Pokój dzienny: jak go urządzić, by był namilszym wnętrzem w domu

2014-07-02 16:13

Pokój dzienny to serce domu. Wnętrze, z którego korzystają wszyscy domownicy. Poznaj zasady obowiązujące w aranżacji pokoju dziennego, które sprawią że twój pokój będzie przytulnym i rodzinnym miejscem.

Spis treści

  1. Pokój dzienny: jako otwarta strefa dzienna w domu
  2. Pokój dzienny: światło w salonie
  3. Pokój dzienny aranżacja: miejsce na tv i kominek

Pokój dzienny jest miejscem rodzinnych posiłków, imprez w gronie przyjaciół, realizowania swoich pasji oraz błogiego lenistwa. Jak urządzić pokój dzienny, aby były przyjaznym i wygodnym wnętrzem. oto nasz krótki przewodnik wnętrzarski: czyli pokój dzienny bez błędów.

Pokój dzienny: jako otwarta strefa dzienna w domu

Urządzenie pokoju dziennego zależy od układ naszego mieszkania oraz powierzchni, jaką dysponujemy. W zależności od kształtu i zastanych podziałów można mówić o strefie dziennej jednoprzestrzennej, amfiladowej i zamkniętej, czyli pokój dziennym może być połączony z kuchnią, jadalnią i holem. Taki pokój dzienny jako strefa jednoprzestrzenna cechuje się prostym, regularnym kształtem, a podział funkcji w jej obrębie następuje dzięki aranżacji przestrzeni za pomocą mebli i urządzeń. Optyczne wydzielenie stref w pokoju można uzyskać między innymi przez zróżnicowanie posadzek lub zaakcentowanie granicy strefy odpowiednim meblem (na przykład strefa kuchenna wydzielona linią wysokiego blatu barku, jadalnia oddzielona od strefy pokoju dziennego niskim bufetem). To najpopularniejszy dziś sposób aranżacji pokoju dziennego jako otwartej przestrzeni. Jego ogromną zaletą jest możliwość uzyskania wrażenia przestronności nawet na stosunkowo niewielkiej powierzchni.

Pokój dzienny jako wnętrze jednoprzestrzenne: jego aranżacja powinno być zorganizowana w taki sposób, aby domownicy mogli się w tym samym czasie zajmować różnymi czynnościami nie przeszkadzając sobie. Natomiast pokój dzienny w układzie amfiladowym ma kształt nieregularny i rozczłonkowany. Poszczególne funkcje mają wyraźnie określone miejsce w przestrzeni, najczęściej są wydzielone ścianami czy innymi elementami architektonicznymi. Przejścia między pomieszczeniami-strefami są swobodne i szerokie, zwykle zaznaczone elementami konstrukcyjnymi – nadprożami, słupami, obramieniem otworów w ścianach itp. Jest to rozwiązanie pośrednie między strefą dzienną jednoprzestrzenną i tradycyjnym pokojem dziennym, podzieloną na pomieszczenia. Tradycyjny pokój dzienny (jedno wnętrze nie połączone z kuchnią) ma jasno określone funkcje. Jest to układ bardzo sztywny. Jego zaletą jest wyraźne strefowanie czynności i możliwość oddzielenia poszczególnych funkcji. Aby zamknięta strefa dzienna dobrze funkcjonowała i była komfortowa, potrzebuje więcej miejsca niż układy łączące poszczególne funkcje na jednej przestrzeni. To, co istotne, to stworzenie wnętrza przyjaznego, w którym będzie się przebywało z przyjemnością.

Pokój dzienny: światło w salonie

Dostępność światła naturalnego i usytuowanie pokoju dziennego względem stron świata ma bardzo duże znaczenie dla komfortu użytkowania przestrzeni. W aranżacji pokoju w strefie dziennej warto zapewnić sobie zarówno miejsca słoneczne, jak i zacienione, aby w zależności od chęci móc wybierać. Męczące będzie skazywanie się na pełną ekspozycję słoneczną i konieczność zasłaniania pięknego widoku żaluzjami. Dla odmiany wnętrze pokoju cieniste przez cały dzień będzie sprawiało ponure i smutne wrażenie. Strefa kominkowa w pokoju dziennym potrzebuje mniej światła, możemy ją więc usytuować w najciemniejszej części pomieszczenia - zyska wtedy na przytulności i kameralności. Ekranu telewizora lepiej nie umieszczać naprzeciwko okna – w ten sposób nie będzie trzeba toczyć walki z refleksami słonecznymi.

Pokój dzienny aranżacja: miejsce na tv i kominek

Domownicy są w komfortowej sytuacji, kiedy mają do dyspozycji na tyle dużą przestrzeń pokoju dziennego, żeby rozdzielić funkcje - stworzyć osobny kącik kominkowy z wygodnymi fotelami i półką na książki, a świat filmów i multimediów umieścić w innej części salonu z miejscem na kanapę (narożnik). Gdy nie mają takich możliwości, a nie chcą zrezygnować ani z kominka, ani z ekranu telewizora, powinni ustalić, co jest dla nich ważniejsze – kominek z żywym ogniem czy jednak telewizor ze wszystkimi jego współczesnymi rozszerzeniami. To pozwoli ustalić miejsce jednego i drugiego. Zazwyczaj kominek przegrywa tę rywalizację. Ale nie znaczy to, że należy go zepchnąć w mało widoczny kąt pokoju. Można znaleźć dla niego takie miejsce, gdzie będzie widoczny nie tylko z kanapy, lecz także na przykład z sąsiedniej jadalni. A może uda się go tak usytuować, aby był w samym centrum pokoju dziennego? Wprawdzie nie będzie można się przed nim rozsiąść, ale będzie widoczny ze wszystkich istotnych miejsc i stanie się prawdziwym domowym ogniskiem. W ten sposób ścianę przed kanapami w salonie będzie można przeznaczyć na kino domowe.

Nasi Partnerzy polecają