Rolety zewnętrzne. Jakie wybrać? Jakie są ich zalety?

2019-05-09 22:56

Jest wiele powodów, dla których możemy zechcieć zdecydować się na montaż rolet zewnętrznych. Należą do nich komfort termiczny i akustyczny, a także zwiększone bezpieczeństwo przed wandalizmem i włamaniem. Nie martwmy się przy tym o zewnętrzny wygląd domu – nowoczesne rozwiązania firmy Anwis można zamontować w estetyczny sposób nawet na wykończonej elewacji.

Spis treści

  1. Rolety zewnętrzne – rodzaje
  2. Roleta podtynkowa. Jakie są jej zalety?
  3. Rolety zewnętrzne. Właściwości i ich konstrukcja
  4. Konserwacja i wymiana rolet podtynkowych

Rolety zewnętrzne – rodzaje

Jeśli planujemy montaż rolety zewnętrznej w istniejącym budynku sięgniemy po rolety elewacyjne. Tego typu osłony montujemy na elewacji, we wnęce okiennej lub drzwiowej. Skrzynka w ich przypadku jest elementem widocznym, dlatego producent zadbał o ich bogatą kolorystykę, która dostosowana jest do trendów stolarki otworowej. Skrzynka może mieć dodatkowo różne kształty: owalny lub ścięty pod kątem 45 stopni.

Jeśli montaż rolety planujemy przeprowadzić jednocześnie z wymianą stolarki okiennej lub drzwiowej zastosujmy rolety naokienne. Wówczas skrzynkę rolety montuje się w ramie okiennej przed osadzeniem jej we wnęce.

Z kolei rolety podtynkowe najlepiej montować podczas powstawania budynku. Nie znaczy to jednak, że ich montaż w gotowych budynkach jest niemożliwy – wymaga po prostu nieco więcej ingerencji. W tym wypadku skrzynka rolety jest całkowicie niewidoczna. Lecz to nie wszystko.

Rolety zewnętrzne marki Anwis
Autor: mat. prasowe Anwis

Roleta podtynkowa. Jakie są jej zalety?

Po pierwsze skrzynka rolety podtynkowej Solido marki Anwis zabudowana jest w nadprożu i schowana pod tynkiem. Niejednokrotnie taki montaż może wiązać się z osłabieniem izolacji budynku w miejscu montażu skrzynki. W przypadku rolet Solido nie ma takiego ryzyka, dzięki zastosowaniu specjalnej maty Aluthermo Quattro. Ta dodatkowa izolacja sprawi, że nie powstaną mosty termiczne, czyli miejsca przez które ucieka ciepło (na zewnątrz lub do środka).

Dodatkowo instalacja rolety nie wymaga żadnych przeróbek w zakresie stolarki okiennej i drzwiowej.

Włamanie i kradzież

Autor: GettyImages

Rolety zewnętrzne. Dodatkowe zabezpieczenie domu

 System rolet zewnętrznych może być wyposażony w szereg zabezpieczeń: profil ekstrudowany, wzmocnioną prowadnicę i stoper listwy dolnej. Decydują one o klasie odporności na włamanie.

Rolety zewnętrze, które nie posiadają specjalnych atestów nie mogą być uznawane za osłony antywłamaniowe. Możemy jednak uczynić z nich trudną do sforsowania przeszkodę. W tym przypadku do możliwości jest przynajmniej kilka. Do podstawowych możemy zaliczyć: rygiel ręczny, rygiel automatyczny lub zamek baskwilowy. Bardziej zaawansowane to: wieszak Lock to Play, który dociska i blokuje od góry zamkniętą roletę, bądź kątownik blokujący, czyli opatentowany przez ANWIS system uniemożliwiający podniesienie rolety od zewnątrz.

Poza standardowymi mechanizmami, rolety możemy wyposażyć w zintegrowany system alarmowy, który z pewnością odstraszy potencjalnych złodziei. Równie skutecznym sposobem, w przypadku zastosowania napędu elektrycznego, jest opcja symulacji obecności. Dzięki tej funkcji dłuższy pobyt poza domem nie będzie widoczny dla osób postronnych, bowiem zaprogramowane rolety będą podnosiły się i opuszczały o wyznaczonych przez nas godzinach.

Niezależnie od rozwiązań jakie wybierzemy musimy pamiętać, że rolety zewnętrzne nieposiadające odpowiednich certyfikatów to głównie zabezpieczenie przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, hałasem oraz słońcem. Dzięki zastosowaniu specjalnych rozwiązań technologicznych mogą jednak skutecznie zniechęcić włamywaczy przed próbą wtargnięcia do naszego domu.

Rolety zewnętrzne marki Anwis
Autor: mat. prasowe Anwis

Rolety zewnętrzne. Właściwości i ich konstrukcja

Rolety zewnętrzne zapewniają dodatkową izolację domu. Profile aluminiowe, składające się na pancerz rolety, wypełnione są pianką poliuretanową – co daje izolację cieplną i akustyczną. Zamknięte rolety tworzą między powierzchnią pancerza a szyby swego rodzaju poduszkę powietrzną. Warstwa nieruchomego powietrza jest zaś doskonałym izolatorem termicznym.

Zalety płynące z dodatkowej izolacji nie kończą się na komforcie cieplnym. Rolety zewnętrzne pozwolą nam zmniejszyć koszty ogrzewania zimą i chłodzenia latem. Dodatkowo perforacje w pancerzu umożliwią dostęp powietrza przy opuszczonych roletach.

Konserwacja i wymiana rolet podtynkowych

Konserwacja i naprawa rolet Solido jest niezwykle łatwa. Prace można wykonywać wygodnie i bez naruszania spokoju domowników, ponieważ klapa rewizyjna znajduje się na zewnątrz budynku.

Jeśli zapragniemy wymienić kolor pancerza, jego wymiana nie będzie wymagała demontażu rolety. To dzięki zastosowaniu ślizgaczy montowanych na wkręty do pokrywy bocznej.

Rolety dzień noc

Autor: mat. prasowe Stol-Kar

Wymienione wyżej typy rolet, dzięki szerokiej gamie kolorystycznej idealnie komponuje się z architekturą klasycznych i nowoczesnych budynków.

Każda osłona może być obsługiwana ręcznie, bądź elektrycznie, przy użyciu sterowników naściennych lub pilota. Rolety zewnętrzne mogą być także podłączone do zewnętrznych czujników pogodowych, mierzących temperaturę wnętrza oraz siłę wiatru. Wyposażone w programator czasowy będą podnosiły się i opuszczały, uwzględniają obecność lub nieobecność właścicieli.

Umożliwiają także ich podpięcie do systemu inteligentnego zarządzania domem. Pozwala to na zaprogramowanie indywidualnych scenariuszy, według których możesz np. jednocześnie sterować osłonami i oświetleniem.