Jak nazywają się jesienne kwiaty? Z czego zrobić jesienny bukiet? Podpowiadamy

2023-09-22 12:54

Jesienny bukiet to doskonały pomysł na dekorację domu, balkonu czy tarasu po sezonie. Jesienny może być także bukiet ślubny. Jakie kwiaty na bukiet jesienny? Do zrobienia jesiennej dekoracji wykorzystajmy kwiaty pojawiające się o tej porze roku oraz kolorowe liście i owoce. Podpowiadamy, z czego i jak zrobić bukiet jesienny.

Spis treści

  1. Jesienny bukiet – jak zrobić?
  2. Z jakich roślin zrobić jesienny bukiet
  3. Jesienny bukiet z liści
  4. Jesienny bukiet w dyni
  5. Jesienny bukiet ślubny
  6. Bukiety jesienne na cmentarz

Jesień to pora roku obfitująca w intensywne kolory. W ogrodach malowniczo przebarwiają się liście drzew i krzewów, dojrzewają owoce, pojawiają się jesienne kwiaty. Wszystkie te elementy natury warto wykorzystać do stworzenia atrakcyjnych, różnobarwnych jesiennych bukietów.

Jesienny bukiet – jak zrobić?

Aby przygotować jesienny bukiet, zbierzmy z ogrodu kwiaty, kolorowe liście, owoce (dynie, jabłka, gruszki, ale także owoce jarzębiny, głogu czy dzikiej róży) oraz inne roślinne elementy, na przykład gałązki o ciekawych formach. To, z jakich materiałów stworzymy wyjątkowy jesienny bukiet, zależy przede wszystkim od naszych preferencji. Pamiętajmy tylko, że ma on być kolorowy i energetyczny.Bukiet możemy wstawić do wazonu wypełnionego wodą albo wstawić go do innego naczynia – misy, patery – wypełnionego dobrze zwilżoną gąbka florystyczną (w niej mocujemy poszczególne elementy wiązanki).>>Zobacz pomysły na modne jesienne bukiety

Z jakich roślin zrobić jesienny bukiet

Roślin kwitnących jesienią jest sporo! Warto posadzić je w ogrodzie, aby także po zakończeniu lata cieszyć się kolorami. Tym bardziej, że jesienne kwiaty mienią się licznymi odcieniami intensywnych barw – żółtej, pomarańczowej, fioletowej i czerwonej. Wśród roślin kwitnących jesienią są zarówno gatunki jednoroczne, jak i byliny oraz pnącza. Astry chińskie, marcinki, dalie, chryzantemy, wrzosy, aksamitki, nawłocie, ozdobne kapusty to najpopularniejsze kwiaty jesieni, które z powodzeniem nadają się do tworzenia bukietów.

  • Wrzosy – ich kwiaty – w zależności od odmiany – mogą mieć różne kolory, począwszy od białego, przez odcienie różu i czerwieni, aż po fiolet.
  • Chryzantemy – na rynku dostępne są setki odmian chryzantem, które różnią się budową kwiatów i ich kolorem: kwiatostany chryzantem mogą być pojedyncze, półpełne bądź pełne różnej wielkości w ogromnej liczbie kolorów – od białego po ciemnobordowy.
  • Dalie, zwane georginiami, są podzielone na kilka grup ze względu na zróżnicowaną budowę kwiatostanu. Gama barw kwiatów dalii jest bardzo duża, do tego kwiatostany mają różną wielkość.
  • Astry chińskie są również podzielone na grupy zależne od budowy kwiatostanu, m.in. na astry chryzantemowe, piwoniowe, igiełkowe, pomponowe. Kolor kwiatów astrów chińskich może być biały, żółty, kremowy, łososiowy, różowy, czerwony, liliowy, fioletowy, bordowy.
  • Astry bylinowe, czyli tzw. marcinki, kwitną od sierpnia aż do przymrozków. Rosnące w ogrodach odmiany astrów bylinowych pochodzą najczęściej od trzech gatunków: astra nowoangielskiego, astra nowobelgijskiego i astra krzaczastego. Kwitną na biało, różowo lub fioletowo.
  • Nawłoć ogrodowa – kwiatostany nawłoci nadają się na kwiat cięty, często wykorzystuje się je jako wypełniacze jesiennych bukietów. Żółte kwiaty nawłoci zebrane są w dekoracyjne wiechowate kwiatostany.
  • Rozchodnik okazały tworzy dekoracyjne baldachowate, duże kwiatostany złożone z licznych kwiatów mających w zależności od odmiany barwę od różowej do karminowej (w licznych odcieniach).
  • Aksamitki – zdobią ogrody od wiosny do późnej jesieni. Różnorodność gatunków i odmian aksamitek sprawia, że znajdują one szerokie zastosowanie, także jako kwiaty cięte. Odmiany różnią się wysokością i pokrojem roślin oraz budową i barwą kwiatów (jedno- lub wielobarwne, w odcieniach żółtego, pomarańczowego, bordowego i brązowego).

Jesienny bukiet z liści

Przebarwione na żółto, pomarańczowo, czerwono i brązowo liście, to znakomity materiał na jesienne bukiety. Najczęściej kolorowe liście są uzupełnieniem kompozycji  z jesiennych kwiatów, ale z powodzeniem można zrobić wiązankę z samych liści.Do ozdobnych krzewów i drzew, których liście zmieniają kolor jesienią należą klony, dęby, sumaki, tulipanowce, irgi, tawuły, trzmieliny, berberysy, miłorzęby.W jesienny bukiet można wpleść fragmenty ulistnionych pędów winobluszczu pięciolistkowego ze szkarłatnoczerwonymi liśćmi.>>Nie przegap: Jesienne dekoracje z liści: bukiet jesienny KROK PO KROKU

Jesienny bukiet w dyni

Owoc dyni to popularny materiał roślinny wykorzystywany w jesiennych dekoracjach. Interesującą propozycją jest wykorzystanie wydrążonej dyni jako wazonu, w którym układamy kompozycję z kwiatów do ekspozycji naszego jesiennego bukietu. Do ułożenia jesiennego bukietu w wydrążonej dyni wykorzystać można kwiaty jesieni: astry, dalie, chryzantemy, wrzosy w połączeniu z obsypanymi owocami gałązkami głogu, jarzębiny, irgi czy ognika. Wypełnieniem jesiennego bukietu w dyniowym wazonie są pięknie przebarwione liście, na przykład winobluszczu pięciolistkowego.

>>Przeczytaj też: Piękne DEKORACJE Z DYNI do mieszkania: pomysły i zdjęcia

Jesienny bukiet ślubny

Do tworzenia bukietów ślubnych floryści często wykorzystują materiał roślinny dostępny w porze roku, w której odbywa się uroczystość. Ta zasada nie pomija jesieni – w jesiennych bukietach ślubnych królują chryzantemy, dalie i astry.

>>Przeczytaj też: ZRÓB TO SAM: bukiet ślubny. WIDEO jak zrobić bukiet do ślubu

Jesienny bukiet ślubny
Autor: Thinkstockphotos.com

Bukiety jesienne na cmentarz

Jesienią w wiązankach, którymi ozdabiamy groby naszych bliskich, dominują chryzantemy. Do wyboru mamy mnóstwo odmian chryzantem o różnej wielkości kwiatostanów – od drobnych do bardzo dużych, o średnicy dochodzącej nawet do 20 cm. Cięte chryzantemy odznaczają się dużą trwałością. Do jesiennych bukietów na cmentarz można także wykorzystać gałązki iglaków oraz przebarwione liście.

>>Zobacz też: Dekoracja na Wszystkich Świętych: wiązanka ze świeżych kwiatów [WIDEO]

Nasi Partnerzy polecają