Nawilżacz powietrza: idealna wilgotność w mieszkaniu. Jaki sprzęt wybrać?

2019-06-26 17:57

Odpowiednia wilgotność powietrza w mieszkaniu ma wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i samopoczucie. Dlatego dobre rozwiązanie stanowi nawilżacz powietrza, który eliminuje problem wysuszonego powietrza – powszechny zwłaszcza w sezonie grzewczym. Sprawdź, jakie nawilżacze są dostępne na rynku oraz co wybrać dla siebie. Przygotowaliśmy przewodnik zakupowy.

Spis treści

  1. Jaka wilgotność powietrza w domu jest wskazana?
  2. Dobra wilgotność powietrza w mieszkaniu - domowe sposoby
  3. Cechy wspólne nawilżaczy powietrza
  4. Nawilżacz powietrza ewaporacyjny
  5. Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy
  6. Nawilżacze powietrza hybrydowe
  7. Nawilżacz powietrza parowy
  8. Jaki wybrać nawilżacz powietrza?

Jaka wilgotność powietrza w domu jest wskazana?

Specjaliści, w tym lekarze, określili, ze idealna wilgotność powietrza w mieszkaniu powinna się wahać między 40 a 60 procent. Niższa wilgotność sprawia, że wysychają nam śluzówki, a więc trudniej się oddycha, częściej też zapadamy na choroby górnych dróg oddechowych. A jakby tego było mało, drewniane meble oraz podłogi mogą się rozsychać. Z kolei większa wilgotność w mieszkaniu również nam nie służy. Nasze drogi oddechowe z trudem takie powietrze tolerują, pogarsza się samopoczucie, a na dodatek - pranie nie schnie. Poza tym wilgotność powyżej 60 proc. i ciepło do 25 st. C sprzyjają rozwojowi roztoczy, czyli alergogennym pajęczakom, które nie znoszą upałów (powyżej 25 st. C), jak i mrozu oraz przeciągów i wietrzenia pomieszczeń. Dlatego też dbałość o odpowiednią wilgotność oraz temperaturę w mieszkaniu jest niezwykle istotna, a można to robić na kilka sposobów.

Dobra wilgotność powietrza w mieszkaniu - domowe sposoby

Jeśli nie mamy nic lepszego, dobrze jest powiesić na kaloryferze mokry ręcznik. Nie jest to jednak najlepszy sposób, jeśli chodzi o nawilżanie powietrza. Po pierwsze, zasięg jego działania będzie niewielki, a po drugie, trzeba pamiętać, by systematycznie go zwilżać, gdy wyschnie. A wreszcie po trzecie, psuje to estetykę, zwłaszcza pokoju dziennego.

UWAGA! Nie powinno się wieszać niczego na grzejnikach elektrycznych.

Inny sposób polega na zawieszaniu specjalnych kamionkowych pojemników, do których wlewa się wodę. I znowu trzeba podkreślić, że nie jest to idealna metoda nawilżania powietrza. Większość grzejników znajduje się pod parapetami, tak więc cała para trafia najpierw na tę przeszkodę. Poza tym, jeśli zapomnimy uzupełniać wodę, to taki nawilżacz staje się zbędną ozdobą, w której na dodatek zbiera się kurz – raj dla roztoczy. Co zatem nam pozostaje? Urządzenia profesjonalne, czyli nawilżacze powietrza. Jest ich kilka rodzajów, a to, jak pracują, zależy od ich konstrukcji oraz funkcji.

Cechy wspólne nawilżaczy powietrza

Wszystkie wykorzystują wodę. Jeśli urządzenie ma zamontowany filtr wapienny, może to być woda z kranu, w przeciwnym razie powinna być destylowana albo przegotowana. Są modele wyposażone w czujniki wilgotności, które same regulują jej poziom w pomieszczeniu. Wyłączają się też automatycznie, gdy nie ma wewnątrz wody. Poza tym nawilżanie można regulować. Dzięki urządzeniu typu termostat wilgotność raz ustawiona elektronicznie lub za pomocą pokrętła będzie się utrzymywała na stałym poziomie. W niektórych modelach zaprogramowana wartość wilgotności będzie widoczna na wyświetlaczu. Pewne typy urządzeń mogą też pełnić funkcję inhalatora oraz oczyszczać powietrze. Niektórzy producenci wykorzystują na etapie produkcji antybakteryjną substancję, tzw. bioabsorber, która zapobiega powstawaniu i rozwojowi bakterii oraz pleśni.

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny

Nawilżacze powietrza ewaporacyjne nawilżają w naturalny sposób, a polega to na tym, że wentylator zasysa suche powietrze, przepuszcza je przez zwilżoną matę ewaporacyjną, w ten sposób jednocześnie nawilża i częściowo oczyszcza (zanieczyszczenia zostają na macie). Dzięki wentylatorowi powietrze odparowuje i „wraca” do wnętrza w postaci niewidocznej pary. Ten typ urządzeń może nawilżyć powietrze do ok. 60 proc., ponieważ wilgotne środowisko utrudnia naturalne parowanie wody. Nawilżacze ewaporacyjne są energooszczędne.

Zalety - małe zużycie energii (ok. 20 W); dobre oczyszczanie powietrza; mogą rozpylać środki zapachowe; nie nawilżą pomieszczenia nadmiernie. Wady - stosunkowo mała wydajność nawilżania; słyszalna praca urządzeń, chyba że mają tzw. tryb pracy nocnej.

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy

Nawilżacze powietrza ultradźwiękowe mogą być wyposażone w czujniki mierzące poziom wilgotności (tzw. higrostaty). Dzięki nim urządzenie niejako samo wie, kiedy się włączyć lub wyłączyć. Wystarczy ustawić poziom wilgotności - gdy jest za wysoki, nawilżacz się wyłączy i ponownie włączy, gdy poziom wilgotności spadnie. Nie trzeba więc kontrolować jego pracy. Najważniejszym elementem budowy nawilżaczy powietrza ultradźwiękowych jest przetwornik, wytwarzający ultradźwięki, a wykorzystuje przy tym zjawisko piezoelektryczności (specjalny materiał poddawany jest działaniu potencjału elektrycznego powodującego drgania, nazywane ultradźwiękami, które rozbijają cząsteczki wody).

Nawilżacz zasysa powietrze, które przepływa przez przetwornik, przez co zyskuje właściwy poziom wilgotności. Pobór prądu przez nawilżacze ultradźwiękowe jest stosunkowo niski. Urządzenia te mają często dodatkowe rozwiązania. Jednym z nich jest wbudowany wskaźnik wody, który informuje o konieczności uzupełnienia zbiornika (często jest wyjmowany). W niektórych modelach są również zabezpieczenia przed uruchomieniem bez wody. Innym ważnym elementem nawilżaczy powietrza ultradźwiękowych jest też filtr oczyszczający powietrze i zmiękczający wodę. Niektóre nawilżacze mają zasobnik na olejki eteryczne (dyspenser zapachów). Znajdziemy w nich funkcje jonizacji powietrza, inhalatora czy ciepłej mgiełki. Zbiornik bywa podświetlany diodami LED. Wiele urządzeń ma sterowanie dotykowe, a także wyświetlacz. Większość ma kontrolki pracy oraz regulację stopnia nawilżania czy programator długości pracy.

Zalety - cicha praca; małe zużycie energii (40-70 W); duża wydajność; najbardziej precyzyjne sterowniki (higrostaty, higrometry) decydujące o włączaniu i wyłączaniu urządzenia zależnie od wilgotności powietrza. Wady - konieczność wymiany filtra (chyba że urządzenie jest bezfiltrowe, ale wtedy zanieczyszczenia z wody dostają się do powietrza); wymagają częstego czyszczenia; mogą powodować nadmierne nawilżenie pomieszczenia; nie można dodawać środków zapachowych.

Nawilżacze powietrza hybrydowe

Nawilżacze powietrza hybrydowe łączą to co najlepsze w modelach ultradźwiękowych oraz parowych. Mają one zróżnicowany pobór mocy, uzależniony od wybranego trybu pracy (przy parowym pobierają więcej energii). Nawilżacze powietrza hybrydowe mogą być sterowane manualnie lub elektronicznie, a stopień nawilżenia pomieszczenia reguluje się skokowo lub płynnie. Niektóre urządzenia mają zaprogramowane automatyczne tryby nawilżania – nocny i dzienny. Nawilżacze hybrydowe wyposażone są w specjalne filtry, w tym antybakteryjne z jonami srebra.

Nawilżacz powietrza parowy

Nawilżacze powietrza parowe należą do najpopularniejszych, a nazywane są też nawilżaczami z mgiełką. Dzielą się one na trzy grupy:

  • pierwsza grupa nawilżaczy powietrza parowych działa w oparciu o gotowanie błonkowe, czyli niewielkich ilości wody, która po schłodzeniu wydostaje się na zewnątrz; są to nawilżacze z ciepłą mgiełką;
  • druga zawiera nawilżacze powietrza z chłodną mgiełką i to właśnie je określa się mianem ewaporacyjnych (była o nich mowa);
  • trzecia to nawilżacze powietrza działające zarówno w trybie chłodnej, jak i ciepłej mgiełki.

Warto dodać, że nawilżacze parowe zużywają więcej energii elektrycznej niż hybrydowe. Mają podobne rozwiązania, ale są mniej podatne na osad wapienny, a zatem rzadziej trzeba wymieniać filtry oczyszczające powietrze.

Zalety - stosunkowo niska cena; duża wydajność nawilżania; możliwość dodawania środków zapachowych; wysoka temperatura niszczy zanieczyszczenia w wodzie. Wady - spore zużycie energii (400-500 W); konieczność częstego czyszczenia; wydostająca się z niektórych modeli para może poparzyć.

Jaki wybrać nawilżacz powietrza?

Czym się kierować przy wyborze nawilżacza powietrza? Trzeba podkreślić, że im urządzenie droższe (ceny od ok. 100 zł do powyżej 1000 zł), tym ma więcej funkcji (także oczyszczanie powietrza). Jednakże powinno się brać także pod uwagę to, jak duże pomieszczenie jest w stanie „obsłużyć”. To ważna informacja, jeśli nawilżacz ma działać efektywnie. Inne istotne kwestie dotyczą także częstotliwości czyszczenia lub wymiany filtrów nawilżaczy powietrza oraz poboru energii elektrycznej.

7 roślin, które oczyszczają powietrze w domu