Rozpoczynamy wiosenne porządki: jak sprzątać i mieć czyste mieszkanie

2023-03-20 17:30

Wiosna to dobry czas na gruntowane porządki mieszkania. Mamy dużo energii, świeci słońce, a więc warto zabrać się za sprzątanie mieszkania. Podpowiadamy, jak skutecznie przeprowadzić wiosenne porządki, by wnętrza były czyste i pachnące, nie zapominamy też o sprzątnięciu balkonu czy tarasu. Wiosenne porządki czas start: zobacz, jak je dobrze zorganizować.

Spis treści

  1. Wiosenne porządki: lista zadań, jak sprzątać mieszkanie
  2. Wiosenne porządki: lista zadań
  3. Wiosenne porządki: mycie szyb
  4. Wiosenne porządki: czyścimy podłogi
  5. Wiosenne porządki: odkurzanie
  6. Wiosenne porządki: pielęgnacja mebli
  7. Wiosenne porządki: pranie kocy i poduszek
  8. Wiosenne porządki: sprzątanie kuchni
  9. Wiosenne porządki: czyszczenie piekarnika
  10. Wiosenne porządki: mycie koszy na śmieci
  11. Wiosenne porządki: sprzątanie szafek kuchennych
  12. Wiosenne porządki: sprzątanie łazienki
  13. Wiosenne porządki: porady i inspiracje
  14. Pomysły na wiosenne aranżacje z roślinami - GALERIA ZDJĘĆ

Podpowiadamy, ja zorganizować wiosenne porządki. Słońce nieśmiało zagląda przez okna i demaskuje zaniedbane zakamarki naszych mieszkań. To znak, że przed nami coroczne wyzwanie: wiosenne porządki. Bez obaw, mamy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci doprowadzić do porządku całe mieszkanie. Sprzątanie: porady na wiosnę.

Wiosenne porządki: lista zadań, jak sprzątać mieszkanie

Wiosenne porządki to czas gruntownego sprzątania mieszkania, podczas porządków nie zapominamy też o balkonie czy tarasie. Rozłóż pracę na kilka etapów i posprzątaj dom dokładnie. Wiosenne sprzątanie mieszkania zaczynamy od góry, czyli od sufitu, najwyższych półek, schodząc niżej i od wewnątrz – czyli robimy porządki w najgłębszych zakamarkach szaf, na zewnątrz, aby uniknąć ponownego czyszczenia.

Po skończeniu wiosennego sprzątania jednego pomieszczenia, np. pokoju dziennego, przejdź do drugiego, np. sypialni. Nie zostawiaj niedokończonej pracy. Widząc efekty w wysprzątanym pomieszczeniu, będziesz miała motywację do dalszej pracy. Ogranicz przemieszczanie się po mieszkaniu, podczas robienia wiosennych porządków odkładaj na bok wszystkie przedmioty, które wkrótce zmienią swoje miejsce.

Wiosenne porządki: lista zadań

Przygotowując się do wiosennych porządków, zgromadź potrzebne akcesoria do sprzątania. Zainwestuj w dobre rękawice gumowe, aby chronić skórę i paznokcie. Wybierz też środki do sprzątnia poszczególnych powierzchni, część z nich możesz zrobić sama. Podczas wiosennego sprzątania mieszkania pamiętaj o dobrych zasadach, np. nie stawiaj miotły szczotką zwróconą w stronę podłogi, bo to niszczy jej kształt i zmniejszy skuteczność. W miarę możliwości rób dwie rzeczy naraz, np. podczas prania, wyszoruj kabinę prysznicową. Przy okazji wiosennych porządków, dokonaj też niewielkich napraw w domu.

Wiosenne porządki: mycie szyb

Przystępując do mycia szyb, możesz przygotować domowy roztwór czyszczący, dodając dwie łyżki octu do niewielkiej miski z ciepłą wodą. Usuń nadmiar wody gumową wycieraczką, zaczynając od górnej części szyby. Przecieraj wycieraczkę czystą szmatką, aby uniknąć roznoszenia brudu. Stróżki wody, które pozostały na szybie, usuń suchą ściereczką z mikrofibry.

Wiosenne porządki: czyścimy podłogi

Panele laminowane należy chronić przed wilgocią i ostrymi przedmiotami. Do odkurzania używaj odkurzacza ze specjalną miękką szczotką. Panele należy przecierać dobrze odciśniętym mopem, zwilżonym wodą z dodatkiem specjalnego detergentu (uważaj, żeby nie zawierał mydła czy wosku - ryzyko smug). Do zadań specjalnych przyda się benzyna ekstrakcyjna - usunie z podłogi np. pastę do butów.

Dywany i wykładziny należy regularnie odkurzać. Co jakiś czas spryskaj powierzchnię specjalną pianką do dywanów lub posyp szybko działającym środkiem czyszczącym.

Pamiętaj o tym, że drewno nie znosi wilgoci. Do czyszczenia podłogi drewnianej używaj środków z woskami i polimerami, które zapobiegają szarzeniu się desek.

Zadbaj również o płytki gresowe - częste odkurzanie zapobiega rysowaniu i matowieniu. Przecieraj płytki rozcieńczonymi w wodzie preparatami do gresów.

Wiosenne porządki: odkurzanie

Podczas wiosennych porządków, nie zapomnij wyczyścić zakamarków pod meblami. Odkurz i umyj podłogę w miejscu, w którym stoją. Wyczyść listwy przypodłogowe, a także kinkiety, abażury lamp. Podczas porządków zabezpiecz drewniane podłogi przed zarysowaniami. W tym celu sprawdź, czy na spody mebli są przyklejone materiały chroniące. Jeśli płyty samoprzylepne są zużyte lub zakurzone, wymień je na nowe.

Wiosenne porządki: pielęgnacja mebli

Meble drewniane i fornirowane należu odkurzać suchą miękką szmatką oraz pielęgnować specjalnymi preparatami do drewna. Tworzą one specjalną warstwę zabezpieczającą przed zarysowaniami i wilgocią. Pamiętaj też, by nie stawiać na drewnianych powierzchniach gorących przedmiotów i nie ustawiać mebli blisko kaloryferów i kominka - ciepło powoduje trwałe odkształcenia.

Sprawdź: jak pozbyć się śladów krążków z drewnianego blatu >>>

Meble wiklinowe przecieraj na sucho i pielęgnuj środkami ochronnymi zapobiegającymi osadzaniu się kurzu. Polecamy szczególnie preparaty, które nie zawierają alkoholu metylowego i metoksyizopropanolu, ponieważ związki te mogą powodować bóle i zawroty głowy.

Wiosenne porządki: pranie kocy i poduszek

Podczas wiosennych porządków wymień pościel, upierz koce i narzuty. Wyczyść materace, poduszki i nakrycia z każdego łóżka. Pamiętaj,  że wszystkie rodzaje poduszek, z wyjątkiem tych wypełnionych gąbką, możesz wyprać w pralce. Sprawdź uprzednio etykiety, aby zapoznać się z instrukcją dotyczącą prania. Dywany rozwieś na zewnątrz i wytrzep. Jeśli jest ładna pogoda, możesz zostawić je na dworze na kilka godzin.

Podczas wiosennych porządków zrób obowiązkowe wietrzenie szafy. Zmień garderobę w szafie na wiosenną. Spakuj, uprane i wyczyszczone zimowe rzeczy, pamiętaj również o wyczyszczeniu ziomowych butów i ich odpowiednim zabezpieczeniu.

Wiosenne porządki: sprzątanie kuchni

Lodówkę najlepiej myć mokrą ściereczką z octem, pamiętając szczególnie o uszczelkach. Zlewozmywak przecieraj środkiem do czyszczenia stali szlachetnej, a od czasu do czasu umyj go wodą z octem. Uważaj, żeby nie stosować do tego druciaków, tylko miękką gąbkę. Żeby wyczyścić mikrofalówkę, wstaw do niej ceramiczne naczynie z wodą i kawałkami cytryny. Gotuj chwilę, aż powstanie gęsta para, a następnie wyłącz kuchenkę i przetrzyj ją szmatką.

Chcesz pozbyć się szarego nalotu ze srebrnych i mosiężnych przedmiotów? Wystarczy, że rozpuścisz 1/2 łyżeczki kryształków kwasku w szklance wody. Zanurz w roztworze bawełnianą ścierkę, zawiń w nią przedmioty i pozostaw na dwie godziny. Następnie umyj, będą jak nowe. Przypalony tłuszcz i lepki brud na płytach kuchennych i okapach usuniesz z pomocą specjalnych odtłuszczających preparatów.

Wiosenne porządki: czyszczenie piekarnika

Zwęglone bąble osadzone na dolnej części piekarnika, wydzielają nieprzyjemny zapach. Jeśli piekarnik posiada funkcję cyklu samooczyszczania – skorzystaj z niej i dokładnie wyczyści piekarnik. Jeśli nie, to weź metalową łopatką i delikatnie zeskrob bąble. Masz problem z ich usunięciem? Przygotuj zatem roztwór amoniaku i wody, który wlejesz do butelki po płynie do mycia szyb. Spryskaj piekarnik mieszaniną i pozostaw na co najmniej pięć minut, a następnie posyp sodą oczyszczoną. Kilka kropel octu zneutralizuje brzydki zapach. Na koniec umyj piekarnik czystą wodą.

Wiosenne porządki: mycie koszy na śmieci

Umyj plastikowe kosze na śmieci, pojemniki do sortowania odpadów i pozostaw je na dworze do wyschnięcia. Następnie posyp ich dno z sodą oczyszczoną, aby na dłużej utrzymać świeżość.

Wiosenne porządki: sprzątanie szafek kuchennych

Podczas wiosennych porządków uprzątnij też szafki i szuflady kuchenne. Umyj dno szafki, wyłóż nowym papierem, przejrzyj wszystkie produkty spożywcze, rzeczy przeterminowane wyrzuć. Podczas sprzątania sprawdź też termin ważności leków i kosmetyków w szafkach łazienkowych, których rzadko używasz. Być może twoja szczoteczka do zębów wymaga wymiany. Co trzy miesiące powinnaś używać nowej.

Na końcu wiosennych porządków czeka nas najprzyjemniejszy etap sprzątania: zmiania dekoracji na wiosenne i schowanie ozdób zimowych. Kup kilka roślin doniczkowych i włóż je do ozdobnych doniczek. Kwiaty upiększą posprzątane, czyste wnętrze przygotowane na nadejście wiosny.

Wiosenne porządki: sprzątanie łazienki

Przywrócisz blask swoim płytkom łazienkowym, jeśli przetrzesz je gąbką zwilżoną wodą z octem (4 łyżki na 2 l wody). Zadbaj też o fugi - nałóż na nie papkę z wody i sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia. W podobny sposób możesz pozbyć się osadów z kabiny prysznicowej. Ceramiczną umywalkę spryskaj sprayem do łazienek (stosowanie ostrych myjek i żrących detergentów spowoduje zmatowienie powłoki zapewniającej połysk). Wapienny osad z baterii usuniesz płynnym odkamieniaczem.

Żeby odświeżyć wannę napełnij ją bardzo gorącą wodą z dodatkiem 3 szklanek octu i pozostaw na 2-3 godziny. W podobny sposób można wyczyścić brudny sedes (wlej do niego 1/2 szklanki octu, pozostaw na noc, a rano wyszoruj szczotką i spłucz wodą). Zwróć też uwagę na lustra - blask przywróci im płyn do mycia szyb.

Wiosenne porządki: porady i inspiracje

Pomysły na wiosenne aranżacje z roślinami - GALERIA ZDJĘĆ