Jaki telewizor kupić? Jak wybrać najlepszy telewizor dla siebie?

2021-11-26 8:20

Nie ma zbyt dużych telewizorów, tak jak nie ma zbyt szybkich samochodów. Nie bójmy się wielkich ekranów w naszych salonach. Nowa technologia, spadające ceny, a także wzornictwo sprawiły, że nawet w małym mieszkaniu możemy poczuć się jak w kinie. Aby być zadowolonym z zakupu, wybierając telewizor do salonu warto jednak przestrzegać kilku zasad.

Jaki telewizor kupić? Jak wybrać najlepszy telewizor dla siebie?
Autor: mat. prasowe Beovision Aby być zadowolonym z zakupu telewizora, warto przestrzegać kilku zasad. Jakich?

Spis treści

  1. Jaka przekątna telewizora jest najlepsza?
  2. Jaka odległość od kanapy do telewizora?
  3. Jak umieścić telewizor w salonie?
  4. Telewizor na ścianie czy na szafce RTV
  5. Telewizorowy zawrót głowy

Jaka przekątna telewizora jest najlepsza?

Telewizor jest sprzętem na lata. Pod względem cyklu życia bardziej niż pozostałe elektroniczne gadżety przypomina sprzęt AGD. Gdy smartfona zdarza się niektórym wymieniać co roku, góra co dwa lata, a komputer co kilka lat, to telewizor wymieniamy co 5-6 lat, a czasem jest z nami znacznie dłużej. Dlatego zakup telewizora powinien być przemyślany; nie powinniśmy dawać się zwieść „ekspertom” czyhającym na nas w elektromarketach, ale dobrać sprzęt, który będzie nas cieszył przez wiele lat. Oczywiście, że nawet najnowocześniejszy telewizor będzie się starzeć, skoro co roku producenci prześcigają się w nowinkach, ale tego już nie jesteśmy w stanie przeskoczyć.

Jeszcze dekadę temu królowały u nas telewizory 32-calowe. Gdy w 2012 roku wchodziliśmy w erę cyfrowej telewizji naziemnej, Polacy najczęściej kupowali ekrany 40-calowe. Obecnie najchętniej kupowane są telewizory o przekątnej ok. 50 cali. W dobie ultrawysokiej rozdzielczości (i relatywnie niskich cen telewizorów) wyświetlacz 50-calowy to absolutne minimum. Do typowego mieszkaniowego salonu, nawet w bloku z wielkiej płyty, polecam ekran 55-calowy. Natomiast do większych pomieszczeń idealnym wyborem będzie telewizor 65-calowy. W ofercie producentów są też jeszcze większe telewizory, niestety ich ceny są już zaporowe. Jeśli jednak macie przestrzeń i pieniądze, nie bójcie się, z pewnością tego zakupu nie będziecie żałować.

Dlaczego warto kupić duży telewizor? Przede wszystkim dla wygody. Nawet na kanałach telewizyjnych filmy emitowane są w rozdzielczości HD, natomiast w serwisach takich jak Netflix czy Amazon znajdziemy programy w 4K. Oznacza to, że obraz jest bardzo szczegółowy. Nie dotyczy to tylko nowych filmów, ale też starych. Uwierzcie, że obejrzenie Ojca Chrzestnego z blu-ray na takim 55-calowym telewizorze da wam zupełnie nowe wrażenia, inne niż ten sam film odtworzony z DVD na telewizorze o przekątnej 40 cali. Na dużym ekranie zdecydowanie wygodniej czyta się napisy na filmach. Lepiej obsługuje się też funkcje Smart TV. Przy aranżacji salonu warto pomyśleć również o dźwięku, ale to już temat na oddzielny artykuł.

Jaka odległość od kanapy do telewizora?

Lub jak daleko umieścić telewizor od kanapy. Obserwując wiele wnętrz, także tych z magazynów widać, że lokacja telewizora nie została dobrze przemyślana, a tym samym całego salonu. Oczywiście, że telewizor nie powinien być w naszym domu centralnym punktem. Sam wychodzę z założenia, że nie ufam ludziom, których telewizor jest większy niż ich biblioteczka. Jednak chcąc nie chcąc, telewizor stał się współczesnym paleniskiem. Tak jak nasi praprzodkowie spotykali się przy ognisku, później dyskusje toczyły się przy kominku, tak obecnie siadamy na kanapach, przy stoliku kawowym, a obok świeci się telewizor. Pewnie nieraz nawet nie zwracamy uwagi na to, co nam przygrywa w tle, ale jest on obecny w naszej codzienności.

Warto przy okazji obalić mit mówiący o istnieniu masowego trendu rezygnacji z posiadania telewizora w domu. Zjawisko to przez pewien czas było intensywnie komentowane zarówno w Polsce, jak i za oceanem. Szacuje się jednak, że dotyczy ono zaledwie około 5% gospodarstw. Rzeczywiście jednak coraz mniej korzystamy z tradycyjnej telewizji. Telewizor służy nam więc nie do odbioru tradycyjnego programu telewizyjnego, a do oglądania filmów, treści z serwisów VOD czy do gier. Te ostatnie stały się zaś rozrywką nie tylko dzieci, ale i dla dorosłych.

Jak umieścić telewizor w salonie?

Jeśli jednak chcemy czerpać z nowej technologii pełną satysfakcję i zauważać wszystkie detale w obrazie, to powinniśmy dobrze umieścić telewizor w salonie. Wedle ekspertów z dziedziny fizyki 55-calowy ekran powinniśmy ustawić w odległości od 1,5 do 2,5 metra od kanapy, aby w pełni cieszyć się najwyższą jakością obrazu. Dla 65-cali powinniśmy usiąść najdalej 3 metry od ekranu. Jak widać, nie są to duże odległości, łatwe do osiągnięcia nawet w małym pomieszczeniu. Nie musimy się bać o nasze oczy, zdecydowanie nie jest to niebezpieczne dla naszego wzroku.

Powyższe dane i tak są przeze mnie skorygowane, tak aby były zdroworozsądkowe. Dokładny wzór na optymalną odległość dla telewizorów 4K to 2,1 cm na każdy cal ekranu. Czyli przy ekranie 65 cali kanapa powinna być ustawiona tylko na odległość 1,37 m od telewizora. Planując rozmieszczenie naszego salonu, miejmy te dane w głowie. Warto jednak nie przesadzać ani w jedną, ani w drugą stronę.

Telewizor na ścianie czy na szafce RTV

Kolejnym dylematem związanym z zakupem telewizora jest sposób instalacji. Właściwie do wyboru mamy dwie opcje. Możemy telewizor powiesić na ścianie za pomocą odpowiedniego uchwytu lub pozostawić na dołączonych do telewizora nóżkach i ustawić na szafce RTV. Zdarzają się wyjątki, są one jednak kosztowne i wymagają szczególnej aranżacji przestrzeni, która pozwoli na niezależne postawienie telewizora w salonie. Wygląda to świetnie, szczególnie na materiałach promocyjnych. Tak możemy postawić nowe telewizory QLED Samsunga za pomocą specjalnej podstawki – Studio Stand, niektóre modele Loewe oraz Bang & Olufsen również. Mówimy tu jednak o telewizorach z kilkanaście tysięcy złotych.

Wieszając telewizor na ścianie, oszczędzamy nieco miejsca, zwykle wygląda to bardzo estetycznie. Zwłaszcza gdy ciekawie zaaranżujemy całą ścianę. Jednak, aby zrobić to dobrze musimy takie rozmieszczenie telewizora planować w fazie remontu pokoju. Wszystko po to by ukryć przewody. Musimy też pamiętać, by kupić odpowiedni wieszak, który jest dodatkowym wydatkiem od 80 zł do nawet 2 tysięcy złotych. Uchwyty na telewizory różnią się udźwigiem oraz możliwościami co do manewrowania telewizorem.

Jeśli chodzi o przewody, to musimy znaleźć miejsce na kabel zasilający, a także przewody HDMI, często także przewód antenowy. Niektóre modele Samsunga posiadają connect-box oznacza to, że do telewizora idzie jeden przewód natomiast antenę i wszystkie inne urządzenia podpinamy do niewielkiej skrzynki, którą chowamy na przykład w szafce. Wieszając telewizor na ścianie i tak najprawdopodobniej szafki RTV pod nim nie unikniemy – dekoder, konsola, odtwarzacz Blu-ray i inne sprzęty multimedialne, wciąż będą nam potrzebne. Możemy je jednak schować w szafce z drzwiczkami przepuszczającymi sygnał podczerwieni (od pilota) i posiadającą dobrą wentylację.

Innowacyjny telewizor wieszany na ścianie do sprzedaży wprowadziła w 2017 roku firma LG. OLED W7 to ultrapłaski ekran. Ma on zaledwie 2,5 mm grubości, a do ściany mocowany jest za pomocą specjalnych Magnesów. Jest naprawdę płaski i posiada tylko smukły przewód łączący go z listwą głośnikową, gdzie skryto niezbędną do działania elektronikę. Natomiast drugi koreański producent zapowiedział serię telewizorów The Frame, wyglądających jak obraz.

Ciekawe rozwiązanie wpływające na aranżację salonu opatentowane ma też Philips. Telewizory z funkcją ambilight mają z tyłu obudowy umieszczone diody LED. Rozświetlają one ścianę za telewizorem na kolory jakie widoczne są na ekranie. Dzięki temu ekran wydaje się być większy. Efekt jest bardzo fajny, choć nie każdemu przypadnie do gustu. Można go zawsze wyłączyć.

Jeśli chodzi o postawienie telewizora na szafce RTV, to większych problemów z tą kwestią nie ma. Jest to najprostszy sposób, a podstawy zwykle są bardzo ciekawe, jeśli chodzi o wzornictwo. Co więcej producenci idą o krok dalej i stosują systemy maskowania przewodów. Warto o tym pomyśleć, jeśli nasz telewizor ma stać w nietypowym miejscu. Niektóre modele są tak ładne z tyłu, że spokojnie mogą stać na środku pokoju i rozdzielać część z jadalnią od części wypoczynkowej.

Telewizorowy zawrót głowy

Powyżej przedstawione zostały kwestie projektowe, nie doszliśmy jeszcze do parametrów technicznych i innych aspektów związanych z telewizorem. Warto mieć jednak na uwadze te kwestie, często właśnie na etapie projektowania własnego salonu. Już na samym początku warto pomyśleć o zrobieniu tunelu w ścianie dla przewodów lub wykuciu bruzdy na przewody w trakcie remontu. Niech nam wielki ekran nie przysłoni całego świata, ale warto mieć radość z dużego ekranu. Przemyślany zakup telewizora da nam wiele radości, producenci już się postarali, aby współczesny telewizor był pięknym meblem.