Salon z aneksem kuchennym - najciekawsze pomysły na aranżację otwartej przestrzeni

2022-07-19 13:56

Salon z aneksem kuchennym stanowi coraz popularniejsze rozwiązanie zwłaszcza w małych mieszkaniach. Takie rozwiązanie wprowadza do wnętrza więcej przestrzeni i światła. Część kuchenna i salonowa mogą być w pełni ze sobą połączone lub oddzielone na przykład wyspą lub barem. Sprawdź, jak zaplanować oraz urządzić nowoczesny salon z aneksem kuchennym. W artykule znajdziesz zarówno cenne porady, jak i zdjęcia z gotowymi pomysłami.

Spis treści

  1. Kiedy sprawdza się salon z aneksem kuchennym?
  2. Salon z aneksem kuchennym: projekt
  3. Salon z aneksem kuchennym: zabudowa kuchenna
  4. Salon z aneksem kuchennym: urządzamy część dzienną
  5. Salon z aneksem kuchennym: GALERIE ZDJĘĆ

Kiedy sprawdza się salon z aneksem kuchennym?

Salon z aneksem kuchennym to nie tylko modne, ale przede wszystkim praktyczne rozwiązanie, które najlepiej sprawdza się w małych mieszkaniach, czyli tam, gdzie nie możemy pozwolić sobie na oddzielną kuchnię. Może to być całkowicie otwarta przestrzeń lub oddzielona na przykład za pomocą wyspy kuchennej czy dodatkowego blatu, który służy jako stół.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że aneks kuchenny i nowoczesny salon nie są rozwiązaniem jedynie do wnętrz o niewielkim metrażu. Także na dużych przestrzeniach takie połączenie będzie się ładnie prezentowało, ponieważ wprowadzi więcej światła – a dzięki temu mieszkanie wyda się bardziej przestronne.

Zobacz: Kuchnia z wyspą: najczęstsze błędy w jej urządzeniu >>>

Salon z aneksem kuchennym: projekt

Aneks kuchenny z salonem możemy uzyskać, wyburzając na przykład ściankę pomiędzy ciemną kuchnią a pokojem dziennym. Gdy jednak to zrobimy, pojawi się problem brakującej podłogi. Najprostszym rozwiązaniem jest położenie jednolitej posadzki na całej powierzchni nowego pomieszczenia. Pozwala to na wyraźniejsze wizualne połączenie obu stref, a ponadto jednolita podłoga optycznie powiększa wnętrze.

Częściej stosowanym rozwiązaniem jest jednak wykorzystanie dwóch różnych materiałów, na przykład kafelków w kuchni i parkietu w salonie. Gdzie ma przebiegać granica różnych podłóg? Jeśli ścianę chcemy zastąpić drzwiami przesuwnymi, to oczywiście wzdłuż linii ich biegu. W wypadku wyspy czy murowanej szafki nie jest to tak oczywiste. Możemy przesunąć granicę kuchni, obejmując np. kafelkami graniczną konstrukcję. Wymiary pomieszczenia się nie zmienią, ale aneks kuchenny optycznie będzie wydawał się większy.

Przeczytaj też: Salon: aranżacja przytulnego salonu z aneksem kuchennym. Naturalne kolory w odcieniach brązu. Zdjęcia >>>

Salon z aneksem kuchennym powinien eksponować strefy wypoczynku, a nie gotowania
Autor: Rehau Salon z kuchnią

Salon z aneksem kuchennym: zabudowa kuchenna

W salonie otwartym na kuchnię oprócz wygody bardzo ważna jest również estetyka. W końcu podczas korzystania z kuchni to, co i jak robimy będzie widoczne także w salonie. Dlatego musimy dbać o ład i porządek na co dzień, a aranżacja kuchni musi pasować do wystroju panującego w całym wnętrzu.

W kuchniach otwartych na salon jest kilka popularnych modeli zabudowy. Jedną z nich jest ciąg górnych i dolnych szafek umiejscowiony wyłącznie na jednej ze ścian. W takiej aranżacji strefę dzienną od aneksu kuchennego może odzielać stół z krzesłami, tworzący małą jadalnię.

Kolejnym popularnym rozwiązaniem jest zabudowa w kształcie litery L. Decydując się na to rozwiązanie, mamy do dyspozycji większą kuchnię, przy której również może pojawić się stół z krzesłami. Doskonałą opcją będzie wybór małego stołu z możliwością rozsuwania. Taki zakup na co dzień nie będzie nam przeszkadzał, a jedynie spełniał swoją funkcję. Kiedy jednak zajdzie taka potrzeba, możemy go rozłożyć i zaprosić na obiad czy kolację rodzinę i znajomych.

W salonie z kuchnią często pojawiają się również zabudowy w kształcie litery U. Plusem tego rozwiązania jest długi blat robodzy, który daje nam możliwość zbudowania barku pełniącego funkcję stołu.

Nie przegap: Projekt salonu z aneksem kuchennym: razem, a jednak osobno >>>

Salon z aneksem kuchennym: urządzamy część dzienną

Kiedy mamy urządzony aneks kuchenny, możemy skupić się na aranżacji części dziennej, czyli salonu lub pokoju dziennego. Obowiązkowo powinna się w nim znaleźć wygodna sofa lub narożnik. Wszystko zależy od tego, jaką powierzchnią dysponujemy. Naprzeciw możemy powiesić telewizor na ścianie lub wkomponować go w regał modułowy. Tego typu meble są bardzo popularne ze względu na swoją funkcjonalność. Doskonale sprawdzają się one w małych mieszkaniach, w których nie możemy pozwolić sobie na ustawienie komód, bilbioteczek czy witryn. Jeśli powierzchnia nam na to pozwala, warto między salonem a aneksem kuchennym postawić stół z krzesłami. Pozwoli nam on stworzyć przestrzeń jadalnianą, którą możemy podkreślić, naklejając tapetę na ścianie za stołem.

Zobacz również: Jaka podłoga do salonu z aneksem kuchennym? Pomagamy wybrać >>>

Salon z aneksem kuchennym: GALERIE ZDJĘĆ

Zobacz, jak zaaranżować salon z aneksem kuchennym. Oto inspirujące propozycje! 

10 pięknych aranżacji salonu
Partnerzy
Nasi Partnerzy polecają