Oświetlenie w mieszkaniu: jak je rozplanować. Gotowe projekty z oświetleniem

2016-02-24 13:46

Podpowiadamy jak dobrze rozplanować oświetlenie w mieszkaniu. Przygotowaliśmy poradnik wraz z projektami rozplanowania oświetlenia. Poznaj rodzaje oświetlenia, rozmieszczenie lamp i definiowanie stref światłem we wnętrzu.

Remontując lub urządzając nowe mieszkanie lub budując dom, warto jest poświęcić czas na rozplanowanie przyszłego oświetlenia, dobór typu lamp oraz liczby punktów świetlnych. Aby móc dobrze rozplanować oświetlenie w mieszkaniu warto to uczynić już na etapie projektowym, musimy mieć w miarę dopracowany pomysł na układ funkcjonalny wnętrza - czyli poza rozkładem pomieszczeń, warto jest również podjąć decyzję co do lokalizacji poszczególnych mebli we wnętrzu. Rozplanowując układ mebli i pomieszczeń, tworzymy jednocześnie różne strefy we wnętrzu, np. strefę wypoczynku, strefę jadalnianą, strefę miejsca pracy, czytania, itp, które wymagają odpowiedniego oświetlenia. Dopasowując do wnętrza oświetlenie możemy podkreślić odrębność poszczególnych stref, uniknąć chaosu wynikającego ze zbyt dużej ilości punktów oświetleniowych tego samego typu, wyeksponować odpowiednio pojedyncze meble. Jednocześnie stworzymy wnętrze odpowiednio oświetlone - czyli wyodrębnimy strefy wymagające intensywnego światła i takie, którym wystarczy dyskretne podświetlenie.

Oświetlenie w mieszkaniu: jak je rozplanować

Istnieje kilka zasad dotyczących rozplanowania oświetlenia w mieszkaniu, którymi warto się kierować. Oto one:

- W obrębie jednego wnętrza duże, sufitowe lampy stosujmy tylko w jednej strefie.

- W strefie wypoczynkowej dobrze sprawdzi się kilka lamp stojących - dają dobre oświetlenie do czytania oraz stwarzają możliwość pojedynczego włączenia w zależności od potrzeb.

- Nad stołem dobrze sprawdzi się oświetlenie jasne, o zwiększonej mocy.

- Pojedyncze meble, np. stolik kawowy czy konsolę można podkreślić umieszczając na nich lampki stołowe.

- Warto jest wprowadzić tzw. dominantę oświetleniową do wnętrza - czyli np. dużą, efektowną lampę, która podkreśli wybrane przez nas miejsce / strefę.

- Ważne i dekoracyjne elementy wnętrza, takie jak okno czy regał z książkami możemy podkreślić wieszając przed nimi nieduże lampki sufitowe.

- Przy wejściu do pomieszczenia warto jest umieścić lampę stojącą z włącznikiem - jest to wygodne rozwiązanie dające możliwość natychmiastowego oświetlenia strefy wejściowej.

- W pomieszczeniu, w którym mamy nocną lampę - dominantę, pozostałe lampy powinny być tak rozmieszczone, aby istniała możliwość dopełnienia oświetlenia w zależności od potrzeb; dobrze sprawdzi się kilka odrębnych lamp, np. stojących w narożnikach pokoju.

- W bardzo dużych wnętrzach lub też na klatkach schodowych warto jest zadbać o oświetlenie sterowane tzw. włącznikami schodowymi; takie rozwiązanie umożliwia nam np. włączenie światła na parterze, a wyłączenie na piętrze lub też np. włączenie oświetlenia na jednym końcu korytarza, a wyłączenie na drugim.

Światło oprawione w luksus
Maxlight, lampa Cosmos

Autor: Maxlight, materiały prasowe

Maxlight, lampa Cosmos

Lampy Maxlight do modnych wnętrz

Oprawy Cosmos w pełni zasługują na swoją nazwę. Ekscentryczne, częściowo ruchome formy swoją budową nawiązują do poruszających się po orbitach ciał niebieskich. Kuliste klosze z barwionego szkła mają zróżnicowaną wielkość, co jeszcze bardziej upodabnia je do wyobrażenia planet. Zostały one osadzone na złotych obręczach. Wersja bez prętu bazowego jest niemal w pełni mobilna - obręcze mogą być zamontowane w dowolnym ustawieniu. Cosmos wypełnia wnętrze miękkim, przyjemnie rozproszonym światłem, a jednocześnie ściąga uwagę swą nietuzinkową, odważną formą. Stanowi oryginalną ozdobę salonu czy sypialni, będzie też ciekawym akcentem w pokoju dziecięcym. Cosmos to obiekt pomiędzy lampą a rzeźbą: warto wykorzystać tę jego właściwość i uczynić z niego centralny punkt w najbardziej ekstrawaganckich wnętrzach.