Kominek – ekologiczne rozwiązanie na ogrzanie domu

2019-08-02 17:13

Jakość powietrza stała się tematem, który coraz większa część Polaków ma na uwadze. Co w związku z tym z kominkami? Czym palić? Jak palić? To pytania, wokół których narosło wiele mitów. Podpowiadamy, jak wybrać i jak użytkować ekologiczny kominek.

Spis treści

  1. Widmo smogu
  2. Dobre spalanie
  3. Czym palić, a czym na pewno nie?
  4. Zalety palenia drewnem
  5. Jak palić drewnem
  6. Jak znaleźć odpowiedni piec

Widmo smogu

Smog jest problemem nie tylko z punktu widzenia badaczy i ekologów. Słaba jakość powietrza jest nie tylko szkodliwa dla zdrowia, ale i po prostu uciążliwa. Tylko 30% Polaków uważa, że jakość powietrza, które ich otacza, jest dobra lub bardzo dobra.

Smog powodują różne czynniki, a jednym z nich jest emisja spalin pochodzących z urządzeń grzewczych w gospodarstwach domowych. Zarówno na szczeblu europejskim, jak i krajowym, w życie wchodzą kolejne rozporządzenia dotyczące ograniczeń emisji i wysokich standardów, które muszą spełniać urządzenia grzewcze.

Dobre spalanie

Owszem, dobry kominek lub piec to podstawa. Takie urządzenie, które spełnia restrykcyjne wymagania unijne pozwoli oszczędzić pieniądze i zminimalizować emisję. To jednak nie wszystko.

Pełen sukces osiągniemy dopiero wtedy, kiedy dowiemy się, czym i jak palić w piecu. Edukację Polaków w tym zakresie ma na celu akcja Nie rób dymu, której organizatorem jest firma Kratki.pl, producent nowoczesnych pieców i wkładów kominkowych.

Nie rób dymu
Autor: Kratki.com Nie rób dymu to akcja edukacyjna dotycząca dobrych praktyk palenia drewnem, której głównym organizatorem jest firma Kratki.pl

Czym palić, a czym na pewno nie?

Choć o negatywnych skutkach palenia śmieciami mówi się w mediach od dawna, wciąż 20% Polaków uważa spalanie odpadów za postawę proekologiczną. Powiedzmy sobie zupełnie jasno: nie jest tak.

To podczas spalania śmieci do atmosfery trafia największa ilość niebywale szkodliwych dla zdrowia ludzi i dla środowiska substancji. Palić należy wyłącznie materiałami, które pozwalają na minimalną emisję przy jednoczesnej maksymalnej efektywności cieplnej. Co to za materiały?

Zalety palenia drewnem

Bardzo dobrym materiałem (i wciąż najpopularniejszym obok węgla) jest drewno opałowe. Wysokiej jakości kominki opalane drewnem, które spełniają normy prawa, pozwolą na oszczędne i ekologiczne ogrzewanie domu.

Drewno ponadto pozostaje jednym z najtańszych materiałów opałowych przy jednoczesnej bardzo wysokiej efektywności cieplnej. Warto jednak zaznaczyć, że nie każde drewno da taki sam efekt. Jakim drewnem należy palić?

Przede wszystkim palmy drewnem drzew liściastych – buczyną albo dębiną, a na podpałkę wybierzmy drewno brzozowe. Niezwykle istotne, żeby drewno opałowe było sezonowane (min. 2 lata) – to sprawi, że będzie odpowiednio suche, a to dopiero zagwarantuje mu odpowiednią efektywność grzewczą.

Kominek – ekologiczne rozwiązanie na ogrzanie domu
Autor: archiwum Szukajmy wyłącznie takich kominków, które spełniają wymagania Ekoprojektu.

Jak palić drewnem

Choć większość z nas odruchowo ułoży kawałki drewna dość blisko siebie, a podpałkę ułoży pod spodem, sprawiając, że żar będzie przenosił się z dołu do góry, okazuje się, że nie jest to prawidłowy sposób palenia drewnem w kominku.

Kominek nie jest ogniskiem – cel jest inny, a zatem i technika jest odmienna. Podczas spalania typu „ogniskowego”, lotne produkty spalania uciekają wraz z dymem, tracimy ich potencjał grzewczy i zanieczyszczamy bardziej środowisko.

Kiedy drewno ułożymy dość luźno, a podpałkę ułożymy na górze, żar będzie wędrował z góry na dół, a substancje lotne ulegną spaleniu w komorze pieca, nie uciekną do atmosfery i zwiększą skuteczność cieplną urządzenia.

Jak znaleźć odpowiedni piec

Jak wspominaliśmy, niezwykle istotne jest także, żeby urządzenie grzewcze spełniało wszystkie niezbędne normy. Jak je rozpoznać? Szukajmy przede wszystkim urządzeń, których producent zapewnia, że spełniają wymogi unijnego Ekoprojektu.

Jeśli w naszym rejonie występują lokalne obostrzenia, zapoznajmy się z oznaczeniami wymaganych norm i szukajmy ich oznaczeń na interesujących nas produktach.

Dlaczego to ważne? Po pierwsze warto oszczędzać pieniądze i środowisko od zaraz. Po drugie – prawo będzie dążyć do zaostrzania przepisów emisyjnych. Już za kilka lat przepisy zabronią korzystania z urządzeń niedostosowanych do najnowszych norm. Urządzenie grzewcze to zakup na lata. Warto pomyśleć o tym zawczasu.