Oświetlenie energooszczędne, jak płacić mniej za prąd

Oświetlenie energooszczędne, jak płacić mniej za prąd zobacz galerię fot: Materiały prasowe firm Iwona Kosicka zaprojektowała intrygujące lampy LED. Pomysł opiera się na samodzielnym tworzeniu świetlnych instalacji. LEDY DREDY to kolekcja lamp, które wiszą i  stoją, a do tego można je dowolnie kształtować.

Jeśli chcesz płacić mniejsze rachunki za prąd, to powinieneś zatroszczyć się, by o Twoje oświetlenie dbały halogeny, świetlówki i lampy LED. W porównaniu z żarówkami wolframowymi pozwalają one zaoszczędzić aż do 80% energii. Stosując je, nie tylko zyskamy mniejsze rachunki, ale też sprzyjamy ekologicznemu gospodarowaniu energią. Do tego urządzanie wnętrz za pomocą energooszczędnych żarówek to czysta przyjemność.

Od 1 września producenci mają zakaz wytwarzania popularnych żarówek 60-watówek. To kolejny etap wycofywania z rynku Unii Europejskiej energochłonnych żarówek. Już w 2009 r. wycofano z handlu wolframowe żarówki 100-watowe, a od 1 września 2010 r. - 75-watowe. W przyszłym roku podobny los czeka żarówki 40- i 25-watowe, a najmniej wydajne halogeny (klasy C) mają być wycofane w 2016 r. Argumenty przeciwników tradycyjnych żarówek trudno podważyć: marnują aż 90 proc. zużywanego prądu na emisję niepotrzebnego ciepła, a na produkcję światła wykorzystują zaledwie 10 proc. Nowoczesne źródła światła (oświetlenie halogenowe, fluorescencyjne, diodowe, ledowe), które mają stopniowo zastąpić tradycyjne żarówki wolframowe, są kilka, a czasami kilkanaście razy bardziej wydajne, zużywając przy tym mniej prądu.

Pomysły na energooszczędne oświetlenie

Lampy LED, świetlówki i halogeny zadbają o dobre oświetlenie każdego pomieszczenia. Pozwolą również na oszczędzenie energii, a co za tym idzie, na obniżenie rachunków za prąd. Takie żarówki są też naprawdę trwałe, gdyż świecą od 2 do 50 tysięcy godzin. A urządzanie wnętrz nigdy nie będzie zakończone bez wyboru odpowiedniego oświetlenia. Energooszczędne i trwałe lampy LED (z ang. Light Emitting Diode) rewolucjonizują nasz sposób myślenia o oświetleniu. Dzięki różnym formom, które przyjmuje, można je stosować nie tylko w miejsce tradycyjnych żarówek, ale także jako oświetlenie punktowe w zabudowie wnętrz oraz meblowej, światłowody umieszczane w konstrukcji sufitów podwieszanych.

Nowoczesne i ekonomiczne oświetlenie: lampy LED

Lampy LED są nowoczesne i stylowe. Ich klasyczne lub oryginalne kształty oraz różne kolory dają wiele możliwości w aranżacji wnętrz. Lampy LED oprócz tego, że są nowoczesne, należą także do najbardziej ekonomicznych w eksploatacji źródeł światła. LED-y są bardzo wydajne - świecą około 30-50 tysięcy godzin i mają coraz większą moc. Diody o mocy 7 W są odpowiednikiem klasycznych żarówek 40-watowych. Emitują bardzo mało ciepła, dają światło bez promieniowania UV. Lampy LED są też wytrzymałe na wysoką i niską temperaturę. Do niedawna dominowały diody LED niewielkich rozmiarów, stosowane głównie w punktowych ooprawach akcentujących.

Wyszukane kształty oświetlenia: świetlówki

Świetlówki mogą byc kompaktowe, czyli zminiaturyzowane, lub lioniowe. Również są wydajne, gdyż świecą od 10 do 20 tysięcy godzin. Co ważne, świetlówki nie nagrzewają się i nie wydzielają dużo ciepła. W zależności od rodzaju gazu wewnątrz dają światło ciepłe lub zimne, a niektóre zbliżone do dziennego. Ze względu na ich żywotność warto ich użyć jako źródła światła w trudno dostępnych oprawach instalowanych np. w wysokich salonach. Najbardziej wydajne są świetlówki liniowe trójpasmowe, które mają luminofor lepszy niż jednopasmowe. Do tego świetlówki przyjmują bardzo wyszukane kształty, np rury, spirali, kuli, liter U lub nawet koła.

Oświetlenie pasujące do każdej oprawy: halogeny

Trwałość halogenów określa się najgorzej, spośród trzech opisanych typów oświetlenia - na 2 do 5 tysięcy godzin. Nie oznacza to jednak, że są najmniej przydatne. Użycie halogenów pozwala na oszczędność energii od 20 do 60%. Wysokonapięciowe zasilane są napięciem 230 V a niskonapięciowe - 6, 12, 24 V. Różnorodność kształtów halogenów sprawia, że można je dopasować do różnorodnych opraw - najczęściej dopełniają te o rodowodzie industrialnym.

Lampy LED - zobacz wideo

Źródła światła LED to oszczędność energii i nowy design. Dzięki zastosowaniu oświetlenia ledowego będziemy nadal żyć jasno, ale też ekologicznie! Zapytaliśmy dekoratorkę wnętrz, dlaczego warto stosować we wnętrzach oświetlenie ledowe.

POLECANE ARTYKUŁY

Autor: Anna Wojciechowska