Domowy środek do dezynfekcji: jak zrobić?

2020-03-16 13:39

Domowy odkażacz, czyli środek do dezynfekcji, stanowi świetną alternatywę dla gotowych preparatów do kupienia w sklepach. Można go zrobić łatwo samodzielnie – często też z oszczędnościami dla budżetu. Jak przygotować taki środek? Do czego się przydaje i co w domu warto odkażać? O tym przeczytasz niżej.

Domowy środek do dezynfekcji: jak zrobić?
Autor: GettyImages Domowy środek do dezynfekcji można łatwo przygotować samodzielnie

Spis treści

  1. Domowy środek do dezynfekcji rąk – jak przygotować?
  2. Uniwersalny środek dezynfekujący do domu – jak przygotować?
  3. Co odkażać w domu?

W związku z dużym zainteresowaniem środkami antybakteryjnymi możemy mieć problem z zakupieniem ich w sklepach. Ale na szczęście istnieje możliwość przygotowania takich odkażaczy w domu – zarówno do rąk, jak i dezynfekowania różnych miejsc oraz powierzchni.

Domowy środek do dezynfekcji rąk – jak przygotować?

Częste mycie rąk pozwala uchronić się przed szkodliwymi mikroorganizmami, w tym bakteriami i wirusami. Dużą skuteczność w tym zakresie wykazuje zwykła woda z mydłem. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że korzystamy z naprawdę dobrej metody, możemy pokusić się o przygotowanie specjalnego środka do dezynfekcji rąk. Dzięki niemu pozbędziemy się groźnych patogenów także wtedy, gdy nie mamy możliwości tradycyjnego umycia rąk. Oto kilka dobrych receptur.

Żel dezynfekujący do rąk

Pierwszy środek przygotowujemy na bazie żelu aloesowego. Potrzebne będą: 1/4 szklanki żelu, 2 łyżki spirytusu salicylowego, 30 kropli olejku antybakteryjnego (np. eukaliptusowego, z drzewa herbacianego). Wszystkie składniki dokładnie mieszamy ze sobą i umieszczamy w pojemniku z dozownikiem. Przed każdym użyciem należy nim wstrząsnąć.

Płyn do dezynfekcji rąk z dwóch składników

Najprostszy do samodzielnego przygotowania jest środek do dezynfekcji rąk na bazie dwóch składników: alkoholu i wody. Trzeba rozcieńczyć np. spirytus wodą w takich proporcjach, by mieszanka zawierała około 70% alkoholu. Przykładowo, na 500 ml spirytusu 96% przypada 200 ml wody. Najlepiej używać wody destylowanej lub przegotowanej i przefiltrowanej. Do butelki wlewamy najpierw wodę, a potem spirytus. Zamykamy ją, później wstrząsamy. I gotowe!

Płyn o stężeniu alkoholu 70% to najlepsze rozwiązanie, ponieważ jest wystarczające do eliminacji bakterii i wirusów, a jednocześnie nie podrażnia skóry.

Warto wiedzieć: alkohol stanowi skuteczny środek na bakterie i wirusy, ponieważ uszkadza ich zewnętrzne warstwy, przenika wewnątrz i powoduje trwałe zniszczenie białek wirusowych i bakteryjnych (na skutek procesu zwanego denaturacją).

Środek do dezynfekcji rąk – zalecenia WHO

W temacie dezynfekcji rąk wypowiadała się Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Zaleca ona używanie takich substancji biobójczych, jak alkohol etylowy (96%, najlepiej jako spirytus spożywczy), alkohol izopropylowy, czyli izopropanol (99,8%), oraz woda utleniona (nadtlenek wodoru). Jeśli przygotowujemy odkażacz do rąk, warto dodać do niego także glicerol (glicerynę), który dobrze nawilża skórę, a więc chroni ją przed wysuszeniem, co mogą powodować środki na bazie alkoholu.

Uniwersalny środek dezynfekujący do domu – jak przygotować?

Dezynfekcja rąk to jedno – w domu warto także regularnie odkażać różne miejsca i powierzchnie. Jaki środek będzie do tego najlepszy? Wystarczy dwuskładnikowy odkażacz opisany wyżej, czyli roztwór alkoholu i wody. Nie powinniśmy dodawać do niego olejków eterycznych. Aby aplikacja środka dezynfekującego była jak najprostsza, przygotujmy go w butelce ze spryskiwaczem.

Co odkażać w domu?

Kiedy już mamy gotowy środek do dezynfekcji, przystępujemy do działania. Oto miejsca i przedmioty, które warto regularnie odkażać, a zwłaszcza po przebytej chorobie (np. grypie) któregoś z domowników:

  • blaty, półki, stoły;
  • zlewozmywak kuchenny;
  • klamki, kontakty, oparcia krzeseł i inne często dotykane miejsca;
  • klucze;
  • naczynia, z których korzysta osoba chora;
  • sanitariaty, wanna, umywalka, kabina prysznicowa;
  • podłogi w mieszkaniu (zwłaszcza w łazience);
  • ściany w łazience;
  • piloty do telewizora, klawiatura komputerowa, ekrany urządzeń mobilnych;
  • pościel i odzież (wystarczy pranie w wysokiej temperaturze);
  • meble wypoczynkowe.

..  Jak czyścić telefon, komputer, tablet? >>>

Dezynfekcja przedmiotów