodu (np. do przepychania rur) w reakcji z gorącą wodą może poparzyć drogi oddechowe, a nawet spowodować utratę wzorku. Z kolei, w kontakcie z preparatami do szkła i metalu (z amoniakiem w składzie) może wywołać gaz, uszkadzający płuca.
  • Preparaty z amoniakiem w kontakcie z wybielaczami, zawierającymi chlor wywołują kłopoty z oddychaniem.
  • Cytryna i chlorowy wybielacz mogą doprowadzić nawet do śmierci!

Preparaty do czyszczenia: skład i właściwości

W sklepach znajdziemy preparaty do czyszczenia, w składzie, których są m.in.

  • Aktywny tlen, którego zadaniem jest ułatwienie usuwania brudu.
  • Ocet i ekstrakty cytrusowe, które cechują właściwości odtłuszczające.
  • Chlor, podchloryn, amoniak – wybielają i dezynfekują.
  • Soda oczyszczana – usuwa przebarwienia.
  • Dzięki tym składnikom pozbędziemy się tzw. kamienia, grzybów i pleśni, a współdziałając z innymi odpowiednio dobranymi, pomogą usunąć wszystkie brudy, z odtłuszczaniem włącznie.