Projekt salonu o małym metrażu jest trudnym zadaniem, szczególnie dla amatorów wnętrzarskich. Postanowiliśmy zebrać wiedzę ekspertów i opisać kilka aranżacyjnych porad, jak urządzić mały salon. Mały salon to nie problem, jeśli wiesz jak optycznie powiększyć tak niewielką przestrzeń dzienną z kącikiem wypoczynkowym. Zobacz: mały salon zdjęcia - 10 projektów w GALERII.

Projekt salonu: niskie meble w małym salonie

Meble w małym salonie powinny wprowadzać porządek i nie zabierać zbyt wiele przestrzeni. Wybieramy raczej niskie meble, które sprawią, że salon będzie wydawał się wyższy i większy. Meble do salonu o podobnej wysokości optycznie porządkują przestrzeń i poszerzają perspektywę. Pamiętaj również, że w projekt salonu to przede wszystkim funkcjonalność. Zatem meble do salonu powinny być wielofunkcyjne i składane. Stoliki z szufladami, pufy ze schowkiem, mała szafka na kółkach. To pozwoli nam na dopasowywanie układu mebli do potrzeb i metrażu.

Jeśli chodzi o kolorystykę mebli, do małego salonu najlepsze sa te z gładkimi frontami, bez dekorów. Mile widziane są fronty lakierowane, szklane lub z naklejonym lustrem.

Mały salon: jaka sofa i inne dodatki

Sofa – najważniejszy element wnętrza salonu, w ograniczonym metrażu najlepiej jeśli jest modułowa, daje najwięcej możliwości zestawień. Jeśli kanapa modułowe nie przypadła nam do gustu, do małego salonu pasuje również kanapa dwuosobowa. Zaś modna ostatnio kanapa narożnikowa zupełnie nie nadaje się do małego wnętrza, może przytłaczać swoją wielkością. Jeśli chodzi o kolor sofy, najlepiej jeśli są to nasycone, zdecydowane odcienie: czerń, szarość, pomarańcz.

Kwestie dodatków do małego salonu zawsze trzeba szczegółowo przemyśleć, szczególnie w salonie, w którym lubimy eksponować liczne dodatki. Jeśli jest ich za dużo przytłaczają nasze wnętrze, wydaje się przez to mniejsze. Pomyśl nad dywanem ze zdecydowanym, barwnym deseniem, lekkie, powiewne zasłony, wiszące lampy. Pomysł na lustro na ścianie, ciekawie wkomponowane w jasnej ramie nad komodą lub szafa z lustrem optycznie powiększają przestrzeń małego salonu.

Najbardziej istotne jest to, aby wnętrze było funkcjonalne, dopasowane do indywidualnych potrzeb. W małym salonie sprawdzają się zamknięte szafki, niskie meble, błyszczące fronty, telewizory plazmowe zawieszone na ścianie. 

Ściany w małym salonie: pomysły

Do małego salonu wybieramy oczywiście jasne kolory ścian: pastele, odcienie bieli i beżu. Ale jeśli jasne kolory to nie jest nasze marzenie, możemy skusić się na jedną ze ścian w mocniejszym odcieniu. Użycie nasyconych kolorów (pomarańczy, czerwieni, fioletu, zieleni) stworzy idealne tło dla jasnych mebli. Kolejny pomysł na kolor ścian małego salonu to połączenie różnych odcieni  np. błękitu, które stworza pasy. Przechodzenie jednego koloru, od jasnego do ciemnego odcienia pomoże w uzyskaniu efektu przestronności małego salonu.

Mocniejsze kolory możemy zastosować w dodatkach: poduchy, zasłony, elementy dekoracyjne, nadadzą charakteru wnętrzu i optycznie powiększą mały salon. Ważne, aby unikać eksponowania zbyt wielu przedmiotów. Chodzi o stworzenie przejrzystej i uporządkowanej przestrzeni. 

Mały salon: 10 aranżacji GALERIA ZDJĘĆ