Tkaniny dekoracyjne: gatunek materiału a klimat wnętrza? Tworzymy jesienne dekoracje

2016-01-26 14:17

Materiały i tkaniny dekoracyjne, tapicerskie i tekstylne od wieków ocieplają nasze wnętrza  nie tylko w dosłownym tego słowa znaczeniu. Jak rodzaj, grubość i gatunek materiału wpływa na stylistyczny klimat wnętrza? Zanim kupisz nowe zasłony, poszewki czy dywan dowiedz się czegoś więcej o materiałach we wnętrzach!

Poduszka z motywem welurowym
Autor: materiały prasowe Fot. Eksim

Spis treści

  1. Tkaniny dekoracyjne: zasłony, dywany, poduszki
  2. ZOBACZ: Jesienne dekoracje DO WNĘTRZ >>>
  3. Tkaniny dekoracyjne: ciepło wprost z natury
  4. WIĘCEJ: Najlepsze tkaniny do wnętrz >>>
  5. WIĘCEJ: Dodatki dekoracyjne >>>

Od wieków otulano wnętrza materiałami. Początkowo – chcąc ocieplić i wygłuszyć izby i pokoje. Później – również dla celów dekoracyjnych. Folkowe kapy, kilimy, dywaniki i bieżniki cieszyły oko feerią barw i graficznych motywów. Precyzyjnie tkane na krosnach pałacowe tapiserie (gobeliny czy arrasy) zachwycały gabarytem, mieniącymi nićmi i bogactwem przedstawień. Co we współczesnych wnętrzach pozostało nam z dawnych mód i obyczajów? Jak współcześnie dekorujemy wnętrza tkaninami i czy nadal ma dla nas znaczenie to, z czego są wykonane? Jak gatunek materiału buduje klimat wnętrza.

Tkaniny dekoracyjne: zasłony, dywany, poduszki

Współcześnie dekoracje wnętrza tkaninami ograniczamy do obecności dywanu, zasłon, czasem dekoracyjnych poduszek i pledów. Kolorystycznie często popadamy w pewną niekonsekwencję, kupując pojedyncze egzemplarze (poszewki, koce, firany) pod wpływem chwili, w oderwaniu od koncepcji miejsca. Chcąc stworzyć wnętrze przytulne i spójne, warto przemyśleć aranżację wnętrz tkaninami, pamiętając że nie tylko kolor stanowi o ich wartościach dekoracyjnych. Miękkość, faktura, sposób absorpcji światła, przezierność i przepuszczalność to cechy tkanin, które warto znać, wykorzystując je w aranżacji przytulnego wnętrza.

ZOBACZ: Jesienne dekoracje DO WNĘTRZ >>>

Tkaniny dekoracyjne: ciepło wprost z natury

Podczas zmiany aranżacji naszego mieszkania na bardziej jesienną, staramy się ocieplić wnętrze, czyniąc je bardziej przytulnym. Naturalna wydaje nam się wtedy konieczność ekspozycji ciepłych pledów, puszystych poduszek i mięsistych zasłon. Skupiając się na wyborze koloru i rozmiaru nowych dekoracji do wnętrz, często zapominamy jak ważnym w dekoracji wnętrz jest gatunek materiału, z jakiego wybieramy nasze tekstylia.

Tkaniny dekoracyjne: aksamit

Aksamitne, gładkie zasłony w butelkowym, granatowym czy pudrowo różowym odcieniu to niezwykle stylowa dekoracja jesienna. Okna ubrane w mięsistą tkaninę dają wrażenia wyizolowanych od chłodów świata zewnętrznego. Ich ciężar i gęstość zresztą doskonale izolują, utrzymując ciepło wnętrza we wnętrzu. Gładka i miękka strona weluru, w zależności od załamań materiału, przyjemnie dla oka zmienia odcienie. Doskonale podkreśla klimat wnętrza w duecie z ciepłym światłem kominka czy piecyka.

Tkaniny dekoracyjne: welur

Podobnie jak aksamit, doskonały klimatotwórczo. Puszystość i miękkość weluru predestynuje go do zdobienia jesienią dekoracyjnych poduch i poduszek. Okrągłe i drapowane welurowe dodatki na kanapę czy do sypialni, w kolorach złamanego fioletu, butelkowej zieleni czy nawet czerni, otulają wnętrze, tworząc przytulną i ciepłą atmosferę – idealną na długie, jesienne wieczory.

Tkaniny dekoracyjne: len

Lniane zasłony czy rolety rzymskie przyjemnie rozpraszają światło. Jesienią, kiedy słońce jest mniej intensywne i pojawia się nieczęsto, warto wpuszczać je do wnętrza jak najczęściej i to szerokim gestem. Naturalne pochodzenie lnu dodatkowo wprowadza łagodny, ciepły, jesienny akcent do udekorowanego nim wnętrza.

WIĘCEJ: Najlepsze tkaniny do wnętrz >>>

Tkaniny dekoracyjne: wełna

Właśnie jesienią i zimą wełniane dywany najlepiej spełniają swoją funkcję we wnętrzach! Doskonale izolują, przyjemnie grzeją stopy i wspaniale oddają ciepło i przytulność. Do tego lekko złamana, niedosłowna kolorystyka wełnianych dywanów dodatkowo podnosi walory estetyczne wnętrza, nie przytłaczając go swoim jestestwem.

Tkaniny dekoracyjne: skóra

Skóry zwierzęce osiągnęły ostatnio wnętrzarski come back, wkradając się do surowych aranżacji w stylu flamandzkim, eleganckim skandynawskim czy loft. Bydlęca skóra w roli dywanu to dość osobliwa (choć modna) propozycja wyposażenia wnętrz, z pewnością nie dla każdego. Skóry baranie, bardziej puchate i miękkie, to przytulna propozycja alternatywnego siedziska przed kominkiem w długie jesienne wieczory...

Tkaniny dekoracyjne: bawełna

Bawełna jest dobra na wszystko.Jest miła w dotyku, przepuszcza powietrze i nadaje się do większości form dekoracji wnętrz materiałem - od zasłon, przez posszewki, pościele na obiciach kończąc. Bawełna satynowa to niezwykle przyjemny materiał pościelowy, który łączy przewiewność bawełny z gładkim i przyjemnym wykończeniem satyny. Jesienna pościel w mocnych odcieniach bawełny satynowej (brązy, burgundy, zielenie, granaty) sprawi, że chętniej skryjemy się w przepastne legowisko, co uprzyjemni nam chłodniejsze wieczory i poranki.

WIĘCEJ: Dodatki dekoracyjne >>>

Tkaniny dekoracyjne: tweed

Tweed jest doskonały na obicia krzeseł, puf, siedzisk w przedpokoju czy współczesnych kufrów na pościel i nocną bieliznę. Wytrzymały, estetyczny, ponadczasowy i zawsze modny tweed posłuży nam przez wiele lat, zaś w sezonie jesienno-ziomowym optycznie podniesie walor przytulności wnętrza, które ozdabia. Szarości w odcieniach tweedu - wnętrzarsko zawsze pożądane!

Tkaniny dekoracyjne: jedwab

Jedwab to szlachetna i bardzo delikatna tkanina, warto by używana była z umiarem. Raczej w charakterze akcentu, niźli motywu przewodniego aranżacji. Jedwabna poszewka pośród innych, bardziej zgrzebnych welurowych i tweedowych? Czemu nie, koniecznie w wyróżniającym się kolorze. Czasem także jedwabny szlafrok zawieszony na parawanie czy wieszaku, może stanowić ciekawą aranżację jesiennej sypialni. Warto eksperymentować.

Tkaniny dekoracyjne: atłas

Atłasowe prześcieradła to zawsze dobry wybór. Jesienią atłasy w ciepłych i głębokich kolorach, najlepiej sprawdzają się jako poszewki. Jakkolwiek atłasowe obicia lekkich foteli, puf czy szezlongów potrafią zdziałać wnętrzarskie cuda.

Nasi Partnerzy polecają