Co ile podlewać wrzosy? Jak dbać o wrzosy w domu? Sprawdź w praktycznym poradniku

2023-10-03 14:56

Wrzosy w domu są jesienną ozdobą zarówno wnętrza, jak i balkonu. Wystarczy odpowiednio zadbać o nasze rośliny. Przyda się do tego krótki poradnik. Sprawdź, jak dbać o wrzosy w domu? Co ile podlewać wrzosy? Jaka ziemia najlepsza jest do wrzosów? Podpowiadamy, jakie są potrzebne warunki, aby rośliny przetrwały zimę.

Spis treści:

Wrzosy w domu

Wrzosy to jeden z podstawowych symboli jesieni, dlatego gdy zakwita, wiadomo już, że lato dobiega końca. Nie znaczy to jednak, że do następnego roku musimy zapomnieć o pięknych kwiatach wrzosów, gdyż jeszcze przez kilka tygodni możemy cieszyć się ich urodą.

Wrzosy można sadzić w doniczkach na balkonach i tarasach, a także w mieszkaniu. Wrzosy w domu wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji, bo zaniedbane szybko tracą atrakcyjny wygląd. Podpowiadamy, jak zadbać i prawidłowo pielęgnować wrzosy w doniczce.

Wrzosy w doniczce - gdzie kupić?

Wrzosy nadają się do uprawy doniczkowej i w odpowiednich warunkach mogą nieprzerwanie kwitnąć aż do pierwszych przymrozków. W uprawie doniczkowej sprawdzają się przede wszystkim odmiany wrzosów o wzniesionym pokroju i intensywnej barwie.

Gdzie kupić wrzosy w doniczce? By wrzos w doniczce długo cieszył nasze oczy, najlepiej kupić roślinę u sprawdzonego sprzedawcy lub w specjalistycznej szkółce. To daje nam większą szansę na uzyskanie zdrowych, dorodnych roślin.

Wrzosy nabyte w dużym markecie lub u przygodnego sprzedawcy, mogą być przesuszone, osłabione lub chore, dlatego w krótkim czasie po przyniesieniu do domu, zaczną tracić ładny wygląd i walory ozdobne. Jeśli chcemy przez całą jesień cieszyć się urodą wrzosów uprawianych w doniczkach, musimy zapewnić roślinom słoneczne i zaciszne stanowisko oraz wybrać dla nich właściwą donicę i odpowiednie podłoże.

Sprawdź też:

Jak dbać o wrzosy w domu? Jaka ziemia do wrzosów?

Wrzosy po przyniesieniu ze sklepu warto od razu przesadzić do większej doniczki. Wrzosy to rośliny kwasolubne, dlatego będą dobrze rosły jedynie w przepuszczalnej, lekkiej, niezbyt żyznej ziemi o kwaśnym odczynie pH (ok. 3,5-4,5).

Jeśli nie mamy możliwości przygotowania takiego podłoża samodzielnie, powinniśmy kupić gotową mieszankę przeznaczoną do uprawy wrzosów lub roślin kwasolubnych (na bazie kwaśnego torfu), dostępną w każdym większym centrum ogrodniczym.

Decydując się na wrzosy w domu, należy pamiętać, że rośliny te są bardzo wrażliwe na zalanie, dlatego musimy wybrać dla nich doniczki posiadające odpływ wody i wyłożyć ich dno warstwą drenażu (np. w postaci kulek keramzytu).

Co ile podlewać wrzosy?

Po posadzeniu wrzosów podłoże w doniczce należy wyściółkować korą sosnową, która ogranicza parowanie i szybkie wysychanie ziemi, oraz systematycznie je nawadniać. Jak podlewać wrzos w doniczce? Wrzos podlewamy regularnie i umiarkowanie, tak aby podłoże w doniczce nie wyschło, powinno być zawsze tylko lekko wilgotne.

Ważne: Podczas podlewania zwróćmy uwagę, aby nie moczyć liści i łodyg wrzosów, ponieważ sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych.

Gdzie postawić wrzosy w domu?

Wrzosy lubią świeże powietrze, dlatego najlepiej czują się na balkonie, jeśli jednak bardzo chcemy cieszyć się ich urodą także w domu, możemy na krótko wstawić donicę z wrzosami do mieszkania, umieszczając ją w miejscu bardzo widnym i oddalonym od źródeł ciepła.

Niestety wrzosy w domu szybko zaczynają tracić walory ozdobne, dlatego już po kilku dniach należy wynieść je z powrotem na zewnątrz, ustawiając na balkonie lub tarasie.

Czytaj też: Czy wrzosy mogą być w domu? Czy wrzosy przynoszą nieszczęście? Wierzenia są różne. Poznaj niektóre z nich! Zobacz, jak uprawiać wrzosy

Jesienne bukiety z wrzosów

Dłużej możemy cieszyć się ciętymi kwiatami wrzosów w domu, wstawiając je do wazonu lub robiąc piękne, suche bukiety wrzosów, gdyż rośliny doskonale nadają się do suszenia i długo zachowują walory ozdobne.

Aby uzyskać atrakcyjne, suszone bukiety z wrzosów, wystarczy związać ich kwiaty po ścięciu w niewielkie pęczki i podwiesić do góry nogami pod sufitem w miejscu suchym, zacienionym, ciepłym i przewiewnym.

Wrzosy w domu - przesądy

Wrzosy to wyjątkowo piękne i romantyczne rośliny, mimo to wiążą się z nimi dość ponure przesądy, a rośliny oskarża się o przynoszenie pecha i sprowadzanie nieszczęścia oraz chorób. Pewien udział w powstaniu tak mrocznych przesądów, mogła mieć romantyczna literatura oraz filmy, w których wrzosowiska ukazywano jako miejsca tajemnicze, magiczne, ponure i przygnębiające, łączone ze smutkiem i tragedią.

Nie bez znaczenia jest też pora kwitnienia roślin, związana z nieuchronnym końcem lata i nostalgią za minionymi wakacjami. Zła opinia o wrzosach nie ma jednak racjonalnego uzasadnienia, tym bardziej, iż w symbolice ludowej rośliny kojarzono raczej z mocą, ochroną przed chorobami, miłością i spokojem, niż smutkiem, złem i nieszczęściem.

W Szkocji kwiaty wrzosów były nawet obowiązkowym elementem ślubnych wiązanek i wianków, gdyż miały zapewnić pannie młodej siłę i trwałość związku.

Wrzosy często też wykorzystywano w medycynie ludowej jako rośliny wspomagające leczenie chorób układu moczowego oraz jako surowiec do przygotowywania preparatów o działaniu uspokajającym, stosowanych w leczeniu bezsenności. Wrzosy dodawano też do piwa, a wytwarzany z nich miód, ceniono za dokonały smak oraz właściwości lecznicze.

Uprawa wrzosów w ogrodzie

Wrzosy z powodzeniem możemy uprawiać także w przydomowym ogrodzie. W takim wydaniu wrzosy kwitną od wiosny do października. Wymagają miejsca słonecznego, lekkiej, kwaśnej i wilgotnej gleby.

Ważne jest też odpowiednie przycinanie wrzosów na przełomie marca-kwietnia. Jeśli uprawiamy wrzosy w domu w dniczkach - na okres zimowy musimy je schować do piwnicy.

Stwórz kompozycje z wrzosów. Zobacz zdjęcia

Jesienne bukiety według Marty Gessler. 17 pomysłów na jesienne kompozycje

Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe
Nasi Partnerzy polecają