Gniazdka i włączniki: na jakiej wysokości zamontować gniazdka?

2021-04-19 8:53

Zanim zamówisz elektryka, zdecyduj, gdzie mają być zamontowane gniazdka elektryczne i włączniki światła. Warto dobrze je rozplanować, by potem nie kuć niepotrzebnie ścian, kiedy okaże się, że musimy je przenieść. Pamietajmy, że gniazdka przeznaczone do łazienki i kuchni muszą spełniać odpowiednie normy.

Włączniki i gniazdka
Autor: Piotr Mastalerz

Spis treści

  1. Gdzie montować gniazdka i włączniki?
  2. Gniazdka elektryczne. Na jakiej wysokości montaż gniazd do pracy?
  3. Gdzie montować gniazdka elektryczne: bez spięć!
  4. Dobre gniazdka: 8 zasad, o których warto pamiętać

Zanim zamówisz elektryka zdecyduj, gdzie mają być zamontowane gniazdka elektryczne i wyłączniki światła. Planując rozmieszczenie gniazdek elektrycznych w mieszkaniu oraz wyłączników światła (kontakty), pamiętaj o kilku podstawowych zasadach.

Gdzie montować gniazdka i włączniki?

Łączniki do sterowania oświetleniem najwygodniej umieścić wewnątrz pomieszczenia, tuż przy wejściu, w miejscu, w którym możemy włączyć światło do pomieszczenia, do którego dopiero zamierzamy wejść. Idealnym do tego miejscem jest sprawdzone przez lata, intuicyjne i utrwalone tradycją miejsce na ścianie przy drzwiach wejściowych, od strony klamki, na wysokości ok. 140 cm nad podłogą i w odległości mniej więcej 15 cm od otworu drzwiowego. Pamiętać należy o odpowiedniej liczbie otworów na włączniki i wyłączniki w domowej aranżacji oświetleniem. Liczba gniazd i wypustów oświetleniowych (tzw. puszek) zależy zazwyczaj od standardu wyposażenia. Komfortowa liczba gniazd waha się w przedziale od 7 do 11 sztuk, liczba wypustów zaś - od 2 do 3.

Gniazdka elektryczne. Na jakiej wysokości montaż gniazd do pracy?

Gniazda wtykowe powinny być montowane na różnej wysokości - w zależności od pomieszczenia, do którego są dedykowane, ich przeznaczenia i intensyfikacji użytkowania danego gniazda. I tak:

► gniazda wtykowe do podłączenia drobnych AGD w kuchni montowane być powinny na ścianie, powyżej poziomu szafek, czyli ok. 100-120 cm nad płaszczyzną podłogi;

► gniazda wtykowe do wolnostojącej lodówki montuje się zazwyczaj ok. 30-100 cm nad płaszczyzną podłogi;

► gniazda wtykowe do zmywarki powinny znajdować się ok. 30-50 cm nad płaszczyzną podłogi.

Gniazda do podłączenia sprzętu do zabudowy dobrze jest zamontować na ścianie za sąsiednią szafką, a w jej tylnej ściance pozostawić otwór umożliwiający łatwy do nich dostęp. Można także zainwestować w specjalne gniazda elektryczne chowane w blacie.

..  Instalacja elektryczna w mieszkaniu krok po kroku >>>

Gdzie montować gniazdka elektryczne: bez spięć!

Osobne obwody instalacyjne (jednofazowe) powinny zasilać oprawy sufitowe i naścienne. Osobna ścieżka powinna obsługiwać gniazda wtykowe dedykowane do przełączania drobnych AGD (czajnika elektrycznego, miksera, tostera, kawiarki itp.) oraz sprzętów elektrycznych o większych gabarytach i mocy, tj. zmywarka, chłodziarko-zamrażarka czy pralka. Oddzielne obwody (trójfazowe, zakończone puszką) instaluje się do płyty ceramicznej (zwykłej lub indukcyjnej) i ewentualnie elektrycznego podgrzewacza wody o dużej mocy.

..  Jak zapobiegać zwarciu elektrycznemu w domu? >>>

Dobre gniazdka: 8 zasad, o których warto pamiętać

1. Przemyśl, gdzie chcesz postawić lampy oraz sprzęt audio-wideo, zaznacz w pobliżu miejsca na gniazdka elektryczne (na każde 4–6 m2 powierzchni pokoju powinno przypadać co najmniej jedno gniazdko). 2. Optymalna wysokość gniazdka nad podłogą to 0,3 m (jeszcze wygodnie jest do nich sięgnąć, a kable są już mało widoczne). 3. Wyłączniki zazwyczaj są instalowane na wysokości ramienia dorosłej osoby. Jeśli ktoś z domowników porusza się na wózku, zamontuj je na wysokości, która jest dla niego najwygodniejsza.

4. W kuchni zaplanuj gniazdka elektryczne do AGD. Umieszcza się je tuż nad blatem roboczym albo pod górnymi szafkami. 5. Duży sprzęt elektryczny podłączaj do gniazdek z uziemieniem: z bolcem lub z dwoma zaciskami (typ niemiecki, tzw. schuko). Te ostatnie kupisz w sklepach internetowych i hurtowniach. 6. Do łazienki są przeznaczone gniazdka bryzgoszczelne. Mają oznaczenie IP44. Montuje się je 1,4 m nad podłogą, możliwie najdalej od strefy mokrej. 7. Warto docenić włączniki ze ściemniaczami. Nie tylko oszczędzają prąd, ale też pomagają szybko stworzyć kameralny nastrój w pokoju. 8. Ważne: pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa. Prace instalacyjne zlecaj wyłącznie wykwalifikowanym elektrykom.

Sonda
W jakim stylu utrzymany jest twój balkon lub taras?
Montaż umywalki i instalacja baterii umywalkowej