Antresola, czyli jak wykorzystać wysokie wnętrze? Jak wygląda antresola? Inspiracje

2024-03-07 11:32

Antresola, inaczej półpiętro, stanowi doskonałe miejsce do aranżacji przytulnej sypialni czy zacisznego biura domowego. Można na niej z powodzeniem urządzić też bibliotekę. Jak wykorzystać walory antresoli? Przygotowaliśmy poradnik uzupełniony galerią zdjęć z gotowymi projektami wnętrz.

Spis treści

  1. Antresola w mieszkaniu
  2. Antresola - w jakich wnętrzach się sprawdzi?
  3. Minimalna wysokość antresoli do spania
  4. Antresola  — ogrzewanie i oświetlenie
  5. Sypialnia na antresoli
  6. Biuro domowe na antresoli
  7. Biblioteka na antresoli
  8. Jak połączyć piętra w mieszkaniu?
  9. Antresola w domu. Inspiracje

Antresola w mieszkaniu

Jeśli pozwoli na to wysokość wnętrza oraz rozmieszczenie okien i drzwi, antresola w mieszkaniu to rewelacyjny pomysł na aranżację sypialni, gabinetu, pokoju dziecka, a nawet salonu. Wnętrze z antresolą może zyskiwać różne oprawy stylistycznie.

Antresola najlepiej wypada w stylu loftowym, w którym ceni się otwartą przestrzeń. Rolę dekoracyjną przejmują też wtedy belki konstrukcyjne. Można je np. pomalować na czarno albo szaro. Inne style? Dlaczego by nie rustykalny? W nim zaś warto wyeksponować naturalne walory drewna konstrukcyjnego. Dodatkowo warto odsłonić cegłę, jeśli z tego materiału zbudowane są ściany.

Antresola - w jakich wnętrzach się sprawdzi?

Aranżacja na półpiętrze to tylko domena pomieszczeń ponadprzeciętnie wysokich. Takie znajdziemy np. w starych kamienicach, a także budynkach fabrycznych, które stale przekształca się w przestronne lofty. Na wygodnej antresoli musimy mieć możliwość pełnego otwarcia okna i łatwego do niego dostępu. Półpiętro nie może także dzielić okna.

Minimalna wysokość antresoli do spania

Tu sporo zależy od funkcji. Idealny scenariusz? Przynajmniej 2,2 m wysokości i nad antresolą, i pod nią. Wtedy na półpiętrze można zaaranżować wygodne biuro domowe lub pełnowartościową sypialnię. W przypadku tej ostatniej wystarczy mniej wysokości (1,5 m), jeśli miejscem do spania jest jedynie materac bez ramy łóżka, a na antresolę wchodzi się bezpośrednio ze schodów lub z drabiny. Przy wysokości poniżej 1,5 m może być gorzej z cyrkulacją powietrza. Innymi słowy, na antresoli będzie nieprzyjemnie duszno.

Pamiętajmy, że klasyczna antresola w mieszkaniu powinna być otwarta na wnętrze, z którego została wydzielona. Swoistą barierę (i gwarancję bezpieczeństwa) zapewnia balustrada. Warto też zamontować ją na schodach, które prowadzą na antresolę.

Antresola zazwyczaj jest zbudowana ze słupów konstrukcyjnych, belek podtrzymujących i podłogi. Planując budowę antresoli w mieszkaniu, dobrze jest skonsultować swój pomysł z doświadczonym wykonawcą lub konstruktorem, który będzie w stanie ocenić okalające ściany i wytrzymałość stropu.

Antresola  — ogrzewanie i oświetlenie

Niewątpliwym plusem antresoli jest powiększenie metrażu mieszkania. Pamiętajmy jednak, że uzyskana w ten sposób przestrzeń ma duży wpływ na ogrzewanie i oświetlenie całego wnętrza.

Ciepło lubi wysokość. Zgodnie z prawami fizyki ciepłe powietrze unosi się do góry. Dlatego w mieszkaniu z antresolą grzejniki na dole muszą mieć odpowiednią moc i być rozmieszczone tak, żeby jak najmniej ciepłego powietrza „uciekało” na górę. Można też zdecydować się na montaż ogrzewania podłogowego.

Takie rozwiązanie warto zaplanować już na etapie wykańczania lub generalnego remontu mieszkania. Z kolei na wyższym poziomie trzeba zadbać o wentylację.

Światło na dole i na górze. Nie zapominajmy o tym, by każdy z poziomów miał niezależne źródło światła. Lampy wiszące oświetlające dolny poziom mieszkania powinny mieć długie kable (aby żarówki znajdowały się poniżej poziomu antresoli). Dobrym rozwiązaniem są również lampy podłogowe.

Na antresoli natomiast sprawdzą się kinkiety i oprawy sufitowe. Światła dziennego nie będą blokować ażurowe lub szklane barierki antresoli.

Sypialnia na antresoli

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest aranżacja sypialni na antresoli. Oprócz tego na półpiętrze świetnie sprawdzają się biuro domowe czy biblioteka.

W przypadku sypialni, zależnie od powierzchni, jaką dysponujemy, możemy się ograniczyć tylko do łóżka albo umieścić też półki na książki, zaplanować garderobę czy niewielką łazienkę. Przy sypialni na antresoli sporych rozmiarów uda się też wygospodarować miejsce na stolik z fotelami albo szezlongiem.

Biuro domowe na antresoli

Biuro domowe urządzone na antresoli to zazwyczaj biurko z miejscem na komputer/drukarkę i półki albo szafki na potrzebne dokumenty i akcesoria biurowe. Aranżując gabinet na antresoli w pokoju, pamiętajmy o potrzebnej instalacji elektrycznej.

Biblioteka na antresoli

Bibliotekę na antresoli możemy zorganizować na dwa sposoby. Pierwsza opcja: tradycyjne półpiętro z miejscem na regały. Druga, bardzo efektowna: antresola okalająca pokój dookoła, w formie galerii.

Jak połączyć piętra w mieszkaniu?

Gdy masz niewielką przestrzeń, wybierz schody zajmujące jak najmniej miejsca. Lekkie optycznie, przepuszczające światło. Będące ozdobą, ale nieprzykuwające zbytnio uwagi. Powinny dopełniać wnętrze, a nie w nim dominować.

1. Konstrukcja. Schody kręcone potrzebują minimum powierzchni. Równie oszczędne przestrzennie są schody z tzw. stopniami kaczymi (naprzemiennie ułożonymi, na jedną stopę). Umożliwiają montaż niemal w pionie. Więcej miejsca zajmują, ale też świetnie się prezentują, schody bolcowe (wspornikowe). Bez balustrady przypominają wystające ze ściany półki. Aby schody wyglądały lżej, lepiej jest wybrać model pozbawiony podstopnic (pionowych łączników stopni). Można je też podświetlić.

2. Materiały. Wzmocnione hartowane szkło, metal i drewno to najpopularniejsze elementy schodów i balustrad.

3. Dodatkowe funkcje. Miejsce pod schodami przylegającymi do ściany można zabudować szafkami lub regałami, powiesić tam lustra, obrazy albo urządzić aneks do pracy czy kącik czytelnika.

Nasza rada: jeśli schody prowadzą do sypialni na antresoli, nie powinny być strome i wąskie – grozi to wypadkiem w nocy! Warto też zainstalować delikatne oświetlenie w ścianie. Kierujmy się zasadą, że im częściej korzystamy z półpiętra, tym schody muszą być wygodniejsze.

Antresola w domu. Inspiracje

Loft design: jak zaprojektować dom w stylu industrialnym
Nasi Partnerzy polecają