Wąż: hodowla w domu, gatunki hodowlane. Co jedzą węże, ile żyją, jak o nie dbać?

2021-06-28 16:21

Na świecie istnieje aż 3000 gatunków węży, ale mamy prawo trzymać w domu wyłącznie te, które nie są jadowite. Aby jak najlepiej zacząć hodowlę, trzeba wybrać odpowiedni gatunek, biorąc pod uwagę wielkość, jaką osiągnie gad, środowisko, jakie będziemy musieli dla niego stworzyć (a bywa to kosztowne), oraz jego usposobienie. Na początek omijajmy węże nadrzewne, które mogą być agresywne.

Waż hodowla w domu
Autor: GettyImages Pyton królewski to jeden z najpopularniejszych gatunków hodowlanych

Spis treści

  1. Węże domowe – najpopularniejsze gatunki. Wąż boa
  2. Wąż pyton
  3. Wąż królewski
  4. Wąż amurski
  5. Wąż zbożowy
  6. Oświetlenie i temperatura w terrariach

Węże domowe – najpopularniejsze gatunki. Wąż boa

Jeden z najpopularniejszych węży domowych. Traktowany w odpowiedni sposób ma łagodne usposobienie. Warto wiedzieć, że wąż boa to duży gad – dorosły osobnik osiąga wielkość około 3-4 metrów i może ważyć od 15 do 20 kilogramów (samice są większe). Z tego powodu boa na pewno nie będzie się nadawał do małych mieszkań, wymaga bowiem naprawdę dużego terrarium, którego długość powinna wynosić minimum 1,5 metra.

Skąd pochodzi boa? Wywodzi się z Ameryki, a konkretnie z centralnego pasa lasów równikowych i podzwrotnikowych. To oznacza, że dzienna temperatura, jakiej potrzebuje boa, to ok. 26-31 stopni, a w nocy ok. 24 stopnie. Bardzo ważne jest zachowanie wilgotności na poziomie 70-80%.

  • Terrarium dla węża – potrzebne jest bardzo duże terrarium, odwzorowujące wilgotny las tropikalny (o wilgotności około 70-80% w ciągu dnia). Na dnie należy położyć torf z piaskiem. Potrzebne będą kryjówki, a przede wszystkim duży basen, aby wąż mógł się w nim zanurzyć w całości. Niezbędne będzie również odpowiednie naświetlanie.
  • Żywienie – wężowi podajemy myszy, szczury, chomiki, gołębie, kury i pisklaki.

Wąż pyton

Pochodzi z rejonów środkowej i zachodniej Afryki. W Polsce hoduje się tak zwanego pytona królewskiego, który jest najmniejszym przedstawicielem swojego gatunku. Co ciekawe, pyton to najczęściej hodowany w domach wąż na świecie. Dorosły osobnik osiąga długość ok. 150 cm, przy wadze ok. 2 kg (samice mogą ważyć dwa razy więcej). Pytony to długowieczne stworzenia – w niewoli potrafią dożyć nawet 25 lat.

  • Terrarium dla węża – potrzebne będzie duże (minimum metr długości) terrarium typu półwilgotnego. Przydadzą się konar do wspinania i różne kryjówki (np. doniczki lub domki).
  • Żywienie – myszy, szczury i inne gryzonie średniej wielkości.

Wąż królewski

Inna nazwa to lancetogłów mleczny. Występuje w różnych częściach świata: spotkamy go w Kanadzie, Ekwadorze i Wenezueli. To nieduży wąż, osiągający długość od 0,5 do 2 m. Prowadzi nocny tryb życia, bardzo lubi chować się wśród kamieni i liści. Wąż królewski ma aż 20 podgatunków.

  • Terrarium dla węża – półwilgotne, w którym będą miejsca odpowiednie do wspinaczki i chowania się. Dla węży kryjówki są bardzo ważne, bo bez nich gady bardzo się stresują i przestają jeść. Dorosły osobnik potrzebuje terrarium o długości minimum 100 cm.
  • Żywienie: niewielkie gryzonie, ale dla dorosłych osobników niewielkie świnki morskie i króliki.

Wąż amurski

Wywodzi się z Dalekiego Wschodu, żyje w południowej Syberii, wschodniej Mongolii, ale spotkamy go również w Chinach. Dorosły osobnik osiąga maksymalnie 180 cm długości i potrafi przeżyć w warunkach domowych około 10-12 lat. Ponieważ wąż amurski nie jest zbyt wymagający w hodowli, poleca się go osobom początkującym.

  • Terrarium dla węża: duże terrarium z podłożem torfowym i basenem, w którym wąż spędza dużo czasu.
  • Żywienie: niewielkie gryzonie, dla dorosłych osobników większe myszy. Uwaga: nie wolno podawać wężom ptasich jaj, co może spowodować poważne problemy zdrowotne.

Wąż zbożowy

Niewielki wąż osiągający od 120 do 180 cm długości przy wadze zaledwie 1 kg! Naturalnie występuje w środkowych i południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych. To wąż o łagodnym usposobieniu, idealny dla początkujących hodowców.

  • Terrarium dla węża – im większe, tym lepsze. Minimalna długość to 80 cm. Bardzo ważne są promiennik ciepła oraz odpowiednie oświetlenie. Potrzebny będzie również basen.
  • Żywienie: małe gryzonie i pisklaki. Można przyzwyczaić węże do spożywania martwych zwierząt karmowych.

Oświetlenie i temperatura w terrariach

To temat tak szeroki i ważny, że dla każdego gatunku i rodzaju węża istnieją osobne wyznaczniki. Dlatego zakładając terrarium po raz pierwszy, najlepiej poradzić się fachowca, pracownika sklepu zoologicznego lub kogoś, kto posiada już terrarium. Nieodpowiednie oświetlenie i złe dobranie grzałek w terrariach może doprowadzić do śmierci węża.

Warto pamiętać, że hodowla gada w domu to spory koszt – samo wyposażenie terrarium stanowi wydatek od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Do tego dochodzą koszty stałe, a więc karmienie i wymiana elementów w terrarium. Węże w domu to na pewno zajęcie dla miłośników gadów, którzy zechcą zdobywać i poszerzać swoją wiedzę oraz nie będą oszczędzać na gadżetach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE:

Sonda
Najwięcej szkód w Twoim ogrodzie wyrządza:
Jakie zwierzątko kupić dziecku?